Ana Sayfa Güncel Dokap Alternatif arıcılık çalışmalarına Murgul'dan başladı.

Dokap Alternatif arıcılık çalışmalarına Murgul'dan başladı.

DOKAP İllerinde Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında ana arı üretimi, arı sütü üretimi, polen ve propolis üretimi, arıcılıkta mevsimsel bakım, arı zehiri Ar-Ge çalışmaları konulu eğitim semineri Kabaca Arıcılar Birliği Kooperatifi’nde verildi.

Giriş Tarihi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi 11:58
Dokap Alternatif arıcılık çalışmalarına Murgul'dan başladı.

Hayati Akbaş

MURGUL-DOKAP İllerinde Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında ana arı üretimi, arı sütü üretimi, polen ve propolis üretimi, arıcılıkta mevsimsel bakım, arı zehiri Ar-Ge çalışmaları konulu eğitim semineri Kabaca Arıcılar Birliği Kooperatifi’nde verildi.

 DOKAP Başkanı Ekrem Yüce ve Murgul Kaymakamı Hüseyin Çam’ın da dinleyici olarak katıldığı eğitim programında, bölge halkının pratik bir şekilde gerçekleştirilebileceği arıcılık faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Dr. Ali Kormaz’ın keyifli sunumu ile gerçekleşen eğitim programında katılımın yüksek düzeyde olması DOKAP Başkanı Ekrem Yüce’yi son derece memnun etti.

ARI SÜTÜ HER DERDE DEVA

Arıcılıkta bal üretiminin yanı sıra, günümüzde yüksek gelir sağlayan birçok yan faaliyetin geliştiğini ifade eden Dr. Ali Korkmaz, “Günde kendi ağırlığına tekabül eden 2000 tane yumurta üreten ana arı, doğumundan itibaren sadece arı sütü ile beslenmektedir. Günümüzde şifa kaynağı kabul edilerek, ilaç sanayinden kozmetik sektörüne kadar birçok alanda alıcı bulan arı sütü, üreticisine yüksek düzeyde gelir sağlamaktadır. Kilogramı kalitesine göre 2000 TL ile 5000TL arasında alıcı bulmakta olan arı sütü, yüksek fiyatına rağmen yok satmaktadır.”dedi.

ARI SÜTÜNÜN TADINA BAKILDI

Eğitim programının ardından Kabaca’da faaliyet gösteren ana arı üretim çiftliğini ziyaret eden Kaymakam Hüseyin Çam ve DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, burada ana arının ve arı sütünün nasıl oluştuğunu görme fırsatı buldular. Ayrıca ana arı üretiminin ilk evresinde olan bir kovandan arı sütü tadan Başkan Yüce, “Murgul, nüfusuna oranla oldukça yoğun bir şekilde arıcılık faaliyeti gerçekleştiren bir ilçemiz. Bugün gördüğümüz kadarı ile yediden yetmişe vatandaşlarımız bu işle yakından ilgili. Vatandaşlarımızın ekonomik olarak kalkınması, yürütülmekte olan arıcılık faaliyetlerinin bir üst basamağa taşınması için Kabaca’da eğitimlerimize başladık. Kaymakamımızın, Muhtarımızın, Kooperatif Başkanımızın öncülüğünde vatandaşlarımızın gayretleri ile Murgul arıcılığının ilerleyen yıllarda farklı noktalara geleceğini ümit ediyoruz. Bu noktada biz de vatandaşlarımıza faydalı olabilecek farklı mecralar açıyoruz. Bunun en bariz örneği günümüzde talebe oranla arzı yetersiz olan arı sütüdür. İnşallah verilen teorik ve pratik bilgilerle vatandaşlarımız daha iyi arıcılık yapacak ve emeğinin karşılığını azami derecede alacaktır.” diyerek arı yetiştiricilerine bereketli sezonlar diledi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık