Ana Sayfa Ekonomi Deriner Barajı'nın kabulu yapıldı.

Deriner Barajı'nın kabulu yapıldı.

Deriner Barajı ve HES Tesislerinden Ülke Ekonomisine 500 Milyon TL’lik Katkı

Giriş Tarihi: 13 Haziran 2016 Pazartesi 10:46
Deriner Barajı'nın kabulu yapıldı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Deriner Barajı çift eğrilikli beton kemer baraj tipinde inşa edilmiş olup; temelden 249 m gövde yüksekliği ile kendi sınıfında Türkiye'nin en yüksek, Dünya'nın da 6. en yüksek barajı.

Türkiye – Rusya ikili işbirliği ile yapılan Deriner Barajı’nın inşaatına 08 Ocak 1998 tarihinde başlanılmış olup; 12 Aralık 2012 tarihinde dönemin Başbakanı şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından video konferans ile açılışı yapılmıştı.

Deriner Barajı dünya üzerindeki mühendislik harikaları arasında gösterilmektedir. 2012 yılında düzenlenen Mimar Sinan Uluslararası Proje Olimpiyatları Finalleri ve Türk Dünyası Mühendislik, Mimarlık ve Şehircilik Kurultayında Mühendislik Projeleri Jürisi tarafından ödüle layık görülmüştü.

Deriner Barajı’nda 24 Şubat 2012 tarihinde su tutulmuştu. Santral binasındaki 4 ünitenin türbin/jeneratör montajları tamamlanarak 12 Haziran 2013 tarihinden itibaren enerji üretimine başlandı. 1., 2., 3., ve 4. ünitelerdeki tüm testler tamamlanarak geçici kabulü yapılmış ve EÜAŞ’a devredilmişti.

Deriner Barajı ve HES Tesisleri 1 Haziran 2015 - 1 Haziran 2016 döneminde Artvin Barajı ve HES Tesislerinde su tutma işlemi gerçekleşmesine rağmen mevcut gelen su ile yapılan enerji üretiminden anılan 1 yıllık süreçte milli bütçeye 500 Milyon TL’lik katkı sağlayarak ülke ekonomisine değer katmakta.

Bugün itibarı ile Deriner Barajı’nın göl seviyesi işletme programına uygun bir şekilde 389,80 m’dir.

Deriner Barajı’nın ülke ekonomisine yıllık 500 Milyon TL’lik katkı sağlaması enerji üretiminin yanı sıra maddi açıdan da ne denli önemli bir yatırım olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Deriner Barajı Ve HES Projesi’nin Kesin Kabulü Yapıldı

 

Deriner Barajı ve HES Projesi 1994 yılında, Uluslararası işbirliği anlaşması kapsamında özel bir proje olarak belirlenmiş ve mutabakata varılıp sözleşmesi imzalanarak resmiyet kazandı.

 

Deriner Barajı ve HES Projesi Aşağı Çoruh Havzası Projeleri kapsamında olup; temelden 249 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek barajı olarak dikkat çekiliyor.

 

Söz konusu baraj ERG İnşaat A.Ş. liderliğinde Technostroyexport, Stucky, ABB Power, Sulzer HYDRO, Hydro Vevey firmalarından oluşan Konsorsiyum tarafından yapımı 8 Ocak 1998 yılında yer teslimi yapılarak inşaat faaliyetleri başlanmıştı. Bu süreçte Derivasyon çalışmaları 2001 yılında tamamlanıp Çoruh Nehri derivasyonu yapılarak akabinde gövde kazılarına başlanmıştı. Deriner Barajı ve HES Projesinde temelden 249 metre yüksekliğinde, 720 metre kret uzunluğunda çift eğrilikli beton kemer baraj gövdesi inşa edilmiştir. Bu kapsamda 3 400 000 metreküp beton dökülmüştü. Deriner Barajı ve HES Projesinde 4 üniteden oluşan toplam kurulu gücü 670 MW olan yeraltı santrali, arazinin topografyasından kaynaklı kapalı tip şalt sahası, 2 adet üstten aşmalı dolusavak ve 8 adet orifis dolusavak inşa edilmişti.

 

24 Şubat 2012 tarihinde Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımları ile derivasyon tüneli batardo kapakları indirilerek barajda su tutulmaya başlanılmıştı. 12 Aralık 2012 tarihinde şimdiki Cumhurbaşkanı dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'dan görüntülü konferans ile katıldığı 112 Tesisin Toplu Açılış Töreni arasında açılışı yapılmıştı. Deriner Barajı ve HES Projesi inşaatında 05.07.2013 tarihinde Ünite-1, 2 Ağustos 2013 tarihinde Ünite-2 ve Ünite-4, 02.10.2013 tarihinde Ünite-3’ün geçici kabulleri yapılmış olup aynı zamanda da söz konusu üniteler ve yardımcı yapılar EÜAŞ’a devredilmiştir.  Deriner Barajında bugüne kadar toplam 4 milyar 10 milyon kilowat. saat elektrik enerjisi üretilerek milli ekonomiye 922 milyon TL katkı sağlamıştı. İlerleyen süreçte Müteahhit firma başvurusu akabinde 26-28 Ocak 2014 tarihleri arasında Deriner Barajı ve HES Projesi inşaatı geçici kabulü yapılmıştı. Geçici kabulde belirtilen eksikliklerin tamamlanmasına müteakip Müteahhit firma tarafından yapılan kesin kabul başvurusuna istinaden Deriner Barajı ve HES Projesi inşaatında kesin kabul işlemlerine başlanmıştı.

 

Deriner Barajı ve HES Projesi inşaat işlerine ait kesin kabul çalışmaları 01-02 Haziran 2016 tarihlerinde Barajlar ve HES Dairesi Başkanlığından Daire Başkan Yardımcısı Semih Vural Başkanlığında, Daire Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Kama, Daire Başkan Yardımcısı Hüseyin Küsmez, Şube Müdürü Arif Emre Akkaya, Şube Müdürü Hüsnü Barış Tozkoparan, Şube Müdürü Faruk Sezer, Şube Müdürü Mehmet TÜREN, Şube Müdürü Saadettin Ceylan, Şube Müdürü Özkan Yaylacı, Şube Müdürü Fatih Çalışkan, İnşaat Mühendisi Yusuf Ziya İşcanlı, İnşaat Mühendisi Mustafa Naci Yüksek, İnşaat Mühendisi Murat Ekrem Çoban, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanlığından; Şube Müdürü Tamer Çirkin, Şube Müdürü İsmail Güler, Jeoloji Mühendisi Ali Gezer, DSİ 26. Bölge Müdürlüğünden; Bölge Müdür Yardımcısı Muhammet Urhan, Şube Müdürü Kamil Özkan, İnşaat Mühendisi Yusuf Kaya, Elektrik Mühendisi Turan Uzun, Jeoloji Mühendisi Gökhan Sağır’dan teşekkül edilen heyet tarafından gerçekleştirilerek Deriner Barajı ve HES projesi çok önemli bir aşama daha tamamlandı.

 

Kesin kabul çalışması heyet çalışmalarına gövdeden başlanmış olup santral binası,  vana odası, ulaşım galerileri incelenerek başlandı. Akabinde ayrı ayrı ekipler halinde üstten aşmalı dolusavaklar, şalt sahası yapıları ve toplam uzunluğu 10 kilometreyi bulan gövde içi enjeksiyon ve kaya galerilerinde çeşitli branşlarda incelemeler yapıldı.

 

Bu arazi incelemeleri sonucunda yapılan tespitler ışığında Kesin Kabul Tutanağı tanzim edilip imza altına alınarak çalışmalar tamamlandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık