Ana Sayfa Güncel Fener Rum Patriği Bartholomeos Giresun'da eski kiliseleri gezdi.

Fener Rum Patriği Bartholomeos Giresun'da eski kiliseleri gezdi.

4 günlük ziyaret için Karadeniz'e gelen Partik,Ordu'daki eski kiliseleri ziyaretinin ardından Giresun'daki eski kiliseleri de ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2014 Pazar 17:25
Fener Rum Patriği Bartholomeos Giresun'da eski kiliseleri gezdi.

Bartholomeos, beraberindeki din adamları ile birlikte Giresun’un tarihi ve turistik yerlerini gezdi. İlk ziyaretine tarihi Tirebolu Kalesi’nden başlayan Patrik Bartholomeos burada kemençeyle karşılandı. Bir süre kalede kemençe eşliğinde söylenen Rumca türküyü dinleyen Bartholomeos, ardından vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Çocuklara şeker paketi dağıtan Bartholomeos, Tirebolu ilçesinden ayrılarak Giresun’a geçti.

Giresun il merkezinde bugün müze olarak hizmet veren kilisedeki çan ve Meryem ana gravürünü inceleyen Patrik Bartholomeos, Giresun’daki ziyaretlerini tarihi Anadolu Ticaret Lisesi ile Rektörlük binasıyla sürdürdü. Giresun Kalesi’ne de çıkarak yürüyüş yapan Bartholomeos, kaledeki bazı ziyaretçilerle sohbet etti ve çocuklarla top oynayıp hediyeler dağıttı. Patrik Bartholomeos, daha sonra Giresun’dan ayrılarak Ordu’ya gitti.

Ordu ziyaretinin ardından Giresun'a dönen Bartholomeos, Bulancak ilçesinde yapımı 27 yıldır sürdürülen, Osmanlı ve Selçuklu mimarisiyle inşa edilen Sarayburnu Camisi'ni gezdi. Bartholomeos, Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği üyelerinden camiyle ilgili bilgi aldı. Camide hatıra fotoğrafı çektirenBartholomeos, yardım kasasına bir miktar para attı.Daha sonra Espiye ilçesine gidenBartholomeos, Şahinyuva köyündeki Ayayorgi Kilisesi kalıntılarını gezdi. Muhtardan köy halkıyla ilgili bilgiler alan Bartholomeos, burada köylülerle hatıra fotoğrafı çektirdi.Ziyaretlerini tamamlayan Bartholomeos, ilçeden ayrılarak konaklayacağıTrabzon'a hareket etti. -

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık