Ana Sayfa Güncel Eski vekiller CHP için yeniden sahaya iniyor

Eski vekiller CHP için yeniden sahaya iniyor

Sayıları 500'ü bulan CHP'li yöneticiler, eski yöneticiler Ekmeleddin İhsanoğlu'nun aday kampanyası için alanlara iniyor.

Giriş Tarihi: 4 Temmuz 2014 Cuma 15:03
Eski vekiller CHP için yeniden sahaya iniyor

CHP'li eski bakan ve parlamenter Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu'nun kampanyasına destek olmak için aktif görev istedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun girişimlerine ve katkılarına teşekkür ettiği CHP'li eski bakan ve milletvekilleri kamuoyuna da bir açıklama yaptı.

CHP'li eski bakan ve milletvekillerinden Orhan Birgit, Ali Topuz, Memduh Ekşi, Erol Tuncer, Metin Tüzün, Ayhan Altuğ, Uluç Gürkan, Erdoğan Bakkalbaşı, Cemal Seyman, Sami Kumbasar, Mete Tan, Vahit Çalın, Doğan Öztunç, Ali Haydar Erdoğan, Cengiz Özyalçın, Zeki Eroğlu, Hikmet Savaş ile Mustafa Doğan, 500 kişi adına görüşlerini kamuoyuna yaptıkları açıklama ile duyurdu.

*Açıklamanın satırbaşları şöyle;

-Anayasamıza göre ülkemizde Parlamenter Demokratik Sistem yürürlüktedir. Bu sistemde seçilecek Cumhurbaşkanı hangi yöntemle seçilirse seçilsin, Başkanlık sistemindeki yetkileri kullanamaz.12. Cumhurbaşkanlığı için yarışan üç adaydan hangisi seçilecek ılursa olsun, Anayasa'mızın 104. Maddesinde belirtilmiş olan görev ve yetkileri yerine getirmek durumunda olacaktır.

TEK ADAM YÖNETİMİNE GİDİŞ ANAYASAL SUÇ OLUR

-Bu yetkileri aşan yetkiler kullanmaya kalkışmak, Başkanlık Sistemi yürürlükteymiş gibi davranarak fiili durumlar yaratmak Anayasamızla asla bağdaşmaz. Bu tür davranışlar "Tek Adam Yönetimi" ne gidişin ve Anayasa suçu işlemenin somut göstergesi ve delilleri olacaktır.

ERDOĞAN'IN İSTİFA ETMEMESİ MEŞRUİYETE AYKIRIDIR

Cumhurbaşkanlığına aday olan Başbakan'ın görevinden ayrılmasını öngören açık bir yasal hüküm olmamasından yararlanarak, Başbakan olarak devlet gücünü ve özellikle örtülü ödeeği kullanarak, adaylar arasındaki yarışmanın adil ve eşit koşullarda yürütülmemesini içine sindirmek, siyaset etiğine aykırılığı yanında, hakkaniyete, meşruiyete ve demokrasiye de aykırıdır. Böyle bir anlayış demokrasilerde değil ancak tek adam yönetimlerinde olabilir.

-Cumhurbaşkanı adaylarından biri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Parlamenter Sistem" e ve "Kuvvetler Ayrılığı ilkesi" ne açıkça karşı olduğunu söylemektedir. Söylemlerinden ve eylemlerinden anlaşldığına göre, demokrasiyi araç olarak kullanıp kendi "Tek Adam Yönetimi" ni kurmaya çalışmaktadır.

YOLSUZLUK SORUŞTURMALARINDAN AKLANMAMIŞ OLMASI

Bu demokrasi dışı anlayış ve yöneliş yanında, toplumda daima gerginlik yaratan kimliğiyle, yolsuzluk suçlamalarından aklanmamış bir kişi olması, daha da önemlisi, Mustafa Kemel Atatürk'ü ve eserlerini ortadan kaldırmaya yönelmiş davranışları göz önünde bulundurulduğunda; AKP Genel Baaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına değil seçilmesi, Cumhurbaşkanlığına aday olması bile, asla uygun karşılanamaz.

-Bu nedenlerle; Laik ve Demokratik Cumhuriyetimize, Mustafa Kemal Atatürk'e ve O'nun Devrimleri ile Demokratik Parlamenter Sitemimize bağlı ve dürüstlük konusunda duyarlı olan herkes, özellikle de bütün Cumhuriyet Halk Partililer, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığına kaşı tavır almak durumundadırlar.

BÖYLE BİR UZLAŞI ARAYIŞI ÜLKEMİZDE İLK

-Uzlaşma ortamı yaratabilmek konusunda çaba sarfeden herkese şükran duyulması gerekir.

Bu ölçekte ve anlamda bir uzlaşma arayışı, doğası gereği çok zor bir iştir. Üstelik ülkemizde ilk kez gerçekleşmektedir. Herkesi tatmin edecek bir durumun ortaya çıkartılabilmesi oldukça zordur. Bu konuda beklediğini bulamayanların tepkileri de anlayışla karşılanmalıdır. Ancak hiçbir tepki, uzlaşma gereğini ve uzlaşma doğrultusunda hareket etme anlayışını ortadan kaldırmamalıdır.

YENİ ADAY ÖNERENLERE ÇAĞRI

Bazı Milletvekillerimiz ile partilerimizin ve de partimiz dışındaki bazı çevrelerin Cumhurbaşkanlığı için yeni bir aday önerme girişimleri artık geride kalmıştır. Gerek bu arkadaşlarımız gerekse uzlaşma adayımızın adaylık önerisine imza atmamış Milletvekillerimizin de ülke çıkarlarını gözeterek sorumluluklarının gereğini yerine getireceklerinden kuşku duymamalıyız.

TARİH AFFETMEZ

Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası içinde bütün CHP lilerin, kırgınlıkları geride bırakarak, bir araya gelerek ve de kenetlenerek, Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu'nun tanıtılması ve seçilmesinin sağlanması konusunda çaba sarfetmesi halinde, seçimi kazanma şansının olabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle seçim kampanyasına katılmayıp bu şansın kullanılmasına katkı vermeyenleri, sıfatları ne olursa olsun tarih affetmeyecektir.

SEFERBERLİK ANLAYIŞI İLE ÇALIŞMA ÇAĞRISI

Yeni ve eski parlamenterlerimiz ile Parti Meclisi Üyelerimizin, parti yöneticiliği ve Beelediye Başkanlığı yapmış ve yapmakta olan bütün partililerimizin bir seferberlik anlayışı içinde, Genel Merekezimiz tarafından Bölgelerde İllerde ve İlçelerde görevlendirilmelerini ve yoğun bir program içinde, yerel örgütlerimizle birlikte seçim çalımalaına katılmalarının sağlanmasını önermekteyiz. - 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Sarp'ta TIR kuyruğu eridi

Sarp'ta TIR kuyruğu eridi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık