Ana Sayfa Yerel Gündem Fındıklı'da Filistine saldırılar protesto edildi

Fındıklı'da Filistine saldırılar protesto edildi

Fındıklı Bağımsız Halk İnsiyatifi basın açıklaması yaparak Filistin'e dönük saldırıları protesto etti..

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2014 Perşembe 18:41
Fındıklı'da Filistine saldırılar protesto edildi

Fındıklı Bağımsız Halk İnsiyatifinin çağrısıyla Fındıklı Meydanında toplanan kalabalık İsrail'in Filistin'e dönük saldırılarını protesto ettiler.

 

Yapılan basın açıklamasına çeşitli demokratik kitle örgütleriyle vatandaşlar destek verdi.

 

 

 

Basın açıklaması Bilgehan Kadıoğlu tarafından okundu.

 

Bilgehan Kadıoğlu tarafından okunana Basın Açıklamasının tam metni

 

"Merhaba Dostlar.

 

Dünya halklarının acılarına duyarsız kalamayan Fındıklı'nın sorumlu insanları.

 

Bugünlerde yine sermayenin, kandan ve göz yaşından beslenen emperyalizmin, maddi zenginlik uğruna vahşet kullanmaktan çekinmeyenlerin katliamlarına tanık oluyoruz. Maddi çıkarlar uğruna nasıl yaşamların ve coğrafyaların tekrar tekrar vahşete mahkum edildiğini görüyoruz.

 

İnternet üzerinden tanık olduğumuz vahşet görüntüleri, görüntülerdeki bombalarla can veren, kafası kesilen çocuklar kanımızı donduruyor, içimizi sızlatıyor.

 

Filistin'de İsrailin yaptığı bu son katliamda 226 kişinin öldüğü, ölenlerin 44'ünün çocuk, 26'sının kadın olduğu, 635 kişinin de yaralandığı haberini aldık. İsrailin ve emperyalizmin yanı sıra, Filistin'deki gerici unsurların kıskacında, böylesi çok taraflı bir vahşet sarmalında, olan Filistinli masum sivillere oluyor.

 

 Rojova'da bölge halkı Işid canilerine karşı ölüm kalım savaşı veriyor. Gazze'de, Batı Şeria'da, Irak'ta, Rojova'da, Musul'da ve Suriye'de ve daha pek çok coğrafyada egemenlerin çıkarları uğruna yaşananlar hepimizi derinden etkiliyor.

 

Sivil halkın yaşadıkları üzüntümüzü ve öfkemizi büyütüyor. Israil kasaplarının, IŞİD canilerinin, gerici çetelerin öldürdüğü her masumda, bizler de ölüyoruz. İsrail'e karşı en ufak bir tepkisi olmayan Işid çocukların kafasını kesiyor, sünni olmayanlar bir yana Sünnilerin içinde de kendi gibi düşünmeyenleri, katlediyor bu yaptıklarını da Din ve Allah adına yaptığını söylüyor.

 

Tek dertleri yaşamak olan insanlar, geleceğe umutla bakmak isteyen çocuklar hayalini bile kuramayacağı bir vahşetin kurbanı oluyorlar.

 

Sovyet sonrası dönemde ABD'nin yağmalama alanına dönüşen Ortadoğu, barındırdığı petrol yataklarından dolayı yıllardır büyük acılar çekiyor.

 

Toprakları parça parça sürekli İsrail tarafından işgale uğrayan Filistin, Irak'ın işgali, işgal sonrası bölgedeki istikrarsızlık ve iç savaş politikaları, ABD güdümlü El kaide uzantılarının, İşid'in katliamları, bu çetelere yapılan yardımlar, silah, mühimmat ve para destekleri, Suriye'de, Rojova'da halkın kanını döken ve Suriye üzerinden, Türkiye'ye de bulaştırılmak istenen savaş politikaları, bölgede ABD planlarının ne şekilde işlediğini gösteriyor.

 

Tüm bunlar olup biterken AKP iktidarının yaptığı ABD ve İsrail ile dostluğunu kuvvetlendirmek ve ABD'nin tüm politikalarının uygulanmasına zemin hazırlamak.

 

Salı günü Hopa'dan kovulan İHH tırının, bölgeye silah sevkederken savcı tarafından durdurulduğuna ve sonra olayın kapatıldığına geçtiğimiz aylarda tanık olduk. Yine aynı İHH'nın bölgede kan akıtılmasına verdiği desteği ve tüm bu gelişmelerin bizzat AKP tarafından desteklendiğini, İHH'nın ve bölgedeki katlimcıların da AKP tarafından korunduğu gördük.

 

İran haber ajansının, geçtiğimiz günlerde THY'nin, Tacikistan'dan, İstanbul'a, ardından da Işid'e katılmak için Irak'a militan transfer ettiğini bildirmesi açıkça gösteriyor ki, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin teröristlerle ilişkisi ayan beyan ortadadır.

 

AKP'nin iktidarda olduğu süreç içinde, Ortadoğu'da yaşananların dozu artmaya devam etti. ABD ve İsrail ile ilişkilerinden ödün vermeyen AKP iktidarı Türkiye'yi de durmadan kan kokan bir coğrafyaya dönüştürecek adımlar atıyor.

 

AKP İsrail'e karşı zaman zaman içi boş göstermelik tepkiler ortaya koyarken bir taraftan, pek çok ticari, politik anlaşmalar yapıyor. El Nusra militanlarının Türk pasaportlarını, Reyhanlı'da patlatılan bombayı, Suriye'de ve Suriye'nin Türkiye sınırında yaşananları unutmadık.

 

İçinde türlü kirli hesapların döndürüldüğü, ABD ve İsrail ile birlikte yürütülen her dış politika adımı yeni vahşet tabloları yarattı ve yaratmaya devam ediyor.

 

Bugün hem Kuzey Irak'ta, hem Filistin'de yaşananlarda AKP hükümetinin payı büyüktür. ABD'nin ve İsrail'in, onların Türkiye'deki ve başka ülkedeki destekçilerinin çıkarları bu bölgede yaşamdan daha kıymetli dostlar.

 

Çıkar ilişkilerine dayanan her adım, silah, kan gözyaşı olarak geri dönüyor. Silah üreticileri, kapitalist karteller, pertol devleri, uyuşturucu baronları kuşkusuz ortaya çıkan tablodan mutludurlar. Ancak bu dünyada onurlu, sorumluluk sahibi insanlar da var.

 

Tüm bu yaşananlardan tiksinti duyanlar da var. Bizler yaşam karşısında sorumluluğu olan insanlar artık bu ölümler dursun diyoruz.

 

Ortadoğu'da ve tüm benzer olayların yaşandığı coğrafyalarda kirli çıkar ilişkilerinin son bulmasını istiyoruz. Bu kirli çıkarlala çocuklar öldürülmesin istiyoruz.

 

Ölümle burun buruna yaşayan, Filistin, Suriye, Irak ve Rojova halkının yanındayız.

 

Bu kirli savaşlar ve bu savaşların neden olduğu ölüm haberleri son bulsun diyoruz.

 

 Dostlar bizler böyle bir dünyada yaşamak istemiyoruz."

 

Gurup basın açıklamasının ardından yürüyüşe geçerek dağıldı..

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık