Ana Sayfa Çevre Hayrat'ta HES Tepkisi "Canımızı mı alacaksınız,defolun gidin buradan"

Hayrat'ta HES Tepkisi "Canımızı mı alacaksınız,defolun gidin buradan"

Trabzon'un ilçesi Hayrat'ta HES bilgilendirme toplantısı vatandaşların tepkisi üzere yapılamadı...

Giriş Tarihi: 5 Ağustos 2014 Salı 15:21
Hayrat'ta HES Tepkisi
Trabzon'un Hayrat İlçesi'nde dere suyunun, tünel ile Rize'nin Güneycemevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarımı konusunda yapılmak istenen bilgilendirme toplantısı, ilçe sakinlerinin tepkisi üzerine iptal edildi.

 

"CANIMIZI MI ALACAKSINIZ,DEFOLUN GİDİN BURADAN"

 

Hayrat Ancumah Mahallesi'nden geçen Hayrat ve Balaban derelerinden alınacak suyun 8 kilometrelik tünel ile Rize'nin Güneyce mevkisinde yapılması planlanan hidroelektrik santraline aktarılmasına ilişkin proje ilçede tepkiye yol açtı.

 

Yapımcı firmanın Hayrat Müftülüğü'nde konuya ilişkin olarak yapmak istediği bilgilendirme toplantısı, yöre sakinlerinin protestosu ile iptal edildi. Yaklaşık 100 kişinin tepki gösterdiği firma yetkilileri araçlarına binerek ilçeden ayrılmak zorunda kaldı. 

 

Firma  ve Çevre Bakanlığının yetkilileri ile vatandaşlar arasında tartışmalar yaşandı.Daha önce bölgede yapılan HES uygulamalarından canı yanan vatandaşlar çok sert tepkiler gösterdiler.

 

Yetkililere "daha canımızımı alacaksınız,daha ne verelim size,Hayrat'ı terk edin gidin,bizim ölümümüzü istiyorsunuz " sözleriyle tepki gösteren vatandaşlar firma yetkililerinin Müftülük önünü terk etmesi üzerine sakinleştiler.

 

Belediye Başkanına tepki

 

Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu'nun devreye girerek toplantının yapılmasını istemesi üzerine vatandaşlar Belediye başkanınına "konuşacak bir şey yok,suyumuzu konuşmayız,daha önce de çok duyduk bu konuşmaları,Hayrat'ı terk etsinler" diyerek tepki gösterdiler...

 

'İNEĞİNİZİN BİLE SU İÇME ŞANSI OLMAYACAK'

 

Yapılması düşünülen tünelin yöreye zarar vereceğini savunan kalabalık, müftülük önünde bir süre bekledi. Grup adına açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk Deniz, derelerin yaşam alanı olduğunu ve bu alanlara sahip çıkılması gerektiğini belirterek şöyle dedi:

 

"Önümüzdeki günlerde yeni bir yasa ve yeni bir uygulamaya gidilecek. Artık köyünüzde bile içtiğiniz suyun bedelini ödeyeceksiniz. İneğinizin bile dereden su içme şansı  olamayacak. Bunu engellemenin tek yolu bu derelere sahip çıkmaktır. Bugün toplantıyı yapamadılar ama, daha sonra tekrar deneyeceklerdir. Bugünkü toplantıyı yaptırmamış olmanız, halkın bu projeyi istemediğinin bir göstergesidir."

 

Vatandaşların protestolarına 2014 seçimlerinde Hayrat Belediye Başkan Adayı olan İhsan HACIBEKTAŞOĞLU ve Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme kurulu üyeleri de destek verdiler.

 

Vatandaşlar önlem olarak mesai saatinin bitimine kadar müftülük önünde bekledikten sonra dağıldılar..

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık