Ana Sayfa Sağlık Hastane Muayene ücretleri artırıldı

Hastane Muayene ücretleri artırıldı

Erdoğan sağlık sistemini sürekli öne çıkarırken yoksul insanların muayene ücretleri 2 katına, rapor alma ücretleri 3 liradan 20 liraya çıkarıldı

Giriş Tarihi: 22 Ağustos 2014 Cuma 10:23
Hastane Muayene ücretleri artırıldı

Erdoğan, sık sık "SGK kuyruklarında ölüyorlardı", "Kimliğinle git bedava muayene ol" gibi laflarla sağlık politikasını övmeye devam ederken sağlıkta dönüşüm programının aslında ne olduğu yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı yaptığı bir düzenlemeyle sağlık ücretlerine zam yaptı. Bu zamlar sayıları milyonlarca olan ve GSS primlerini ödeyemeyenlere vuracak. Zamlarla birlikte 15 lira olan muayene ücreti 30 liraya, rapor almak için verilen ücret de 3 liradan 20 liraya çıktı. Yani bundan önce prim borcunu ödeyemeyen bir vatandaş, hastaneye gittiğinde 15 lirayla olduğu muayeneyi artık 30 lirayla olabilecek.

Sendika.Org'a konuşan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç şunları söyledi: "Bu zamlar sağlıkta dönüşüm programının ruhuna uygundur. Bu sistemin bu şekilde devam etmeyeceği açıktı. Yürütemeyince sistemin faturası yoksullara çıkarıyorlar. Durumları olmadığını tespit edip GSS kapsamına aldıkları vatandaşa zam yapıyorlar. Ödeyecek gücü olmadığını bile bile."

sendika.org

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık