Ana Sayfa Yerel Gündem Doka-Jıca'dan Camili'de Ekoturizm Eğitimi

Doka-Jıca'dan Camili'de Ekoturizm Eğitimi

DOKA-JICA İşbirliğinde Camili’de Ekoturizm Odaklı Biyoçeşitlilik Eğitimi Verildi.

Giriş Tarihi: 5 Kasım 2015 Perşembe 19:38
Doka-Jıca'dan Camili'de Ekoturizm Eğitimi

Hayati Akbaş

ARTVİN-Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında ekoturizm alt bileşeni ile ilgili pilot bölge Camili’de turizm faaliyetleri yürüten halka yönelik “Ekoturizm Odaklı Biyoçeşitlilik Eğitim Programı” düzenlendi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOKA) Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile yürüttüğü çalışmalar kapsamında ekoturizm alt bileşeni ile ilgili pilot bölge Camili’de 2013 yılından itibaren birtakım çalışmalar yürütüyor. Bu bağlamda JICA ile birlikte DOKA tarafından Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı olan Camili’de turizm faaliyetleri yürüten halka yönelik“Ekoturizm Odaklı Biyoçeşitlilik Eğitim Programı” düzenlendi.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin Yatırım Destek Ofisi koordinasyonu ile yürütülen proje kapsamında Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof.Dr. Özgür Eminağaoğlu, Doç.Dr. Temel Göktürk ve Yrd. Doç.Dr. Zehra Eminağaoğlutarafından verilen eğitimde “Doğa-Kırsal Mimari Birlikteliğinin Turizm İçin Önemi”, “Bölgedeki Kırsal Mimari Özellikleri”, “Kırsal Evlerin Rehabilitasyonu ve Turizm Amaçlı Kullanımı”, “Doğal ve Kültürel Varlıkların Turizm Amaçlı Kullanımı”, “Artvin İli Fauna Çeşitliliği”, “Fauna Temelli Turizm Potansiyeli”, “Camili Bölgesi Otsu ve Odunsu Bitkilerin Tanıtılması”, “Bitki ve Hayvan Kaçakçılığı”, “Camili Biyosfer Rezerv Alanının Floristik Zenginliğinin Botanik Turizmi Açısından Değerlendirilmesi” gibi konular hem teorik hem de uygulamalı olarak işlendi.

“Ekoturizm Odaklı Biyoçeşitlilik Eğitim Programı”nda belli konularla ilgili arazi uygulamaları da yapıldı. Eğitim sonunda katılımcılara sertifikaları verildi ve genel değerlendirme yapılarak eğitim tamamlandı.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık