Ana Sayfa Çevre Fırtına deresini yasalar bile koruyamıyor.

Fırtına deresini yasalar bile koruyamıyor.

Fırtına Deresi Talan Edilmeye Devam Ediliyor...

Giriş Tarihi: 29 Ocak 2015 Perşembe 23:28
Fırtına deresini yasalar bile koruyamıyor.

 


Ardeşen Belediyesi hizmet adına Fırtına Deresi’nin talan etmeye devam ediyor. Fırtına Deresi ile Karadeniz’in birleştiği Karadeniz Sahil Yolunun Ardeşen güzergâhında köprünün hemen altında Ardeşen Belediyesi tarafından kamyonlarla kum çekilmesi tepkilere neden oluyor.


Konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan LAZİKA HABER’e özel açıklamalarda bulundu. Buçan, Ardeşen Belediyesi’nin hizmet adı altında Fırtına Deresi’ni talan ettiğini belirtti.


Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin’in göreve geldiği yaklaşık bir yıllık süre içerisinde derelerden malzeme çekmekten başka bir şey yapmadığını ifade eden Buçan, “Başbakanlığın Resmi Gazete’de yayınlanan genelgesinde dere yatağından alınacak malzeme yerleri, köprüye göre tercihen memba tarafından olması ve hiçbir şekilde köprüye 750 metreden fazla yakın mesafede olmaması gerektiği belirtiliyor. Buna rağmen Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin nasıl oluyor da bu yasaları çiğneyerek dereyi talan ediyor.” Dedi.

 

İŞTE O GENELGE

 

9 Eylül 2006 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 26284

GENELGE

             Başbakanlıktan:

             Konu:     Dere Yatakları ve Taşkınlar

 

GENELGE

5 – Dere yatağından alınacak malzeme yerleri, köprüye göre tercihen memba tarafında olacak ve hiçbir şekilde köprüye 750 m. den daha yakın mesafede olmayacaktır. Malzemenin alınması, derenin akış rejimini ve akış doğrultusunu değiştirmeyecek şekilde olacaktır. Mansap tarafından malzeme alınması durumunda malzeme alınan yerle köprüye olan mesafesi, yatağın topoğrafik, hidrolik ve taban malzemesi koşullarına göre tespit edilecek ve bu mesafe hiçbir zaman 1000 m. den daha yakın olmayacaktır. Orijinal talveg hattının muhafaza edilmesi şartıyla ruhsat verilecek, kum-çakıl işletmeleri bu esasa göre denetlenecek, aksi davranışta bulunanların ruhsatları iptal edilecektir.

 

Ardeşen Belediye Başkanı Hakan Gültekin’in derelerden çıkarılan malzemeleri fiş karşılığında vatandaşlara sattığını belirten CHP Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan “Peki, Gültekin bunun resmi olmadığını bilmiyor mu? Bu paraları nerede kullanıyor? Seçim öncesi mega projelerle vaatlerde bulunarak halktan oy isteyen Gültekin, seçim sonrasında Ardeşen Belediyesi’nin borçlu bir belediye olduğunu söylüyor. Yani yatırımlar için zaman istiyor. Peki, borçlu olan bir belediye nasıl oluyor da Ardeşen Gençlikspor Kulübü’ne milyarlarca lira para yardımında bulunuyor?” ifadelerini kullandı.

LAZİKA HABER'in Özel Haberi

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık