Ana Sayfa Yerel Gündem Eski Belediye Başkanından gecikmiş önemli iddialar...l

Eski Belediye Başkanından gecikmiş önemli iddialar...l

Tüylüoğlu "Çayeli Bakır'ın yanlış işlemleri için adliyeyi basını çağırdık.kimse gelmedi,herkesi yatıştırmışlar"

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2014 Pazar 17:07
Eski Belediye Başkanından gecikmiş önemli iddialar...l

Çayeli'nin Madenli Beldesi eski Belediye Başkanı Mustafa Tüylüoğlu'nun aklına bölge insanı ve can güvenliği şimdi mi geldi!..

Tüylüoğlu'nun iddiaları korkunç!

2009-2014 yılları arasında Madenli Belediye Başkanlığı yapan ve bu süre zarfında Çayeli Bakır İşletmeleri AŞ. ile gayet uyumlu bir görüntü sergileyen eski Başkan Tüylüoğlu, dünyadaki madenlerden örnekler vererek, Evlerin, caminin ve birçok binanın madende dinamit patlatılması nedeniyle hasar gördüğünü söyledi.

Eski Belediye Başkanı Tüylüoğlu, "Üzerinde yerleşim olan alanlarda maden kurulmadan önce yerleşim yeri başka bir alana taşınır, daha sonra maden faaliyete başlar. Madenli'de ise üzerinde yerleşim devam ederken maden işletiliyor." diye konuştu.

TÜYLÜOĞLU'NA BİRKAÇ SORU…

Tüylüoğlu'na şu soruları soralım:

- Sen 5 yıl belediye başkanlığı yaptın. Kaç kez basını çağırarak, maden işletmesinin verdiği zararları anlattın?

- Sayın eski Başkan; "Adliyesinden, avukatından, hatta basınından -basını çağırıyoruz, derdimizi anlatalım diye, gelmiyorlar- bunların hepsini yatıştırmışlar!" diyorsun. Yatıştırıldığını iddia ettiğin kurumlar arasında Madenli Belediyesi de var mı? Varsa, hangi tarihten beri yatıştırılmış durumda?

- Seni Madenli Belediye Başkanı olarak seçen Madenli halkının hakkını savunmak, başkanlığı kaybettikten sonra mı aklına geldi?

Ajans Rize Gazetesi olarak, Soma'daki maden faciasından sonra, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın faciadan tam 1 yıl önce Soma'nın dünyanın en güvenli maden ocağı olduğunu söylediğini, aynı tarihte maden sahibinin içerisinde 500 kişinin 1 ay boyunca her türlü ihtiyacını karşılayacak şekilde yaşam odaları bulunduğunu söylediğini ama faciadan sonra içerisinde yaşam odası olmadığının ortaya çıktığını ifade etmiş ve Çayeli Bakır İşletmesi'nin de ‘Soma Gibi Güvenli mi?' olduğunu sormuştuk.

Bu sorularımızın muhatabı Çayeli Bakır İşletmeleri AŞ. kadar aynı zamanda eski Başkan Tüylüoğlu‘nun ta kendisidir… Sadece Tüylüoğlu da değil, 30 yıldır Madenli'de faaliyet gösteren şirketin verdiği zararları bugüne kadar sorgulamayan tüm belediye başkanlarıdır (şimdiki dahil), Çayeli'ndekaymakamlık, Rize'de valilik yapan kamu yöneticileridir, basındır, Rize milletvekilleridir, bakanlardır.

NE ŞEKİLDE YATIŞTIRILMIŞLAR, AÇIKLA!

Tüylüoğlu, adliyenin, avukatların ve basının yatıştırıldığını iddia ediyor. Bu ciddi ve vahim bir iddiadır, elinde belge ve bilgi olmadan ortaya atılabilecek iddialar değildir.

Suç duyurusu niteliğindeki açıklamaları yapan Tüylüoğlu, basının, avukatların ve adliyenin ne şekilde yatıştırıldığını, ayrıca bu konuda doğrudan sorumluluğu bulunan tüm kesimlerin de hangi yöntemle yatıştırıldığını kamuoyuna açıklamalıdır; hem Madenli Belediye Başkanı iken kendisinin nasıl yatıştırıldığını, hem şu anki belediyenin nasıl yatıştırıldığını, hem de basının, adliyenin ve kamu yöneticilerinin nasıl yatıştırıldığını mutlaka ama mutlaka açıklamalıdır.

Anlaşıla o ki, eski Belediye Başkanı'nın bu iddialarını araştırmak üzere, Cumhuriyet Savcılarının da harekete geçmesi gerekiyor. Kimin ne ihmali ya da yatışmışlığı varsa bir bir ortaya çıkarılmalı.

 

ajansrize.net

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık