Ana Sayfa İnsan Hakları Giresun'da Soma için yürüyen sendikacılar yargılanıyor..

Giresun'da Soma için yürüyen sendikacılar yargılanıyor..

Giresun'da 14-15 Mayıs 2014 tarihlerindeki Soma Katliamını Protesto eylemlerine katılanlar hakkında, Başbakan Erdoğan'a hakaret ettikleri savıyla açılan davaların ilki, 18 Eylül 2014 Perşembe günü, yarın saat 09.00’da Giresun 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Giriş Tarihi: 17 Eylül 2014 Çarşamba 15:31
Giresun'da Soma için yürüyen sendikacılar yargılanıyor..

Giresun Eğitim-Sen, tüm üyelerini davayı izlemeye davet etti. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:"Her gün ortalama 5 işçinin iş cinayetlerine kurban gittiği ülkemizde gün geçmiyor ki, bu cinayetlere bir yenisi daha eklenmesin.
Daha Soma’nın acısı yüreklerimizi dağlamaya devam ederken, sadece Ağustos ayında 158 işçi, yılın ilk sekiz ayında ise; 1270 işçi ve emekçi iş cinayetlerinde yaşamlarını yitirdi. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere işçi sağlığı ve güvenliği alanında sistematik bir ihlal söz konusudur. Taşeronlaştırma, güvencesizlik, esnek ve kuralsız çalışma ile örgütsüzlük sistemi bu döngünün devamını sağlamaktadır. Türkiye bu gidişle iş cinayetlerinde Avrupa da 1.’liği, Dünya’da 3.lüğü kimseye bırakmayacaktır.
İlimizde de bu duruma dikkat çekmek için, Soma katliamının ardından 14-15 Mayıs 2014 tarihlerinde yapılan protesto yürüyüşlerine yoğun bir katılım yaşandı. İş cinayetlerine karşı gerekli önlemleri almakla yükümlü olanlar, bu iş cinayetlerindeki sorumluluklarını ört bas etmek için soruşturmakla yükümlü olan müfettişler hakkında soruşturma izni vermezken, bu iş cinayetlerini protesto etmek isteyen Emek ve Demokrasi güçlerine yönelik yoğun baskı ve soruşturmalar başlattı".
 Sendika, "Bizler emek, demokrasi ve özgürlükten yana olan bütün güçlerin Perşembe günü saat 09.00’da Giresun Adliyesi önünde haklarında dava açılan arkadaşlarımızla dayanışma içinde olacağını biliyor, tüm kamuoyunu emek, demokrasi ve özgürlükten yana taraf olmaya çağırıyoruz. 
Bu baskıların bizleri haklı mücadelemizden alıkoyamayacağını kamuoyu ile paylaşıyoruz" dedi. 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık