Ana Sayfa Yerel Gündem FIRTINA DERESİNDE "MALZEME ALIMI VE KAÇAK KÖPRÜ" GERGİNLİĞİ DEVAM EDİYOR..

FIRTINA DERESİNDE "MALZEME ALIMI VE KAÇAK KÖPRÜ" GERGİNLİĞİ DEVAM EDİYOR..

Fırtına Deresinde yapılan malzeme alımını kontrol için gelen DSİ mühendisi "buradan malzeme alınamaz" ..İlçe Özel İdare Müdürlüğü "köprü yasal değil"…

Giriş Tarihi: 23 Haziran 2014 Pazartesi 18:47
FIRTINA DERESİNDE

Dünya'nın koruma altında ki 200 vadisinden olan Fırtına Vadisi ve ona hayat veren Fırtına Deresi aynı zamanda Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemizde Uluslar arası  Öneme Sahip 135 sulak alandan birisi olarak seçilmiş olmasına rağmen derenin yapısına zarar verecek olan çalışmalar durmuyor…

Fırtına deresinde bir süredir devam eden dereden malzeme alınması tepkisi bugün gerginliğe dönüştü.

Dereden malzeme alındığın öğrenilmesi üzere Fırtına deresi üzerinde kaçak olarak yapılan dolgu köprünün önüne gelen vatandaşlar arabalarını çekerek yolu kapatıp kamyonların geçişine engel oldular.

Vatandaşların kaçak köprünün önünü kesmesi üzerine jandarma ekipleri olay yerine gelerek kaçak köprünün önünün açılmasını  istemesi üzerine gerginlik çıktı..

KAÇAK KÖPRÜDE GERGİNLİK

İl Genel Meclisi üyesi Mustafa Buçan yapılan çalışmanın hukuksuz olduğunu ve keyfi olarak yapıldığını,konuyu gerekli organlara ilettiklerini ve hatta suç duyurusunda bulundukların  söyleyerek jandarmanın asıl kaçak köprü yapanlara müdahale etmesini istedi.

Belediye Meclis Üyesi Erdoğan Buçan , Fırtına deresinin bu bölümünün rafting parkuru olarak belirlendiğini ve bu nedenle yapılan çalışmaların rafting için risk oluşturduğunu söyleyerek çalışmaların bir an önce durdurularak yasalara ve yönetmeliklere uyulmasını istedi..

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz , jandarmanın görevini tam olarak yerine getirmediğini , yapılan köprünün kaçak olduğunu ve belediyenin bu köprüyle ilgili izni olmadığını eğer köprü yapmaları ile ilgili izinleri varsa yaptıkları eylemi durduracaklarını söylemesine rağmen jandarmanın "ne olursa olsun burada bu çalışma yapılacak ve köprüde kullanılacak.Eğer engellemeler devam ederse herkesi gözaltına alacağını söylemesi üzerine" vatandaşlarla jandarma arasında kısa süreli gerginlik yaşandı..

Kısa süren gerginliğin ardından köprü üzerinde duran malzeme kamyonları  geri çekildi.

KÖPRÜ YASAL DEĞİL..KAÇAK KÖPRÜ İÇİN TUTANAK TUTULDU..

Kamyonların geri çekilmesinin ardından vatandaşlar araçlarıyla kaçak köprünün üzerine park ettiler..

Jandarma ile yapılan görüşmelerin ardından İlçe Özel Müdürlüğüne vekaleten bakan Mevlüt Altı kaçak köprünün bulunduğu yere geldi.

Yapılan köprünün kaçak olduğunu söyleyen Altı , köprünün yıkılması için yazı yazmış olduklarını söyleyerek kaçak köprü ile ilgili olarak jandarmaya tutanak tutturdu.

VERİLEN İZNE BİLE AYKIRI OLARAK DEREDEN MALZEME ALINMAYA ÇALIŞILIYOR

Kaçak köprü ile ilgili tutanak tutulurken Dere çatımı mevkiinden malzeme alımının devam etmesi üzerine ,Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri ,İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Buçan ve Belediye Meclis üyesi Erdoğan Buçan  yapılan malzeme alımının verilen izne göre bile yapılmadığını belirterek, "verilen izin her ne kadar yasalara aykırı olarak verilse dahi şuan yapılan çalışmalar  verilen izne göre bile yapılmamaktadır "diye tepki göstererek çalışmaların denetlenmesi için Devlet Su İşlerinden(DSİ) bir yetkilinin gelmesini istediler.

Basın eşliğinde malzeme alımının olduğu yere giden vatandaşlar kameralar eşliğinde dereden yasalara aykırı olarak malzeme alındığını tesbit ettirdiler..

DSİ MÜHENDİSİ "BURADAN MALZEME ALINAMAZ"

Belediye tarafından yapılan çalışmalara vatandaşların tepkisinin artması üzerine çalışmalar DSİ mühendisi gelene kadar durduruldu.

Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin çalışmaların yapılmasına karşı olanlarla bir araya gelerek görüşlerini açıklayarak itirazlara son verilmesini istemesi  üzerine İl genel Meclisi Üyesi Mustafa Buçan  "DSİ mühendisinin geleceği ve onun görüşleri doğrultusunda karar vereceklerini "söyledi.

 Belediye başkanı ile vatandaşların görüşmeleri devam ederken DSİ Mühendisi geldi.

DSİ Mühendisi yapılan çalışmalara bakarak " alanın dere islah çalışması yapılan yer olduğunu,eğer malzeme alımı olursa yapılan çalışmaların bozulacağını ve bu nedenle dereden hiçbir şekilde malzeme alınamayacağını " söyledi.

Bunun üzerine vatandaşlar Belediye Başkanından çalışmaların durdurulmasını istediler..

SULAK ALAN KORUMA GÖREVLİLERİ "BİZE BAŞVURU YAPILMADI"

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından "Uluslar arası Öneme Sahip Sulak Alan" olarak tesbit edilip internet sitelerinde yayınlanan Fırtına Deresinden yönetmelik gereği malzeme alınması için öncelikle Orman ve Su işlerini sorulup görüş alınması gerektiğinden yapılan başvuru üzerine bakanlık yetkilileri Fırtına deresinde çalışmanın yapıldığı yere gelip tesbit yaptılar..

Kendilerine bu konuda bir başvuru olmadığını söyleyen yetkililer gerekli  tesbitleri  yaptıklarını ve yapılan çalışmanın yönetmeliklere aykırı olduğunu söyleyerek ayrıldılar.

ÇARŞAMBA GÜNÜ KAMUOYUNU AYDINLATICI BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

İl Genel Meclis Üyesi Mustafa BUÇAN , Belediye Meclis Üyesi Erdoğan BUÇAN ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk DENİZ yaşanan gelişmelerle ilgili olarak , Belediyenin Hizmet yapmamızı engelliyorlar sözleri ve gerçekte neler olduğu ile ilgili 25 Haziran 2014 Çarşamba Günü saat 11.00 de Patulya Otel'de yerel basın ve ulusal ajansların katılacağı bir basın toplantısı düzenleyeceklerini açıkladılar..

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık