Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Fırtına Deresinde,DSİ 'ye rağmen yağma devam ediyor

Fırtına Deresinde,DSİ 'ye rağmen yağma devam ediyor

DSİ'nin ve Rize İl Özel İdaresinin Fırtına Deresinden malzeme alımının engellenmesi yazılarına rağmen yağma devam ediyor..Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan(CHP) konuya tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 12 Şubat 2016 Cuma 18:00
Fırtına Deresinde,DSİ 'ye rağmen yağma devam ediyor

Fırtına Deresinden yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak yapılan malzeme alımları sayısız kez şikayet konusu edilmiş,eylemler yapılmış , suç duyurularında bulunulmuştu.

Yapılan suç duyuruları sonucunda çalışmalar bir çok kez durdurulmuş fakat ama yasalara aykırı olarak alınan malzeme alımlarının önüne geçilememişti.

En son Fırtına deresinden malzeme alımları yeniden başlamış ve vatandaşların şikayeti üzerine DSİ yerinde inceleme yaparak yapılan malzeme alımlarının yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak yapıldığını tesbit etmiş ve çalışmaların durdurulmasını yazılı olarak Ardeşen Kaymakamlığına bildirmişti.

Aynı şekilde Rize İl Özel İdaresi de çalışmaların durdurulması ile ilgili yazıyı Ardeşen Kaymakamlığı'na bildirilmişti.

Fakat buna rağmen çalışmaların devam ettiği ve Fırtına deresindeki yağmanın önüne geçilemediği görülmüştür.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP'li Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan " Fırtına Deresinden yasalara aykırı olarak malzeme alınmasını ile ilgili olarak bir çok kez müdahelede bulunduk,suç duyuruları yaptık,yetkilileri göreve çağırdık. Fakat bir türlü sonuç alamıyoruz. Şimdi de DSİ'nin ve İl Özel İdaresinin yazıları olmasına rağmen gene çalışmaların devam ettiğini görüyoruz. Ben konuyu CHP'li Milletvekillerimizle görüştüm. Pazartesi günü Ankara'ya gidiyorum. Konuyla ilgili tüm bilgi ve belgeleri yanımda getireceğim ve bu konuyla iligli olarak Mecliste araştırma komisyonu kurulması ile önerge verilmesini sağlayacağım. Fırtına deresi kimsenin para kazanma kaynağı değildir. Kamusal ihtiyaçların giderilmesi için kamu denetiminde malzeme alınmasına karşı çıkmıyoruz. Bu şekilde yapılacak malzeme alımlarının tüm köy ve mahallelerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasını yeteceğini biliyoruz. Burada yapılan yasa ve yönetmelikleri aykırı olarak yağma yapmak ve birilerini zengin ettirmektir. Biz buna karşıyız " dedi.

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi  Saltuk Deniz “ Derelerin Kardeşliği Platformu ve Fırtına Vadisi Dereleri n Kardeşliği Platformu olarak yıllardır bu konuda mücadele ediyoruz. Yasalar ve yönetmelikler açık ve net olmasına rağmen Fırtına Deresinden yasalara aykırı olarak malzeme alınmasının önüne geçemiyoruz,geçmemize izin vermiyorlar, Çünkü,Siyasi ilişkiler her türlü yasa ve yönetmeliğin önüne geçiyor. ” Dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık