Ana Sayfa İnsan Hakları Giresun Emekli-Sen,Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor.

Giresun Emekli-Sen,Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor.

DİSK'e bağlı Emekli Sen Giresun İl Temsilcisi Ferda Öztürk, Türkiye'deki emeklilerin yüzde 75'lik bölümünün açlık sınırı altında yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2014 Salı 15:32
Giresun Emekli-Sen,Emekliler açlık sınırının altında yaşıyor.

Öztürk ”Emeklilerin yüzde 60'ı kredi yoluyla bankalar borçlu, aldıkları emekli aylığı ile geçinemeyenler ucuz iş gücü ile ikinci işte çalışıyorlar. Birçoğu kirada oturuyor, işsizlik cehennemine dönmüş ülkede işsiz çocuklarına ve torunlarına bakıyorlar, para bulamadıkları için ülke içinde bile seyahat edemiyorlar. Kahve köşelerinde, parklarda zaman tüketmeye terk ediliyorlar. Sağlık hakkı gasp edilen emekliler, hastane kuyruklarında bekliyorlar ve yeterli sağlık hizmeti alabilmek için ceplerinden ödeme yapmak zorunda kalıyorlar” dedi.

DİSK Emekli Sen  İl  Temsilcisi Öztürk açıklamasına şöyle sürdürdü: ”Sosyal devletin en önemli görevlerinden biri olmasına rağmen, evlerinde bakımları yapılmayan, kimsesiz hasta ve yaşlı emeklilerin evlerinde bakımları yapılmadığı için sefalet içinde yaşıyorlar. Kamu emeklilik sistemi çökertiliyor, kaynak yok diye bize düşük maaş zammı veren hükümet, bize vermediği parayı özel bireysel emeklilik sistemine aktarıyor. 01.10.2008 AKP yürürlüğe giren 5510 SSGSS yasası olmasaydı eski sisteme göre en düşük emekli aylığı bugün 1240 lira olarak devam edecekti. Bugün ise 680 TL'ye kadar düştü, kanun değişmedikçe düşmeye de devam edecek.01.10.2008 sonrasında işe giren çocuklarımız 65 yaşına gelince bugünkü parayla 350 lira aylık alacaklar. 1999 yılında çıkarılan 4447 sayılı yasaya göre 08.09.1999 ile 30.09.2008 tarihleri arasında işe giren kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olacaklardı, AKP ile 01.10.2008 ve sonrası işe girenler artık 65 yaşında emekli olacaklar. Uyguladığı ekonomik ve sosyal politikalarla, milyonlarca emekli ile emekli dul ve yetimi sefalete mahkum etmesine rağmen, arkasına aldığı medya desteği ile insanları yarattığı sanal istikrarla kandırmaya devam eden, emekli maaşlarını sahte enflasyon oranlarıyla arttırmaya devam eden bu düzene karşı örgütlenmeyi, hakkımızı almak için mücadele etmeyi bir görev kabul edip tüm emeklileri EmekliSen'e davet ediyoruz”dedi.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık