Ana Sayfa Sağlık Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama, zevkli ama uzun bir yolculuğun önemli bir adımıdır. Gebelikte geçirilen her hafta, doğuma ve tabii ki bebeğinize bir hafta da-ha yaklaşmanız demektir.

Giriş Tarihi: 27 Nisan 2017 Perşembe 21:48
Gebelik haftası hesaplama nasıl yapılır?

Gebelik hesaplama, zevkli ama uzun bir yolculuğun önemli bir adımıdır. Gebelikte geçirilen her hafta, doğuma ve tabii ki bebeğinize bir hafta daha yaklaşmanız demektir. Anne adayları için en keyifli ve en özel süreç olan gebelik, baba adayları için ne olduğunu anlamaya çalıştıkları zor bir zamandır. Hem anne adayını anlamaya hem de doğum yaklaştıkça neler olacağını anlamaya çalışmakla geçer. Bu dönemde en çok akıllaratakılan soru, gebelik hesaplama sistemi olmaktadır. Gebeliğin  kaçıncı haftasında olduğunuz sorulduğunda cevap vermeniz kolay değildir. Önce herkes ay olarak duymayı bekler, oysa günümüzde haftalık sistemle yola devam edilir.

 

Gebelik hesaplama konusunda en önemli tarih, anne adayının yumurtlama dönemidir. Gebelik durumu, anne adayının yumurtlama döneminde cinsel ilişkiye girmesi ile meydana gelir. Bu nedenle kadınların adet döngülerini takip ediyor ve tarihleri not ediyor olmaları gerekir. Böylece yumurtlama tarih aralıkları da yaklaşık olarak belirlenmiş olur. Bunların hepsi gebelik hesaplama konusunda kullanılacak olan bilgilerdir.

 

Gebelik hesaplama için kullanılan yöntemler nelerdir?

 

Gebelik durumunun doğru şekilde takip edilebilmesi için, gebelik haftasının bilinmesi çok önemlidir. Gebelik haftasının net olarak belirlenemediği zaman, anne karnındaki bebeğin gelişim haftasına göre herşeyin yolunda olup olmadığını bilmek zordur. Ayrıca anne karnında bebekte meydana gelebilecek olumsuz  bir duruma müdahale edebilmek için de hamilelik haftası bilinmelidir. Bu şekilde ne tip bir müdahale yapılması gerektiğine daha kolay karar verilebilir. Hatta hamileliğin sonladırılmasının gerekli olabileceği durumlarda da müdahale tekniğine karar verilmesi açısından da hamilelik haftası önemlidir. Anne karnındaki bebeğin ölçümleri ile doğum tarihinin belirlenmesinde de hamilelik haftası gerekli bir ön bilgidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gebelik hesaplama için kullanılan yöntemler şöyle sıralanabilir:

 

-   Ultrason ile görüntülemeden veriler alınır: Anne karnındaki bebeğin bedensel ölçümleri ultrasonografik görüntüleme ile alınabilir. Ultrasondan alınan verilere göre yaklaşık olarak bir gebelik haftası belirlenir. Bu tahmin için gebelik ne kadar yeni ise o kadar başarılı sonuç alınır. Özellikle gebelikte 20. haftadan önce daha kesin sonuçlar alınabilir.

 

-   Son adet tarihi önemlidir: Gebelik hesaplama için anne adayının son adet tarihini bilmesi önemlidir. Adetin son tarihinin ilk gününden başlayarak genel bir hesaplama yapılır. Bu yöntemçoğunlukla  doğru çıkar ve tıbbi konuda da kabul görmektedir. Ancak bazı özel durumlara da özellikle dikkat edilmelidir. Örneğin anne adayının daha önceden yaşadığı adet düzensizliği sorunları olabilir, gebelikten sonra üstüne adet görme yaşanabilir, yumurtalıktan çıkan yumurta rahimde geç döllenebilir, erken hamilelik günlerinde hafif kanama olabilir. Bu tip durumlar son adet tarihinin yanlış bir şekilde tahmin edilmesine neden olabilir. Bu durumda, ultrasonölçümleri değerlendirilir ve  düzeltilmiş adet tarihi bulunur ve gebelik hesaplama da bu tarihe göre yapılır.

 

-   Yumurtlama: Anne adayı adet tarihinin ilk gününü net olarak belki bilebilir, ancak kendi yumurtlama tarihini bilmesi mümkün değildir, bu tarih ancak tahmin edilebilir. Yumurtlama tarihi, tüp bebek ya da aşılama uygulamalarında yapılan yumurtalık uyarılması iğneleri sonucunda yapılan sık ultrason görüntülemesi ile elde edilebilir. Bu tarihin üzerine iki hafta daha eklenerek gebelik hesaplama mümkün olacaktır.

 

-   Tüp bebek embriyo transfer tarihi: Tüp bebek uygulamalarında labaratuvar ortamında döllenen embriyonun, tekrar rahim içerisine transfer edildiği tarih hamileliğin ilk günü olarak sayılmaktadır. Bu şekilde gebelik hesaplamak tabii ki çok daha kolaydır.

 

-     Fetoskop kullanımı: Çok daha önceki dönemlerde anne karnındaki bebeğin kalp atışı sesleri fetoskop adı verilen, huni şeklinde ve ucunda bir boru olan bir alet ile alınmaktaydı. Bebeğin kalp atışı seslerinin ilk duyulduğu zaman geçmiş dönemlerde hamilelik haftasını hesaplamada en önemli veri olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde artık pek kullanılmıyor, ancak tıbbi şartların yetersiz olduğu daha zor yerlerde ve hala ebetakibi yapılan bölgelerde kullanılabilir. Bu aletin bir ucu annenin karnına, bir ucu ebenin kulağına dayanarak bebeğin kalp atışı sesleri dinlenebilir. Bu şekilde bebeğin kalp seslerinin ilk duyulduğu tarih 18-20 hafta civarında olduğu için, buna göre gebelik haftası hesaplanabilir.

  Gebelik hesaplama konusu aslında çok önemlidir. Hem doğum konusunda hazırlık yapılabilmesi açısından, hem de anne karnında gelişen bebeğin sağlıklı olarak takibi açısından gebelik haftası belirlenmesi gereklidir. Tüm kadınların aslında adet tarihlerini düzenli olarak not etmeleri gerekir, çünkü adet tarihi gebelik hesaplama konusunda kullanılan en önemli tarihtir. Ayrıca likteki aracı kullanarak hesaplayabilirsiniz:

http://jinekoloji.com/hamilelik-haftasi-nasil-hesaplanir

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bilim dünyasında müthiş keşif! Kanseri yok eden molekül bulundu

Bilim dünyasında müthiş keşif! Kanseri yok eden molekül bulundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık