Ana Sayfa Çevre "Direniş Evi" Yürütmeyi Durdurma Kararını Bekliyor

"Direniş Evi" Yürütmeyi Durdurma Kararını Bekliyor

MNG Holding'in Konaklı Köyü'nde yapmak istediği Kavak HES'e karşı durmak için Arhaviliiler tarafından kurulan Direniş Ev'i, şimdilerde mahkemeden gelecek yürütmeyi durdurma kararını bekliyor

Giriş Tarihi: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 10:01

Hopa'dan Arhavi'ye gitmek için yola çıktığımızda hava nemli, kapalı. Sohbetlerin ortasında 'nem' mutlaka bir üst başlık olarak hakettiği yere oturuyor. Aynı gece Hopa Limanı'nda oturup gökyüzünün patlamasını bekleyeceğiz, havada sıkıntı var.

FINDIK AZ, ÇAY NASIL GEÇER?

Yolda giderken çay tarlaları ile fındık bahçelerinin arasından geçmemiz şaşırtıcı değil. Garip olan bu yıl fındığın az olması gerçeği. Fındık az, pahada pahalı. Peki çay hasadı nasıl geçecek?

"İSTANBUL'DA İŞLERİ YOLUNA KOYDUM"

10 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla Arhavi'deyiz. 1 Temmuz'da Konaklı Köyü'nde Kavak HES'e karşı kurulan 'Direniş Evi'ne gideceğiz. Öncesinde kuzen olan Akif ve Nazlı Demet Uyanık'la buluşuyoruz. Nazlı da Akif de aslında Arhavi'li ama İstanbul'da yaşıyorlar. Akif 33, Nazlı 25 yaşında. Konu dere olunca 'İstanbul' teferruat. İkisinin de mesleği mali müşavirlik. Direniş Evi'ne neden geldiklerini sorduğumuz zaman ikisinin cevabı yine ortak: İstanbul'da işleri yoluna koydum. Buradayım, çünkü derelerimizi vermeyiz! Nazlı, şirketin iş makinesi dereye usulsüzce hafriyat dökmeye başlayınca makinenin önüne oturmuş, direnişi takip edenlere ise bir 'serinlik' vermişti.

NEDEN DİRENİŞ EVİ?

Ev, MNG Holding'in Cumhuriyet Mahallesi'nden 3800 metrelik bir tünelle su geçip inşa etmek istediği Kavak HES Projesi şantiye yakınına, Arhavi Doğa Koruma Platformu tarafından, şirketin yaptığı çalışmaları yakından izlemek için kuruldu. Ahşaptan yapılmış, içerisinde oturma yerleri olan bir çardak gibi. Bir yanından Ciğani Deresi akıyor. Küçük bir dolabı, ufak tefek mutfak malzemeleri ve elbette çayı var.

Evde pek çok etkinlik yapılıyor. Gündüzleri çoğu insan tarla ve işyerlerinde olsa da akşamları film gösterimleri, HES konuşmaları, horon geceleri, düzenlenen etkinliklerden bazıları. Karşılaşanların oturup çay içtikleri bir alan. Dere yanında bir 'çardak' normal, peki şantiyenin orada işi ne?

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık