Ana Sayfa Güncel Emin Özgün'den çarpıcı açıklamalar

Emin Özgün'den çarpıcı açıklamalar

Artvin Eski Belediye Başkanı Emin Özgün: Ben İyi Gün Dostlarını Sevmem, İyi Gün Dostları Da Beni Sevmesin"

Giriş Tarihi: 12 Ekim 2014 Pazar 06:40
Emin Özgün'den çarpıcı açıklamalar

Hayati Akbaş

ARTVİN-Emin Özgün "AKP 30 Mart yerel seçimlerinde 7089 oy alırken yerel seçimlerden 5 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Artvin'de Recep Tayip Erdoğan 5 bin 509 oy almış. Burada tuhaf bir durum yok mu? 5 Ay sonra Artvin'de ki bu Ak Parti seçmeni buhar mı olmuş yoksa Sayın Kocatepe Sayın Erdoğan'dan daha çok sevildiği için mi fazla oy almış"

Emin Özgün "Bundan önceki seçimlerde ben Uğur Bey'in Arkasındaydım. Bir belediye başkanı olarak onun en kötü gününde yanındaydım. Yer kötü anında yanındaydım ama o benim kötü günlerimde yanımda olmadı"

Artvin'de üst üste 3 dönem CHP'den Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Emin Özgün Artvin Yerel Basınıyla bir araya gelerek geçmiş ve geleceğe dair önemli açıklamalarda bulundu.

Artvin'de ki özel bir işletmede düzenlen basın toplantısında Artvin Merkez'de faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileri ve muhabirleri katıldı. Emin Özgün yeni dönemde Ankara'ya yerleşeceğini ama bunun Artvin'e bir veda olmadığını söyledi.

Eski Belediye Başkanı Emin Özgün, “ Yaklaşık 15 sene belediye başkanı olarak sizinle birlikte beraber olduk. Şimdi hem yerel seçimlerden sonra altı ay geçti hem de benim bu Artvin’den Ankara’ya yerleşmeme karar vermem ki bu bir veda toplantısı değildir. Çünkü benim Artvin’den vazgeçmem imkansızdır. Ailem orda ama yerim yurdumda burada Ankara Artvin arasında gidip geleceğiz.  Artvin’de çok merak edenler var, Artvin sevdalısı Emin Özgün; Artvin’i terk ediyor diyorlarmış. Artvin’i terk etmiyorum. Artvin’e sevdalı olmak için belediye başkanı yada milletvekili olmak gerekmez, ben diş hekimi olarak da Artvin’e hizmet ettim. Hayatımın 59 senesinin 48’ini Artvin’de geçirdim. 

Ben iki ayda bir Artvin’e geleceğim önerilerimi getireceğim. Artvin’in kurtuluşu birincisi turizm değerlerin harekete geçirilmesi ve acemi birliği kurulması. Ben belediye başkanlığı döneminde mevcut hükümetle görüştüm, yeri tespit edildi sayın valimizle birlikte kendileri de ikna oldu. Kadir Topbaş buraya geldi “ Ben Artvin’in arkasındayım” dedi.  Bende Kadir Bey’e dedim ki verdiğiniz sözlerin takipçisi olacağım. Zaten bu hizmet yarışıdır, sen kazandın ben kazandım olmaz. Üç dönemde ben kazandım, AKP yoktu. Bir birlerimi fazla eleştirmek doğru değil zaten halk, yerel basın görevi odur. Zaman içerisinde iyi şeyler yaptığında takdir edilecektir. Yapmadığı zaman eleştirilecektir. Bu normaldir bu benim içinde söz konusudur. Erkan Balta beni haftada bir eleştirirdi su konusunda, eleştirmek kolaydır. Ben şimdi ya Erkan Balta, “Bak bu işler böyle değilmiş” demem. Eleştirmekten çok kolay, bence biraz daha zaman tanınmasını lazım, dedi. Fakat benim sizden Artvinliden verilen sözlerin takip edilmesi, onların yerine getirilmesi için uyarmak görevimizdir. Bende emekli bir belediye başkanı olarak bunun takipçisi olacağımı, hem yeni başkan Mehmet beye hem Kadir Topbaş beyefendi ye söyledim.

Mehmet Kocatepe’ye çalışmaları konusunda kendisine biraz zaman tanımamız lazım. Hakikaten Artvin’de belediyecilik zor. Türkiye’de değil dünyada zor bir coğrafya. Belediyeciliğin zor olduğu bir kent onun için ben Kocatepe başkanıma bu konuda biraz daha zaman vererek ondan sonra olumlu veya olumsuz eleştirilerin faydası var" dedi.

Yerel Seçimler Seçmen Taşınarak Kazanıldı

Konuşmasında yerel seçimler ve sonuçlarını değerlendiren Emin Özgün yerel seçimlerde kendisinin 5650, Kocatepe'nin de 7089 oy aldığını ve arada 1500'e yakın bir fark olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi: "AKP 30 Mart yerel seçimlerinde 7089 oy alırken yerel seçimlerden 5 ay sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Artvin'de Recep Tayip Erdoğan 5 bin 509 oy almış. Burada tuhaf bir durum yok mu? 5 Ay sonra Artvin'de ki bu Ak Parti seçmeni buhar mı olmuş yoksa Sayın Kocatepe Sayın Erdoğan'dan daha çok sevildiği için mi fazla oy almış" diye konuştu.

Emin Özgün kamuoyunda 30 Mart Yerel Seçimlerinde kendisinin Artvin'de Belediye Başkanı Seçilecek oyu olmasına rağmen AKP'nin dışarıdan yaklaşık 1500 civarında oy taşıyarak 30 Mart 2014 Yerel Seçimlerini kazandığını yönünde söylentisinin ve kanısının olduğunu ileri sürdü.

Artvin'de 30 Mart'ta ki seçimin dışarıdan seçmen taşınarak kazanıldığını iddia eden Emin Özgün AKP'nin Artvin'de alacağı oy Recep Tayip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aldığı oyla paralel olacağını yanı 5 bin dolaylarında olacağını savundu.

Cemaatin Artvin'de MHP'yi desteklediğini de iddia eden Emin Özgün "CHP olarak onlardan medet beklemişsek bu bir hatadır. Yönetimde medet bekleyenler oldu. Bu yanlıştır. 12 senedir bu adamlar AKP’yle birlikteydi. Bugün Gülen Cemaati bir yerlere gelmişse bunda en büyük pay AKP'nindir. CHP'nin değil. Tekrar yineliyorum Artvin'de seçim seçmen taşıyarak kazanılmıştır. Artvin kamuoyu da bunun farkındadır" diye konuştu.

“Artvin'de ki çöp sorunu CHP'li ya da AKP'li belediyelerin değil hepimizin sorunudur” diyen Emin Özgün "Bu ortak bir sorundur. Bu Kocatepe çöp sorununu çözemedi demek değildir. Bu çöp sorunu Kocatepe'nin sorunu değil Artvin'i ortak sorunudur. Benim başkanlığım döneminde Erkan Balta bu konuda beni sık sık eleştirdi. Erkan Balta zırt pırt beni eleştiriyordu. Bende diyordum ki varsa bir marifetin gel birlikte çözelim Başbakan burada ki konuşmasında da çöpten bahsetti. AK Partili belediyede 6 ay oldu halen çözülemedi. . Demek ki bu sorun Emin Özgün'ün sorunu değil. Ben bu konu da Sayın Başkan Kocatepe'yi eleştirmiyorum. Çünkü yer bulunamadığı için çözülemiyor. Yer bulunsa hemen çözülür. Bu sorun CHP,MHP, AKP sorunu değil. İnanıyorum ki Kocatepe bu sorunu çözmek için çareler arıyordur" dedi.

"İnanıyorum Ki Sayın Kocatepe İktidarın Gücüyle Bu Sorunların Hepsinin Üstünden Gelecek"

Özgün; “Dünyada ki küresel ısınmanın su kaynaklarına olumsuz yansıdığının söyleyen Emin Özgün 1980'lerde Artvin'e 1,5 kalınlığında kar yağarken günümüzde küresel ısınma nedeniyle bunun mümkün olmadığını söyledi .Benim belediye başkanlığım dönemimde su konusunda bir şekilde idare ediyorduk.  Ciddi bir sıkıntılar yoktu ama son raddeye gelmiştik. Sıkıntılar hemen patlak verebilir vaziyetteydi. Bir takım çarelerin bulunması gerektiğinin farkındaydık ve bu konuda çalışmalar yapıyorduk. Ben belediye başkanlığını Sayın Kocatepe'ye teslim ederken de bu konuda alınması gereken tedbirler  noktasında önerilerimi söyledim.Benim ilk dönemimde de bazı sorunlar yaşadık. Ben hayatımın 48 senesini Artvin'de geçiren biri olarak Artvin'i bildiğimden bu sorunları çabuk çözdük. Kocatepe bu coğrafyaya sıkıntıya alışacak. Ama inanıyorum ki sayın Kocatepe iktidarın gücüyle bu sorunların hepsinin üstünden gelecek. Hatila da çok güzel sular var. Ben Kocatepe ile görüştüm bu konuda ciddi ilerlemeler var. İnşallah Hatila suyu Artvin'e gelecek" ifadelerine yer verdi.

CHP Kaybettiği Belediyeleri 4, 5 Sene Sonra Geri Alacak

CHP'nin kaybettiği belediyeleri geri alacağına inancının tam olduğunu kaydeden Özgün "Ak Parti ne kadar çalışırsa çalışsın, ne kadar iktidarın nimetlerinden bu şehri yararlandırırsa yararlandırsın bu belediyeyi 4 buçuk sene sonra bunlardan alacağız. Biz ara da böyle yapıyoruz. Biz sosyal demokratlar arada akıllanmak için kıymet bilmek için, yerel yönetimlerin kıymetini anlamak için ben inanıyorum ki 4 buçuk sene sonra CHP'li bir kardeşim bura da bu seçimi alacak. Biliyorsunuz biz bura da bir seçim verdik Seracettin Beye. Şimdi de verdik. Bu hatayı yaptık ama biz bu belediyeleri geri alacağız. Biz sosyal demokratlar olarak büyük hatalar yaptık. Bu hatalardan ders alıp üzülmekten çok bunun hizmet yarışı anlayışı içinde gelen AK Partili arkadaşlarında iyi hizmet etmelerini teşvik ederek demokrasinin gereği olan bundan sonra ki seçimlerde başarı için çalışmalıyız" dedi.

Projeler Zamanında Bitmedi Muhalefet Takipçisi Olmalı

Artvin'de Cankurtaran, Kentpark gibi bu şehre değer katacak ki bazı projelerin önceden dillendirildiği tarihlerde bitirilemediğini söyleyen Emin Özgün iktidar partisinde de para yoksa benim 15 senelik gariban Emin'im ne yapsın diyerek esprili eleştirilerde bulundu. CHP ve MHP il başkanlarının bu önemli konuların takipçisi olması gerektiğini savunan Özgün Cankurtaran Tüneli 2014'te bitecekti halen bitmiş değil. Artvin'de iktidar muhalefet partisinden daha çok hizmete der anlayışı hakim. İktidar da para olamadıktan sonra Kocatepe'ye para vermedikten sonra Kocatepe ne yapsın" dedi.

Emin Özgün bireyleri kurumları eleştirmenin kolay olduğunu kaydederek Artvin kamuoyunun ve Artvin basının verilen vaatlerin takipçisi olması gerektiğinin altını çizdi. Özgün "Sayın Kadir Topbaş üzerinde İBB yazan bank gönderme Emin Özgün o bankları Artvin'de ki marangoza yaptırıyordu. Sayın Kocatepe Bisse'den bedava alıp gömlek gönderme Artvin'de ki esnaftan al. Bu konuda uyaralım. Artvin'in esnafı burnundan soluyor. Bu konular da uyarmak lazım. Aslında bunlar çok büyük hata değil küçük şeyler ama bunlara da dikkat etmek lazım. Acemiliklerine veriyorum.  Kocatepe ben her Artvin'e geldiğimde beni arar fikirlerimi sorar" ifadelerine yer verdi.

CHP'nin İktidar Olamamasının Ezikliğini Yaşadım

Belediye Başkanlığı döneminde sadece Merkezi yönetimde CHP'nin iktidar olamamasının ezikliğini yaşadığını dile getiren Özgün" İlk belediye başkanı seçildiğimde CHP barajın altında kaldı. Hep merkezi yönetimde de iktidar olama umudunu taşıdım. Ama olmadı. Nasip değilmiş. Ben CHP iktidarında seçime girseydim bunlar 1500 tane seçmeni taşıyabilirler miydi? Şimdi ki sayın vali bunlara müsaade eder miydi? Neymiş efendim vatandaşın beyanı doğrudur. Sayın valim peki neden yüksek seçim kurulu neden su faturası elektrik faturası beyanı istiyor. Ne güzel ya bir evde 60 kişi ikamet ediyor görünüyor. Bunları yakaladık. Sayın Valim Kemal Cirit ilk geldiğinde zaten söylemişti. Artvin'de bir Emin Özgün gerçeği var. Baktılar Emin Özgün gerçeği nasıl yıkılır. El ele verdiler. Bakacağız şimdi hizmetlerine” dedi.

Uğur Bey Aday Olduğu Zaman Ben Aday Olamam

Başkan Özgün, CHP Artvin Milletvekili Bayraktutan’ın aday olması durumunda kendisinin aday olmayacağını ifade ederek; “2015 yılın içerisinde yapılacak olan genel seçimler ve bundan sonra ki siyasi hayatına dair açıklamalarda da bulunan Emin Özgün yerel seçimlerde aday olmak istemiyordum Keşke aday olmasaydım diyerek bazı özeleştirilerde bulunup ince göndermelerde bulundu. Emin Özgün ön seçimden sonra kendi içi kavgamız olmasaydı daha iyi olurdu diyerek: "Bir başka arkadaşımız ben olsaydım seçimi kazanırdım demiş belki kazanırdı. İnşallah önümüzde ki seçimlerde bunları söyleyen arkadaşlar aday olurlar ve onlarla kazanırız. Önümüzde 8 ay sonra bir genel seçim var. İki ay kala adaylar belli olacak. Bana bu seçimlerde milletvekili adayı mısınız diye soruyorsunuz. Ben 3 dönem Artvin'de belediye başkanlığı yaptım. Uğur Bey milletvekili. O yeniden milletvekili adayı olacaktır. Bir dönem yaptı bir dönem daha yapacaktır. Zannediyorum Yüksel Çorbacıoğlu'da adaylığını açıklamış ve çalışmalarına başlamış. Artvin'de milletvekilliği yapmakta zordur. Uğur Bey Artvin Merkez'in bir değeri. Emin Özgün'de Artvin Merkez'in bir değeri. İkimiz birden milletvekili adayı olamayız. Uğur bey olduğu zaman ben aday olamam. Uğur Bey adaysa benim olmama gerek yok. Uğur Bey genel yönetim kulvarında koştu ben yerel yönetim kulvarında koştum. Uğur Bey'in milletvekili adayı olacağı dönemde de denildi ki Emin Özgün Milletvekili adayı olacak. Ben dedim ki Uğur Bey'in hakkıdır o olmalıdır.

Uğur Bey'in emeğine saygı gösterdiğim için ben aday olmadım. Biliyorsunuz ilk defa Artvin Merkez'den bir milletvekili seçildi. Artvin Merkez'den milletvekili yoktu. Biz Uğur Bey'le el ele verdik. Artvin Merkeze milletvekilliği getirdik. Artvin'e veda etmiyorum ama Ankara'da Ankara Merkezli bir siyaset yapacağım” dedi.

Ben İyi Gün Dostlarını Sevmem, İyi Gün Dostları Da Beni Sevmesin

Emin Özgün, “Ben Uğur Bey'in bir daha milletvekili yapacağı kanaatineyim. İkimizde Artvin Merkez bazlı siyaset yapıyoruz. Kazanamayacağım ön seçime girmem. Bundan önceki seçimlerde ben Uğur Bey'in Arkasındaydım. Bir belediye başkanı olarak onun en kötü gününde yanındaydım. Yer kötü anında yanındaydım ama o benim kötü günlerimde yanımda olmadı. Diyormuş ki ben Emin Özgün'e aday ol demedim. Canı sağ olsun. Uğur Bey benim milletvekilimdir. Onunla birlikte acı tatlı çok şey yaşadık. Birlikte CHP için mücadele ettik. Zaman zaman karşı karşı geldiğimiz dönemlerde oldu. Benim ilk belediye başkanlığım dönemimde benim karşımda yer aldı. Ben onun her zaman yanın da oldum. Ben aday olduğum zaman o benim karşımda olmuştur. Önümüzde ki seçimlerde Artvin'de olacağım. Bakacağım Yüksel Beyle, Uğur Beyin dışında da adaylar çıkabilir. Hangisini Artvin için faydalı görürsem bende ona göre cephemi alacam. Ben seçimlerde tarafsız kalmam elbet birinin yanında olacağım, ama dediğim gibi ben iyi gün dostlarını sevmem, iyi gün dostları da beni sevmesin." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

YORUMLAR
  • yorum2014-10-12 17:27:54HASAN AZAKLI

    Sayın Emin ÖZGÜN basına verdiği bayanda "Biliyorsunuz ilk defa Artvin Merkez'den bir milletvekili seçildi. Artvin Merkez'den milletvekili yoktu. Biz Uğur Bey'le el ele verdik. Artvin Merkeze milletvekilliği getirdik." yorumu yapmış acaba bu güne dek Artvinden seçilen ve de Artvin'in ilçelerinden olan milletvekilleri Artvin'i temsil etmediler mi?bu bakış açısı ne kadar da sığ.

  • yorum2014-10-12 17:27:52HASAN AZAKLI

    Sayın Emin ÖZGÜN basına verdiği bayanda "Biliyorsunuz ilk defa Artvin Merkez'den bir milletvekili seçildi. Artvin Merkez'den milletvekili yoktu. Biz Uğur Bey'le el ele verdik. Artvin Merkeze milletvekilliği getirdik." yorumu yapmış acaba bu güne dek Artvinden seçilen ve de Artvin'in ilçelerinden olan milletvekilleri Artvin'i temsil etmediler mi?bu bakış açısı ne kadar da sığ.

  • yorum2014-10-12 17:27:46HASAN AZAKLI

    Sayın Emin ÖZGÜN basına verdiği bayanda "Biliyorsunuz ilk defa Artvin Merkez'den bir milletvekili seçildi. Artvin Merkez'den milletvekili yoktu. Biz Uğur Bey'le el ele verdik. Artvin Merkeze milletvekilliği getirdik." yorumu yapmış acaba bu güne dek Artvinden seçilen ve de Artvin'in ilçelerinden olan milletvekilleri Artvin'i temsil etmediler mi?bu bakış açısı ne kadar da sığ.

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık