Ana Sayfa Yerel Gündem FIRTINA DERESİNDEKİ TALANA SUÇ DUYURUSU!

FIRTINA DERESİNDEKİ TALANA SUÇ DUYURUSU!

Fırtına deresinde yapılan talanla ilgili olarak savcılığa suç duyurusunda bulunuldu..

Giriş Tarihi: 19 Haziran 2014 Perşembe 21:28
FIRTINA DERESİNDEKİ TALANA SUÇ DUYURUSU!

Dünya'da koruma altında ki 200 vadiden birisi olan Fırtına Vadisine hayat veren Fırtına deresinin yağma edilme çalışmaları dur durak bilmiyor..

18.06.2014 tarihli çalışma

19.06.2014 Çalışma

Taşımış olduğu malzeme nedeniyle sürekli olarak rant kapısı olarak görülen Fırtına deresi her gün yeni bir saldırı ile karşı karşıya kalıyor..

Malzeme alımının yasak olması ve bu nedenle yapılacak çalışmalar için ruhsat verilememesine rağmen keyfi olarak verilen sözlü izinler ve yasal kılıf sağlamak için verilen geçici izinlerle Fırtına deresinden malzeme alınmaya çalışılmaktadır.

Başbakanlık genelgesi ve Kum Çakıl çıkarma yönetmeliklerine göre  malzeme çıkarılması yasak olan derede her gün malzeme çıkarmak için girişimlerde bulunulmaktadır..

1.gün 18.06.2014

Fırtına deresi 5-6 Km.lerde dere çatımı mevkiinde biriken malzeme alınması için 10 günlük izin alındığı belirtilerek 18.06.2014 tarihinde Zeni rafting mevkiinde bulunan ve önceki yıl izinsiz yapıldığı için yıkılan köprü dereden malzeme alınmak için bugün yeniden yapılmaya çalışıldı..

 

Köprü yapımıyla ilgili DSİ bölge müdürlüğünün bilgisinin olmamasına rağmen ve izin alındığı belirtilen yerle ilgili olmayan yerde yapılmak istenilen köprü çalışması vatandaşların tepkisi üzerine durduruldu.

 

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri , Ardeşen İl Genel Meclis üyesi Mustafa Buçan, Ardeşen Belediye Meclis üyesi Erdoğan BUÇAN ve vatandaşlar çalışma yapılan yere gelerek yapılan çalışmaların yasalara aykırı olarak yapıldığını söylerek çalışmalara karşı çıktılar..

Jandarmanın gelip tutanak tutmasının ardından Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin gelerek ellerinde yasal izin olduğunu söyleyerek çalışmalara devam etmek istediklerini söyledi.

 

Yapılan görüşmelerde izin alındığı söylenen yerin şu an çalışma yapılan yerle ilgisi olmadığını söyleyen vatandaşlar belediye başkanından çalışmaların durdurmasını istediler...

Belediye başkanının ayrılmasının ardından çalışmaların devam edilmek istenmesi üzerine vatandaşlar tepki gösterdiler.

Tepkilerin artması üzere jandarma gelerek çalışmaların durdurulduğunu söylemesi üzerine vatandaşlar şimdilik kaydıyla çalışma yerinden ayrıldılar.

Fırtına Vadisi Derelerin Kardeşliği Platformu üyeleri ve İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan burada yapılacak olan çalışmaları sonuna kadar takip edeceklerini ve eğer çalışmalar devam ederse , çadır kuracaklarını ve uygulamayı yapanlar için savcılığa suç duyurusunda bulunacaklarını söylediler..

2.gün 19.06.2014

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

18 Haziran günü jandarma tarafından durdurulan çalışmalara devam edilmesi üzerine Ardeşen İl Genel Meclisi Üyesi (CHP) Mustafa Buçan tarafından Pazar Cumhuriyet savcılığına gidilerek suç duyurusunda bulunuldu..

Mustafa Buçan ,fırtına deresi üzerinde yapılan çalışmaların yasalara aykırı olarak yapıldığını,konuyu her kese iletmelerine rağmen sorun çözülmediği için bu işe izin veren,bu çalışmaları yapan kişi ve kurumlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu söyleyerek ,"Fırtına deresindeki talana son vermek için elimizden gelen tüm mücadeleyi göstereceğiz , bu süreç içerisinde bize destek veren tüm vatandaşlarımıza ve Derelerin Kardeşliği Platformu üyelerine teşekkür ediyorum "dedi..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

CHP Fındıklı : Karali Çay Fabrikası halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık