Ana Sayfa İnsan Hakları Eğitim Sen, Okul Müdürleri İçin Eylemde

Eğitim Sen, Okul Müdürleri İçin Eylemde

AKP'li olmayan 7 bin okul müdürünün görevinden alınmasıyla ilgili Adana Eğitim Sen üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne giderek eylem yaptı

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2014 Cumartesi 10:59
Eğitim Sen, Okul Müdürleri İçin Eylemde

AKP'nin çıkardığı kanun hükmünde kararnameyle 4 görev yılını dolduran okul müdürlerinin tamamı havuza alınıp yapılan değerlendirmeyle AKP'li olmayanlar görevden alınıyor. Adana'da görevinden alınan okul müdürleri için Eğitim Sen üyeleri, 22 Ağustos'ta İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne giderek eylem yaptı.

Eylemde okunan basın açıklamasında, "Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde tarihin en büyük tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonunu ‘başarıyla' hayata geçirmiştir!" denildi.

Basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Ahmet Karagöz şöyle konuştu:

"Sendikamız objektiflikten ve hakkaniyetten uzak bir şekilde yapılan değerlendirmeler sonucunda görevleri sona erdirilen Eğitim Sen üyesi okul müdürlerine verilen puanların iptaline karar verilmesi istemiyle dava hazırlıklarına başlamıştır. Eğitim Sen olarak, somut hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan, tamamen soyut ve politik değerlendirmelerle düşük puanlar verilerek üyelerimizin yöneticilik görevine son verilmesine asla seyirci kalmayacak, bu konuda her tür hukuksal ve örgütsel mücadeleyi yürütecektir."

7 bin müdürü görevinden alan yasa

10 Haziran 2014 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik" sonrasında Türkiye çapında bütün eğitim kurumlarında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerinin yöneticilerin görevlerinin, puanlamaya dayalı olarak yapılacak değerlendirme sonucuna göre yerlerine yenilerinin atanması ile birlikte sona ereceği açıklanmıştı. 60 puanı AKP kurmayı gibi çalışan Milli Eğitim müdürlerinin verdiği değerlendirmede görevde kalmak için 75 puanı geçmek gerekiyordu.  Çalıştığı okulda 4 yılını tamamlayarak havuza alınan 16 bin okul müdürünün değerlendirme sonuçları 21 Ağustos'ta açıklandı. AKP'nin öğretmen kolu Eğitim Bir-Sen'in dışında bir sendikaya üye olan müdürlerin neredeyse tamamı 75 puan barajının altında kaldı. Böylece 7 bin okul müdürünün görevine son verildi, ancak müdürler yerlerine yenileri atanana kadar görevde kalabilecek.

adana-mudur-eylem (1)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık