Ana Sayfa Eğitim Eğitim tariihinin en büyük kadrolaşma operasyonu;7 bin müdür görevden alındı.

Eğitim tariihinin en büyük kadrolaşma operasyonu;7 bin müdür görevden alındı.

AKP'li olmayan 7 bin okul müdürü görevinden alındı. Eğitim Sen konuyla ilgili bir açıklama yaparak "Eğitimde tarihin en kapsamlı tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu gerçekleştirilmiştir" dedi

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2014 Cuma 18:10
Eğitim tariihinin en büyük kadrolaşma operasyonu;7 bin müdür görevden alındı.

AKP'nin çıkardığı kanun hükmünde kararnameyle 4 görev yılını dolduran okul müdürlerinin tamamı havuza alınıp yapılan değerlendirmeyle AKP'li olmayanlar görevden alınıyor. 60 puanı AKP kurmayı gibi çalışan Milli Eğitim müdürlerinin verdiği değerlendirmede görevde kalmak için 75 puanı geçmek gerekiyordu.  Çalıştığı okulda 4 yılını tamamlayarak havuza alınan 16 bin okul müdürünün değerlendirme sonuçları dün açıklandı. AKP'nin öğretmen kolu Eğitim Bir-Sen'in dışında bir sendikaya üye olan müdürlerin neredeyse tamamı 75 puan barajının altında kaldı. Böylece 7 bin okul müdürünün görevine son verildi, ancak müdürler yerlerine yenileri atanana kadar görevde kalabilecek.

Eğitim Sen: "Eğitimde tarihin en kapsamlı tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu"

Eğitim Sen konuyla ilgili KESK Genel Merkezi'nde bir açıklama gerçekleştirdi. Açıklamayı Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca yaptı. Karaca bu durumu "Eğitimde tarihin en kapsamlı tasfiye ve siyasal kadrolaşma operasyonu gerçekleştirilmiştir" sözleriyle değerlendirdi. Açıklamada verilen puanların şaibeli olduğuna değinilirken bazı üyelerinin dalga geçer gibi 74 puanda bırakıldığı belirtildi. Ayrıca açıklamada Eğitim Sen'in sürecin takipçisi olacağı ve hukuksal girişimlere başlanıldığı da vurgulanıyor. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

10 Haziran 2014 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren "Milli Eğitim Bakanlığı`na Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Yönetmelik" sonrasında Türkiye çapında bütün eğitim kurumlarında 4 yılı dolduran eğitim yöneticilerinin görevlerinin yerlerine yenilerinin atanması ile birlikte sona ereceği açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı, tamamen üst düzey eğitim yöneticilerinin değerlendirmelerine dayanan, eğitim kurumları yönetici değerlendirme sonuçlarını dün açıklamıştır. Açıklanan sonuçlara baktığımızda sendikamızın bugüne kadar eğitim yöneticilerinin performans değerlendirmesine tabi tutulması ve atanma biçimleri ile ilgili olarak yapmış olduğu bütün tespit ve eleştirilerin ne kadar haklı olduğu görülmektedir.

Yıllardır eğitim kurumlarını tıpkı bir "şirket" gibi yönetmek, okullarımızı "ticari işletme" haline getirmek için uğraşan MEB, tüm ülke çapında başlattığı siyasal kadrolaşma operasyonu ile başta Eğitim Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, bugüne kadar karşısında engel olarak gördüğü bütün eğitim yöneticilerini tek tek tespit ederek ayıklamıştır. MEB, eğitim yöneticilerini tamamen siyasi iktidar çizgisinde olan kişilerden oluşturarak, piyasacı ve dayatmacı politikalarını yukarıdan aşağıya "emir-komuta" zinciri içinde hayata geçirmeye çalışmaktadır. Bakanlığın bu kadar kapsamlı bir tasfiyeye yönelmesi, aynı zamanda kendi başarısızlığının itirafı niteliğindedir.

Eğitim yöneticileri değerlendirme sonuçlarına göre görevden alınan ve görev süresi uzatılan okul müdürlerinin sendikal aidiyetine baktığımızda, eğitimde tarihin en büyük tasfiye operasyonu ve siyasal kadrolaşma girişimi ile karşı karşıya olduğumuz anlaşılmaktadır. Türkiye çapında başta Eğitim Sen üyesi okul müdürleri olmak üzere, yandaş sendika üyesi olmayan okul müdürlerinin çok büyük bir bölümü görevden alınmış, beklenildiği gibi yandaş sendika üyelerine alan açılmıştır.

Sendika.Org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık