Ana Sayfa Çevre Mücadelesi Hemşinli kadınlara etek boyları üzerinden hakaret.

Hemşinli kadınlara etek boyları üzerinden hakaret.

Rize bölgesinde yayın yapan 2 haber sitesinden Yeşil Yol’a karşı çıkan Hemşinli kadınlara etek boyları üzerinden hakaret edildi. Derelerin Kardeşliği Platformu ve Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan’dan tepki.

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2015 Pazartesi 01:08
Hemşinli kadınlara etek boyları üzerinden hakaret.

Yeşil yola karşı çıkışlar artıkça karalama kampanyaları da hız kazanmaya başladı. 

Yeşil yola karşı yapılan eleştirilere ciddi bir şekilde yanıt veremeyenler ülkemizde artık geleneksel hale gelen karalama kampanyalarına başladılar.

İlk önce sanki insanlar yaylalara giden yollara karşıymış gibi çarpıtmalar, ardından bu tepkileri koyanlar dışarıdan geldiler,sonra tepkinin en can alıcı sözünü söyleyen Havva ananın şahsına dönük çiftliği var ve sonra yalan olduğu ortaya çıkan çiftlik haberleri  ve yapılacak en kötü karalamalardan birisi de bugün yaşandı.

Kadınların etek boyları üzerinden karalama kampanyası

Hemşin ilçesinde bu gün yapılan Yeşil Yol protestosuna Hemşinli kadınlar yoğun olarak katılmışlardı.

Protestoya katılan kadınların bir kısmı da yöresel kıyafetleri ile katılmışlar ve ellerinde taşımış oldukları kağıt afişlerle de tepkilerini ortaya katılmış ve tepkiyi örgütleyenler adına da bir Hemşinli bir kadın basın açıklamasını okumuştu.

Yeşil yola yapılan haklı eleştirilere bir şey diyemeyenler yaşam alanlarına sahip çıkanların kıyafetlerine ve kişiliklerine saldırmaya başladılar

İşte haber sitelerine göre eylem yapan mini etekli kadınlar

Bu saldırıların en kötüsü de Hemşin’de yapılan protesto gösterine katılan Hemşinli  kadınların giydikleri eteklerin boyları üzerinden saldırılara ve aşağılamalara başladılar.

Bugün  (19.07.2015) yerel haber sitelerinden ikisinde Hemşinli kadınların etek boyları üzerinden  karalayıcı haberler yapılmıştır.

http://www.olay53.com/haber/rizede-mini-etekli-yesil-yol-defilesi-eylemi-214000.htm

Haber yapan diğer site de Çamlıhemşin İl Genel Meclisi üyesine ait olan camlıhemsinhaber.com http://www.camlihemsinhaber.com/haber_detay.asp?haberID=4200&HaberBaslik=yesil-yoldan-bihaber-sozde-eylemciler-

Çıkan haberlerle ilgili olarak Çamlıhemşin ve Hemşin’de vatandaşlar tepki gösterdi.

İl Genel Meclisi üyesine  ait olan bir sitede bu tür bir haber yapılması da beraberinde yoğun tepkileri de getirdi.

Haberlerle ilgili olarak Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan ve Derelerin Kardeşliği Platformu’da tepki gösterdi.

 

Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan  “Kimse Yeşil Yola karşı haklı tepki gösteren teyzemiz,halamız,kardeşimiz olan kadınlarımızı  aşağılayamaz.Yeşil yola karşı çıkan,yaşam alanlarını savunan kadınlarımız Karadeniz'in guruduru.Onların bu tür aşağılanmalara maruz kalmasına izin vermeyiz.Biz bu tür bir bakış açısını ve hele de bunu il genel meclisi üyesi birisi yapıyorsa asla kabul edemeyiz.” Dedi.

 

Derelerin Kardeşliği Platformu (Dekap) Yürütme Kurulu Üyesi Kamile Kaya “ Kadına karşı cinsiyetçi ve aşağılayıcı bakış açıları olanlar yaşanan bir doğa katliamı ile ilgili yapılan basın açıklamasında da söylenenlerden çok kadının giydiği kıyafet üzerinden haber yaparlar

Bu bakış açısı aynı zamanda ülkemizde toplumsal   histeriye dönüşen kadın cinayetlerinin bir yansımasıdır yeşil yola karşı çıkan kadınlara etek boyları üzerinden hakaret etmek..

Yaşam alanlarına sahip çıkan Hemşinli kadın arkadaşlarımız bugün etek boyları üzerinden eleştirilere maruz kalarak yeni bir Özgecan saldırısıyla karşı karşıya kalmışlardır.

Ama Karadeniz bölgesinde yaşam alanlarının savunulmasında her zaman en önde olan Karadeniz kadını bu saldırıyı da boşa çıkartacak ve kendi özgür iradeleriyle giymiş oldukları en güzel kıyafetleriyle yaşam alanlarını savunmaya devam edeceklerdir.”  Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Pazar'daki Taş ocakları mahkeme kararıyla durduruldu.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık