Ana Sayfa Ekonomi Devlet destekli ilk sanal para piyasaya çıkıyor

Devlet destekli ilk sanal para piyasaya çıkıyor

Arkasında bir devletin olduğu ilk sanal para bu yılın sonlarında kullanıma sunuluyor. Ekvador hükümeti dijital para birimini Aralık ayında piyasaya sürecek.

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2014 Pazartesi 18:05
Devlet destekli ilk sanal para piyasaya çıkıyor

Merkez bankalarının güvenilir bulmadığı ve bu yüzden vatandaşlarını kullanmamaları konusunda uyardığı sanal paralar konusunda resmi bir adım atılıyor. Ekvador Merkez Bankası'nın yaptığı açıklamaya göre, Aralık ayında devlet destekli ilk sanal para birimi kullanıma sunulacak.

AP'nin haberine göre, Ekvador Merkez Bankası yetkilileri para biriminin ismi ya da değeri konusunda detayları açıklamadı. Ekvador Merkez Bankası yetkilileri sanal paranın ilk olarak cep telefonu faturalarının ödemelerinde kullanılabileceğini düşünüyor.

Sanal paraların yükselişi

Son yıllarda popülerliği artan sanal paralar arasında Bitcoin öne çıkan bir birim. Tüm dünyada kullanılan bu para birimi devletler tarafından resmi olarak kabul görmüyor. Bitcoin dışında Litecoin, Nxt, Dogecoin, Peercoin ve benzeri birçok sanal para birimi bulunuyor. Bu para birimleri online alışverişten fiziksel alışverişe kadar birçok alanda geçiyor. Sanal para birimlerinin kara para aklamak ve yasadışı faaliyetler için kullanıldığına dair kanıtlar da bulunuyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık