Ana Sayfa Yerel Gündem FINDIKLI KATLEDİLEN MADEN EMEKÇİLERİNİ ANDI..

FINDIKLI KATLEDİLEN MADEN EMEKÇİLERİNİ ANDI..

Fındıklı'da ,Soma'da meydana gelen maden kazasında katledilen Maden Emekçilerinin anısına basın açıklaması yapıldı

Giriş Tarihi: 15 Mayıs 2014 Perşembe 15:30
FINDIKLI KATLEDİLEN MADEN EMEKÇİLERİNİ ANDI..

Fındıklı meydanında bir araya gelen sivil toplaum örgütleri,demokratik kitle örgütleri,partiler ve vatandaşlar Soma'da meydana gelen maden kazasında katliama uğrayana Maden emekçilerini anmak için basın açıklaması yaptılar..

Basın açıklamasını Disk Gıda-İş Fındıklı Temsilcisi Kadirhan Kadıoğlu okudu "

BU KEZ YERİN METRELERCE ALTINDAN GELDİ KARAR HABER

Kara elmas çok sayıda maden işçisine tabut oldu.

Manisa'nın soma ilçesinde kömür madeninde yüzlerce işçiden hala haber alınamıyor. Son açıklamalara göre 285 işçi hayatını kaybetmiştir. Yaralılarla birlikte yüzlerce ocağa daha ateş düşmüştür.

İşçi sınıfımıza ve ölen işçilerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Her gün, yeni bir işçi ölüm haberi ile sarsılıyoruz. Son on yılda 10 bin işçi, iş kazalarında can verdi. Bu rakamlar bile artık işçi ölümlerinin, kaza değil iş cinayeti olduğunu göstermektedir. 2014 yılı ilk dört ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı 396'dır. Bu ölümler, maliyet hesabıyla hareket edenler için birer rakamdan ibarettir. Patronların rakam olarak gördüğü her işçi kardeştir, ağabeydir, çocuk için babadır, anne için evlattır. Hangi maliyet hesabı, bir çocuğun babasına bir annenin evladına denk gelebilir. Bir insanın hayatı parayla ölçülebilir mi?

Patronlar için kaç yaşamın söndüğünün, kaç ocağa kor düştüğünün bir önemi yok.  Varsa yoksa daha fazla kâr. Yılda en az, bin işçi ölüyor fakat yargılanan bir tane patron yok. Önlem almayan, çalışma koşullarını ağırlaştıran, 10- 12 hatta 16 saat çalıştıran, iş güvenliği önlemleri almayan patronlar hep cezasız mı kalacak? İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda denetim görevi bulunan bakanlıkların hiçmi suçu yoktur. İş yerinde yapılan denetimlerde bulunan kusurlara sadece birkaç bin lira para cezası kesmekle yetinen devletin ve gelmiş geçmiş hükümetlerin sorumlulukları yok mudur? İş güvenliğ yasası dahil yapılan yasal düzenlemeler işçiyi değil patronların kârı düşünülerek yapılmaktadır. Soma Kömür İşletmelerinde sık sık madenci ölümlerinin yaşanması nedeniyle TBMM'ye 20 gün önce üç muhalefet partisinin milletvekilleri tarafından verilen "Araştırma Komisyonu kurulması" önerisi iktidar milletvekillerinin oyları ile ret edilmiştir.

Özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarının sonuçları iş cinayetleri olmaktadır. İnşaattan metal sektörüne her alanda yaygınlaşan taşeron çalıştırmanın sonuçları iş cinayetleri olmaktadır. Yüzlerce işçinin can verdiği bu madende de taşeron çalıştırılmaktadır. Basına yansıyan yalanlanmadığına göre içerde 15 yaşında çocukların kaçak olarak çalıştırıldığı ortaya çıkmıştır.

İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemi almayan işverene sembolik para cezalarıyla işçi ölümleri engellenemez ve işçinin hayatı patronların insafına bırakılamaz. Sorumluluk siyasal iktidarlarda ve hükumet temsilcilerindedir.

Çaykur'da gelişmeler iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. Şimdi ÇAYKUR'da da teknikte çalışan personel imalatta ve hiç çalışmadığı makinelerde görevlendirilmektedir. ayrıca özel sektörde taşeron taşımacılık yapan bir özel fabrikaya ait kamyonda yabancı uyruklu işçiler kamyon devrilmesi sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. ÇAYKUR'daki işçi açığı teknik personelin imalat vb.yerlerde çalıştırılarak kapatılmaya çalışılmaktadır. Yarın bir gün Çaykur'da parmağı, eli kopan yada başkaca kaza geçiren işçiler olursa bunun hesabını kim verecektir. Bir kamu kurumu olan ÇAYKUR'un bir an önce bu benzeri uygulamalardan vazgeçmesi. Bütün bölümlerde çalışan işçilerin çalıştıkları makineler ve iş alanlarına ilişkin eğitim verilmesi ve işin vasıflarına uygun personelin görevlendirilerek ve her işçinin vasfına uygun kadroda çalıştırılmalıdır.

DİSK'e bağlı Gıda İş sendikası olarak;

Özelleştirme ve taşeron uygulamalarının son bularak güvenceli iş, güvenceli gelecek için her gün en az bir işçi kardeşini kurban veren işçileri birleşerek mücadele etmeye çağırıyoruz.

İşçi sınıfımıza ve ölen işçi kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı dilerken yaralılara acil şifalar diliyoruz. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı ve Enerji Tabi Kaynaklar bakanı olmak üzere siyasi sorumluluğu olanlar istifa etmeli ve başta patronlar olmak üzere tüm sorumlular yargılanmalı ve ceza almalıdır.

DİSK GIDA-İŞ SENDİKASI FINDIKLI TEMSİLCİLİĞİ"

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık