Ana Sayfa Ekonomi Hacısüleymanoğlu "Kivilerinizi hemen toplamayın"

Hacısüleymanoğlu "Kivilerinizi hemen toplamayın"

Ardeşen Kivi Kooperatifi kivide şeker oranının istenilen düzeyde olmadığı için üreticileri erken hasad yapmamaları konusunda uyardı.

Giriş Tarihi: 29 Ekim 2014 Çarşamba 13:24
Hacısüleymanoğlu

Ardeşen Kivi Kooperatifi kivide şeker oranının istenilen düzeyde olmadığı için üreticileri erken hasad yapmamaları konusunda uyardı.

 

Ardeşen Kivi Kooperatifi (AR Kivi) başkanı Mehmet Hacısüleymanoğlu,2014 yılı kivi hasadıyla ilgili Lazika Haber’e özel açıklamalarda bulundu, Hacısüleymanoğlu açıklamasında 10 Kasım öncesinde üreticilerin kivi hasadı yapmaması gerektiğini söyledi.

 

Kivi hasadı yapılabilmesi için şeker oranının 6,5 düzeyinde olması gerektiğini hatırlatan AR Kivi Başkanı Hacısüleymanoğlu, üreticilerin hasad konusunda acele etmemeleri gerektiğini,2014 yılı rekoltesinin geçen yıllara oranla çok düşük olduğunu, bu nedenle kivinin istenilen aroma ve lezzete ulaşması gerektiğini dile getirdi.

 

2014 yılı kivi taban fiyatı konusunda ilgili firmalarla görüşmelerini sürdürdüklerini de sözlerine ekleyen Ardeşen Kivi Kooperatifi Başkanı Mehmet Hacısüleymanoğlu “Kivinin 30 Mart’ta yaşanan soğuk ve yağışlı havanın beraberinde getirdiği dondan ile rekoltede olumsuz etkilendi. Bu tür olumsuzlukları göze önüne aldığımızda bu yıl ki rekoltenin kooperatifimize bağlı bölgelerde 2 Bin 500 ton civarında olacağını bekliyoruz. Bu kadar düşük rekoltede en iyi fiyatının üretici lehinde olacak şekilde ilgili firmalarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Mustafa ÖZYANIK-LAZİKA HABER

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık