Ana Sayfa Yerel Gündem Fırtına Deresinde Kamusal Katliam devam ediyor.

Fırtına Deresinde Kamusal Katliam devam ediyor.

Ardeşen Belediyesinin Fırtına deresindeki malzeme alımları ve kaçak köprünün varlığı yasalara aykırı şekilde devam ediyor..

Giriş Tarihi: 2 Temmuz 2014 Çarşamba 18:22
Fırtına Deresinde Kamusal Katliam devam ediyor.

 

FIRTINA DERESİNDEKİ ÇALIŞMALAR KAMU ELİYLE KAMUSAL ALANIN TAHRİBİNE DÖNÜŞÜYOR

 

İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ MUSTAFA BUÇAN;

 

Fırtına Deresindeki malzeme alımları Ardeşen Belediyesinin yasaları takmamasıyla devam etmektedir.Son almış olduğu izni veren makam belli değildir.Bugün İl genel meclisi başkanıyla görüştüm kendisinin ikinci izinden haberi olmadığını söyledi.Bu işin peşini bırakmayacağım.Ülkede hukuk varsa herkes için var olacak" dedi.

 

DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU YÜRÜTME KURULU ÜYESİ SALTUK DENİZ

 

"Fırtına deresi kamusal hizmet güden belediye eliyle tahrip edilmektedir.Yasala ve yönetmeliklere öncelikle uyması gereken bir kuruluşun hiçbir yasayı ve yönetmeliği takmaması ve bunu da ben hizmet için bunu yapıyorum diye örtmeye çalışması doğru değildir.Kamusal ihtiyaçların karşılanması başka bir kamusal alanın tahrip edilmesiyle gerçekleştirilemez.Dünya da böyle bir yerel yönetim anlayışı yoktur." Dedi.

 

Ardeşen Belediyesinin kamusal ihtiyaç nedeniyle göz yumularak almış olduğu izin kamu eliyle kamusal alanların tahribine dönüştü.

 

18 Haziran 2014 tarihinde izin aldıkları gerekçesiyle fırtına deresine girerek kaçak köprü inşa edip malzeme çıkartmaya çalışan Ardeşen Belediyesi vatandaşların tepkisi sonucunda durdurulmuş,kaçak köprü için yıkım kararı çıkartılmış ve DSİ mühendisi tarafından buradan malzeme çıkartılamaz denmişti

 

Fırtına deresindeki  çalışmalara izin verenler için savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştu.

 

Fakat buna rağmen Rize Valiliğinden yeniden (DSİ Bölge Müdürlüğünün bilgisi dışında)  23.06.2014 – 02.07.2014 tarihleri için 10 günlük yeniden malzeme çıkarım kararı alınmıştı.

 

Her ne kadar malzeme çıkarma kararı alınmış olsa bile alınan izin yönetmeliklere,yasalara göre malzeme alınması  için (yasal olmayan) izindi.

 

Alınan (yasal olmayan) İzin de "Rize ili Ardeşen İlçesi Fırtına Deresi ile Tunca Deresinin birleşim yerindeki alanda,dere yatağında talveg üstü malzeme biriktiği,biriken bu malzemenin"  taşkın tehlikesi nedeniyle alınabileceği ve malzeme alımının "D.S.İ.224 Şube Müdürlüğü kontrolünde alınması " gerektiği  yazmaktadır.

 

Hal böyleyken DSİ mühendisinin malzeme alımı yapılamaz denilen yerde çalışmalar devam edilmekte ve talveg kotunun çok altında 2 metreye yakın derinliğe inerek malzeme alımı yapılmaktadır.

Çıkartılan malzemelerde İlçe Özel İdare müdürlüğü tarafından yıkılması yazılan köprü üzerinden nakledilmektedir.

 

Malzeme alımının yapıldığı yerden malzeme alınması "KUM ÇAKIL VE BENZERİ MADDELERİN ALINMASI, İŞLETİLMESİ VE KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ ‘nin 5.maddesinin a,c ve 4 maddelerine aykırıdır"

 

Ayrıca Sulak alan koruma yönetmeliği ve 2006/27 sayılı başbakanlık genelgesine de aykırıdır.

 

Malzemenin nakledildiği köprü kaçaktır ve yıkım kararı vardır. Gene aynı yönetmeliğin 6.maddesinin c bendine aykırıdır.

 

Toplum Haber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık