Ana Sayfa Yerel Gündem Engellilere verdiği sözü tuttu...

Engellilere verdiği sözü tuttu...

İş kadını Nuran Aydın,engellilere verdiği sözü tuttu..

Giriş Tarihi: 2 Kasım 2014 Pazar 21:23
Engellilere verdiği sözü tuttu...

Rusya’nın başkenti Moskova’da İMEDİ CONSTRUCTION TRADING LTD Finalcial Direcoru Nuran Aydın ve Eşi Engellilerin Çanakkale gezisinde kullanılmak üzere gezi masraflarının önemli bir kısmını karşıladı.

 

"Engellileri görmezden gelmeyin" diyen Nuran Aydın Sahara pancarcı festivalinde Şavşat Engelliler Korosu ve sanatçıları sahnede türkülerini seslendirirken sahneye gelerek “İzniniz olursa ben birkaç kelime söylemek istiyorum” dedi. Engelliler dernek başkanı ve koronun sunucusu Nurbay Usta türkülerini yarıda keserek mikrofonu Nuran Aydın’a uzattı. Nuran Aydın o günü festival halkının huzurunda yapmış olduğu konuşmasında bu derneğe ve bu arkadaşlarımıza yardımcı olmak istiyorum. Lütfen beni yanlış anlamayın. Bu Engelsiz Yaşam Korosu ve bu arkadaşlarımızın yaşama bağlanma azimleri derneğin bu önemli faaliyetleri beni çok duygulandırdı. Ne zaman bir derdiniz bir sorununuz olursa beni arayın. Sizleri bu çalışmalarınızdan ötürü kutluyorum” dedi.

Umutlar Bitmişken Nuran Aydın Umut Oldu

2006 Yılında kurulan Şavşat Bedensel Engellilerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğine geçen yıl yapmış olduğu Çanakkale gezisinde bir dernek ve bazı iş adamlarının sözlerini tutmamaları üzerine gülerek eğlenerek gidilen gezi hüsrana döndü. Dernek başkanının özel çabaları,  eşi ve kızı üçgeninde bu sorunu zorda olsa çözerek diğer engellilere geriye dönene kadar yansıtmadı. Bu yılda Çanakkale’ye gitmeyen diğer bazı engellilerle birlikte tekrar aynı geziyi yapmak isteyen engelliler aynı sıkıntıları yaşamamak için daha titiz davranıyorlar. 5 gün önce dernek yönetimi ve üyeleri birlikte toplantı halindeyken bir anda derneğin kapısından içeri giren 2 bayan dan biri; “Beni tanıdınız mı” diye sorunca herkesin suskunluğu devam ederken yine aynı bayan (yardımsever Nuran Aydın); “Ben yazın festivalde siz sahnedeyken sizin yanınıza gelip orada mikrofonu alarak sizlere yardımcı olacağını söyleyen Nuran Aydın’ım” deyince herkes bir anda şaşırdı. Kısa bir çay sohbetinden sonra Nuran Aydın engellilere benden bir isteğiniz var mı” sorusuna engelliler birbirine bakarak küçük bir tebessümle; “Bizler şu anda bir Çanakkale gezisi planlıyoruz. Ama Devletimizin bazı yetkilileri bizlere bu gezi için destek olacaklarını söylediler ama bu yeterli olmuyor. Bu konuda yardımcı olursanız seviniriz” demeleri üzerine Nuran Aydın ne kadar harcamanız olacağını bana çıkarın verin” dedi. Engelliler Nuran Aydın’a verilmek üzere ne kadar harcama olacağını bir kağıda yazarak verdi. Daha sonra Nuran Aydın engelliler derneğindeki Egelilerin kendi el emekleri göz nurları olan takı tasarım ürünlerinden oldukça fazla alarak parasını da fazla fazla ödedikten sonra ayrıca Moskova’da Uluslar arası bir etkinlikte sergilenmek üzere çeşitli takı tasarım siparişleri verdikten sonra dernekten ayrılırken; “Yapacağınız bu gezi ile ilgili olarak ben size döneceğim” diyerek dernekten ayrıldı.

Yardımsever İşkadını Nuran Aydın Engellileri Mutlu Etti

Dernekten ayrıldıktan 3 gün sonra Dernek Başkanı Nurbay Usta’yı telefonla arayan Nuran Aydın gezi masraflarının önemli bölümünü karşılayacağını ifade etti. Bu durumu engellilerle paylaşan Nurbay Usta dernekten tekrar telefonla Nuran Aydın’ı arayarak bütün engellilerin yanında tekrar Nuran Aydın’la görüştüğünde Nuran Aydın’ın sesinden yardım yapacağı sözünü duyan engelliler bir anda alkış ve çığlıklarla sevinç gösterisinde bulunarak Nuran Aydın’a sonsuz teşekkürlerini ilettiler.

Her kuruşun bizim için çok büyük bir önemi var diyerek Şavşatlı engelliler bu gezide bize yardımcı olmak isteyen herkese çok teşekkür ediyoruz ve Nuran Aydın gibi yardımseverleri bekliyoruz dediler.

Nuran Aydın’dan Önemli Açıklamalar

Engellilere vermiş olduğu sözü tutarak engellilerin gönlünde taht kuran İMEDİ CONSTRUCTION TRADING LTD Finalcial Directoru Nuran Aydın Şavşatlı engellilerin annesi oldu.

İMEDİ CONSTRUCTION TRADING LTD Finalcial Directoru Nuran Aydın ve Eşi engellilerle ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu.

Nuran Aydın; “Engelli insanlarımızın varlığını ve bu toplumun birer parçası olduğunu unutmamamız gerekir. Yaşamlarında kolaylıklar sunmamız, sosyal çevreyle olan bağlarını artırmak için bu konuya duyarlı olmamız lazım. Ben bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimizin her zaman yanındayım. Şavşat engellilerin derneğinin bu çalışmaları bir çok il ve ilçelerde olmayacak bir şekilde çalışma içersindeler. Bu kardeşlerimizle gurur duyuyorum ve yardımlarımız imkânlarımız el verdiği sürece devam edecektir.

Şavşat İçin Engel Tanımıyorum

Nuran Aydın, “Derneğinizin çalışma yerinize verilen isim çok güzel. Tabelada Şavşat Kaymakamlığı Engelsiz Yaşam Merkezi yazıyor. Kaymakamlığın bu tür desteği çok önemlidir. Kaymakamımıza bu duyarlılığından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca dernekte oturduğum sürece Şavşat Kaymakamını, Şavşat Belediye Başkanını öve öve bitiremeyen Şavşatlı engellilerin bu yüreklerine ses veren bu yetkililerimizi de yürekten kutluyorum. Şavşat için engel tanımıyorum. Engelli kardeşlerimizin toplumun her kademesinde engellerini aşarak toplumsal yaşama katkılarının arttırılmasının gerekir, bizde bu bağlamda birer Şavşatlı olarak çalışmalarımıza ve desteklerimize ara vermeden devam edeceğiz. Bizler Şavşatlılar ve idarecilerimiz el ele verdikten sonra engelleri ortadan kaldırırız. Evde yatalak olan engelli arkadaşlarımızı da buraya getirerek burada bu hoş sohbete katmalıyız. Engellilerimizle el ele verelim el ayak kol kanat ve göz kulak olalım. İnsanların onlara karşı göstereceği sıcak ilgi ve sevgisi çok önemli. Hayat uzun bir yolda yürümektir. Ya o yolda bir iz bırakırsın ya da başka izlerde kaybolursunuz. Amacımız Engellilerle vatandaşlarımızı buluşturup sosyal mesajlar vermektir. Engellilerimizin sosyal hayata katılabilmesi kısacası hayatını özgürce yaşayabilmesi için ne gerekiyorsa o yapılmalıdır.

Engelliler konusunda Şavşat’ta çok büyük gelişme ve hareketlilik gördüm bu çok sevindiricidir. Evlerine mahkum hale getirilen engelli kardeşlerimiz artık, sokaklara çıkabiliyor ve halkın arasına karışıyor. Bizlerde etkili, yetkili veya birer birey olarak onların her alanda etkin olmalarını sağlamak adına üstümüze düşen görevi yerine getirmeye çalışmalıyız. Engellilerin problemleri toplumun tüm kesimlerinin vereceği destek ile düzelir. Hedefler ve düşüncelerde ortak nokta hizmet olunca bir araya gelmekte çok kolay oluyor.” Dedi.

Nuran Aydın’ın bu sevgi dolu yüreğine teşekkür eden dernek Başkanı Nurbay Usta; Burada amaç kimseye kimseyi acındırmak değil. Engelli kardeşlerimiz bu toplum bir parçasıdır. Düğünde bizler varız. Bayramda bizler varız. Festivallerde müzik eğlence gecelerinde bizler varız. Bu kardeşlerimizin de bu hayattan ve bu faaliyetlerden en az bizim kadar yaralanma hakları vardır. Şu an ki adeta çileye dönüşen bu bir bölümü eksik hayatın o eksik yanını biz ve şu anki idarecilerimiz ve Nuran Aydın gibi yüreği sıcak insanlarımıza ihtiyacı var. Yaşamış oldukları hayat bu kardeşlerimizin kendi tercihleri değil. Bu kardeşlerimizin yerinde biz veya bizim çocuklarımızda olabilirdi. Her şeyi tam olan organlarımızın bir vefası vardır. Bu organlarımızın bizi insan yapma özelliği vardır. İşte bu özellikte güzel bir ruhla Perçemleşerek eli olmayan bu kardeşlerimize el, kolu olmayana kol, gözü olmayana göz, ayağı olmayana ayak, dili olmayana dil, kulağı duymayana ses olacağız. İşte bu şekilde bizler çoğaldıkça bu kardeşlerimiz rahat edeceklerdir. Devletimiz engellilere çeşitli haklar tanımıştır. Bizlerde kendilerinin bu haklardan en üst seviyede faydalanması için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bu konuda bazı proje çalışmalarımız vardır. Projelerimizin gerçekleşmesi durumunda çok güzel şeyler olacaktır. Bu kardeşlerimizin kolu kanadı eli ayağı dili gözü biz değil hepimiz olmalıyız. Bu konularda idarecilerimizin çok önemli destek ve duyarlılıklarını gördük. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Esas amaçlarının engellilerin toplum içerisinde var oldukların, onlarında sosyal yaşama katılmalarını sağlamak olduğunu belirterek, bu konuda büyük bir mücadele verdik ve bunu da herkesle beraber başardık” dedi.

Amacımız Toplumda Engelli Bilincini Yerleştirmek

Derneklerinin engelli derneği olmadığını, engellilerle yardımlaşma ve dayanışma derneği olduğu olgusuna vurgu yapan Usta, Dernek olarak Bedensel engellilerle dayanışma içerisinde olarak onların sorunlarını çözmek, toplumla entegrasyonunu sağlamak için çalıştıklarını söyledi.

Konuşmasının devamında amaçlarının toplumda engelli bilincini yerleştirmek olduğunu Söyleyen Nurbay Usta, “Derneğimizin hedeflerinden biri olan “Engelsiz Yaşamın adresi Şavşat” sloganımızı idarecilerimiz ve yüreği sevgi dolu Şavşat Halkı sayesinde büyük ölçüde gerçekleştirdik.

Bu süre içerisinde oldukça çok faaliyetlerimiz oldu. Çanakkale gezisi Anıtkabir ziyaretleri ve 10 ili kapsayan geziler. Açılan kurslar, Dernek yerinin oluşturulması içerisinin malzemelerinin temin edilmesi gibi. Esas amacımız engellilerin toplum içerisinde var olduklarını onlarında sosyal yaşama katılmaları konusunda büyük bir mücadele verdik ve bunu da başardık.

Çeşitli araç ve gereçleri derneğimizden bir kuruş çıkmadan ve kimseden bir lira almadan sadece bu araç ve gereçlerini temin ettik. 43 Manuel sandalye ve ayrıca da 13 akülü sandalye verdik. Ayrıca hasta bezi koltuk değneği dağıttık. Havalı yatak aldık. Bunlar içinde bir kuruş ödemedik kimseden de bir kuruş almadık.

Göz nakli yaptırdık. İstanbul Haydarpaşa numune hastanesinde yapılan göz nakli için Göz nakli yapılan şahsa ve ailesine bir kuruş ödettirmedik, bizde ödemedik. 6 Nokta körler derneğinin hazırlamış olduğu eğitimine görme engelli bir kardeşimizin gidişi ve gelişi ne öncülük yaptık.

Ardahan ve Artvin’de açılan rehabilitasyon merkezlerine engellilerimize öncülük yaparak burada eğitim almalarını sağladık.

Engellilik Kültürünü Yerleştirmek

İlçemiz ve köylerinde yaşayan 563 engellimiz var. Engellilerimizi sosyal etkinliklere katmak ve artık evlerinden çıkarılmalarını sağlamak için TV programları yaptık ve bunu her yıl olmak üzere geleneksel hale dönüştürdük. Bunun içinde derneğimizden 1 kuruş yük altına sokmadık. Önümüzdeki dönemde yapacağımız en önemli çalışmalar içerisinde toplumda engelli ve engellilik bilincinin artırılması için özellikle okullarımızdan başlayarak Sayın Kaymakamımızın olurları, Belediye Başkanımızla birlikte, Kurum müdürlerimizle birlikte, siyasilerimizle birlikte Şavşat halkı ile birlikte engellilik bilincinin artırılması ve toplumumuzun engellilere bakışlarının insansı ve vicdanı boyutlarını anlatmayı düşünüyoruz. Ayrıca tespit etmiş olduğum yakın bir köyümüzde mevcut olan çok önemli bir boş okulu alarak engellerin kalabileceği bir yere haline dönüştürmek için mücadele edeceğiz. Bu konuda Sayın Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın ve siyasilerimizin, her zaman arkamızda ve yanımızda görmüş olduğumuz desteklerine bir kez daha ihtiyacımız vardır. Bu konu çok önemlidir. Nedeni ise engelli kardeşlerimizin şu anda bakmakta olan anne babaları öldükten sonra nasıl bakılacağı kendilerine kimlerin bakacağını düşünmekteler ve her yerde konu etmekteler.

Sağlık konusu ve trafik kazalar bilinçsiz doğum ve akraba evlilikleri konusunda toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapmak gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık