Ana Sayfa Güncel Giresun yağmura teslim oldu.Belediye Başkanı isyan etti.

Giresun yağmura teslim oldu.Belediye Başkanı isyan etti.

Giresun'un su altında kalmasına Belediye Başkanı isyan etti.Belediye Başkanı AKSU "Bu yol karadeniz şartlarına uygun değil.Bu işin sorumlusu karayollarıdır."

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2014 Çarşamba 14:40
Giresun yağmura teslim oldu.Belediye Başkanı isyan etti.

 

Giresun'da dün akşamdan bu yana etkili olan fırtına nedeniyle  Özellikle Giresun'un sazbeyi civarı ve yeni itfaiye önünde oluşan su birikintileri, araç sahiplerini zor durumda bıraktı.Giresun  sahilinde de dev dalgalar hasara neden oldu. 

Dalgaların etkisi ile Karadeniz Sahil Yolu Giresun şehiriçi geçişi Liman mevkiinde yaklaşık 1 km'lik alan sular altında kalırken, Karadeniz Sahil Yolu ulaşıma kapandı. Yol üzerinde park halinde bulunan birçok araç sular altında kalırken, Emniyet Müdürlüğübinası ile Askerlik Şubesi binasını su bastı. Birçok araç kapanan Karadeniz Sahil Yolu nedeniyle yolda mahsur kalırken, uzun araç kuyrukları oluştu. Ulaşım Giresunşehiriçinden sağlanmaya başlanırken, Karayolları ekipleri yoldaki suyu tahliye etme çalışmalarına başladı. Şiddetli dalgalar etkisini sürdürürken, balıkçılar da fırtına nedeniyle denize açılamadı

"VATANDAŞ TEPKİLİ"

Vatandaşlar, Giresun-Trabzon sahil yolunun sadece göz boyamak için yapıldığını, en ufak yağmurda su birikintilerinin hayatlarını tehlikeye soktuğunu belirttiler. Ayrıca araç sahipleri, Giresun-Trabzon sahil yolunun, uluslararası bir yol olduğunu ancak hiç bir önlem alınmadığını dile getirdiler.

Meteoroloji'den yapılan açıklama;  "Gün içerisinde rüzgarın ve yağışın devam edeceği belirtilerek vatandaşlardan dikkatli olmaları istendi. 

 

KERİM AKSU: AFETİN NEDENİ KARAYOLLARI

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu bölgede, yağmurun vurduğu alanlarda inceleme yaptı. Aksu, yolda tahliye sisteminin olmaması nedeniyle su baskınlarının yaşandığına dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı: " Giresun bu tehlikeyi 5 yılda bir yaşıyor. Daha önce 1999 ve 2009 yılında aynı felaketi gördük. Yoldaki araçlar oyuncak gibi suların önünde savruldu. Deniz yola taştı. Bugün aynı manzara ile karşı karşıyayız. Yıllardır ifade ediyoruz. Yapılan bu yol Karadeniz iklim şartlarına uygun değil. Araçlar hasar gördü, binalar hasar gördü, yollar hasar gördü. Bu yol, vatandaşın mal ve can güvenliğini tehdit ediyor. Biran önce bu yol yeniden masaya yatırılmalıdır. Karayolları hatasıyla yüzleşmelidir. Karayolları hatasını düzeltmelidir."

Aksu, Vali ve Emniyet Müdürü ile görüştüğünü, can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirterek ; " Vatandaşlarımızın sakin olmalarını, acil olmadıkça araçlarını çıkarmamalarını istiyorum. Afette zarar görenlere her türlü yardımı yapıyoruz. Tüm birimlerimiz vatandaşların zarar görmemesi için teyakkuz halindedir. Yaptığımız tespitlere göre 30 dolayında aracın hasar gördüğüdür. Bu felaketlerin bir daha yaşanmaması için bugünden tedbir alınması gerekir. " diye konuştu.

Giresun Merkezde büyük hasar yaratan fırtına Atatürk Bulvarı, Liman Sahası, Gemilerçekeği bölgesinde, Emniyet ve İtfaiye binalarında hasara neden oldu. Bir çok araç yolda mahsur kalarak hasar gördü.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık