Ana Sayfa Ekonomi Giresun Ticaret Odası Başkanı;Fındık Altın oldu

Giresun Ticaret Odası Başkanı;Fındık Altın oldu

Fındığın altına dönüştüğünü söyleyen Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci; “Fındık hak ettiği değeri buldu, şimdi üreticilerimizin verimi ve randımanı artıracak şekilde fındık bahçelerine bakma zamanları geldi” dedi

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2014 Pazartesi 15:10
Giresun Ticaret Odası Başkanı;Fındık Altın oldu

Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, fındıkta serbest piyasa koşullarının üreticinin yüzünü güldürdüğünü belirtirken, ziraat odalarını da eleştirdi. 

AK Parti İktidarı döneminde fındık fiyatlarının hak ettiği değeri bulduğunu ifade eden Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci, üreticilerin arazilerine daha özenle bakma zamanının geldiğini kaydetti. Borsa Başkanı Demirci “AK Parti iktidarından önce 2001 yılında 1 dolar olan fındık fiyatı bugün 7 dolara yükselmiştir. Bizim daha önceden ifade ettiğimiz taban ve tavan fiyatı bulunmayan fındıkta fiyatın serbest piyasada arz ve talebe göre oluşmasıydı. Bugün arz ve talebe göre fındık fiyatı 7 dolara ulaşmıştır. Yerli ve yabancı firmalar bu fiyata fındık alıyorsa demek ki piyasada bir talep var” dedi.    “BAHÇELERE ÖZEN GÖSTERİN” Fındığın hak ettiği değeri bulmasıyla fındık bahçelerine daha özen göstermesi gerektiğini de belirten Demirci “Artık fındık altına dönüşmüş, hak ettiği değeri bulmuştur. Üreticilerimizin de verimi artıracak, randımanı artıracak şekilde fındık bahçelerine bakma zamanları gelmiştir. Bugüne kadar 'fındık para etmiyor' diyerek arazilerine yeterince özeni göstermeyen üreticilerimizi fındığa karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.  Ziraat odalarına yönelik eleştirilerde de bulunan Giresun Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Demirci “Ziraat Odaları fındık fiyatında spekülasyon yapmak yerine üreticileri bilgilendirici çalışmalarda bulunsalar daha faydalı olacaklardır. Ziraat Odalarımızın üreticilerimize üretimlerini artıracak eğitici bilgiler vermelerini öneriyoruz. Ancak Ziraat Odaları bunu yapmak yerine fındık fiyatları üzerinden spekülasyon yapmaya çalışıyor. Oysaki fındık fiyatları serbest piyasa da arz ve talebe göre bugün olduğu gibi zaten hak ettiği değerini bulmaktadır” diye konuştu.
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık