Ana Sayfa Yerel Gündem Gürcü Yetkililer Yine Sorun Çıkartıyor

Gürcü Yetkililer Yine Sorun Çıkartıyor

Sarp Sınır Kapısında sorunlar bitmiyor. Gürcü yetkililerin uygulamaları otobüsçülerimizi zor durumda bıraktı.

Giriş Tarihi: 16 Temmuz 2014 Çarşamba 12:29
Gürcü Yetkililer Yine Sorun Çıkartıyor

Gürcistan'a giriş ve çıkış saatlerini Dozvola belgelerinin dışında bir saatte yapan tüm otobüslere ceza yağdı. Daha önce bu tür bir uygulama yapılmamışken hiçbir bildirim yapılmadan ve Gürcü Gümrüğünden geri dönmek isteyen otobüslere müsaade bile edilmeden 5 biner Lari ceza kesildiği iddia edildi. Batum'a geçen bir otobüse verilen süre bir saatle kısıtlanırken bu bir saatin bir dakika öncesinde ya da sonrasında Gümrüğe gelen araçlara ceza kesiliyor.

Kesilen cezalar bir ay içinde ödenmezse araçlara el konulup şoförleri gözaltına alınacağı Gürcü yetkililer tarafından şoförlerimize zorla kabul ettirilmek isteniyor.
Üç gün içerisinde ceza kesilen Türk otobüs sayısı elliyi geçerken otobüsçüler muhatap bulamamaktan şikayetçi. Ne Konsolosluk yetkilileri ne de Türk Gümrük yetkililerinin kendilerine yardımcı olmadığını belirten şoförler, "5 bin Lari 6 bin TL yapıyor. Biz bu parayı kazanmak için bir aydan fazla çalışmamız gerekiyor.

Gürcü makamlarının bu cezaları keserken de bizlere yaptıkları muamele de alay eder gibi haraç keser gibiydi.

Hatta bir arkadaşımıza Gürcü polisi yanımızda tokat bile attı dediler. Türkiye'de hiçbir Gürcü aracına ne böyle bir ceza ne böyle bir muamele yapılmadığını belirten şoförler Devletimiz bize sahip çıksın hakkımızı arasın kesilen cezaları iptal ettirsin istiyoruz. Gürcü makamları ne biz otobüsçüleri ne de başka bir Türk'ü para kazanma yöntemi olarak görmesin artık istiyoruz" dediler.

 

Otobüsler için geçiş belgesi olarak adlandırılan dozvola belgesi içinde 2500 Lari Ücret istediklerini belirten otobüsçüler bu ücretin asıl bedeli 200 250 lari civarı olduğunu ve bu iş için kendine görev veren gürcistan terminalinde sadece bir kişinin ilgilenmesi ve kafasına göre fiyat vermesi gürcü makamların bu konuda ne kadar duyarsız kaldığını gösteriyor...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık