Ana Sayfa Yerel Gündem HES'ler Çayı ve Fındığı öldürecek

HES'ler Çayı ve Fındığı öldürecek

Remzi Kazmaz HES'ler ile alakalı yeni kanun düzenlemesini değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2014 Perşembe 09:55
HES'ler Çayı ve Fındığı öldürecek

Ulusal Kanalda canlı yayın programına katılan ve programda çarpıcı açıklamalarda buluna Kazmaz, Hükümetin HES projeleriyle ilgili yeni kanun düzenlemesinden , Karadeniz doğasına ve Rize çayına kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

 

Kanun Düzenlemesini samimi bulmuyorum.

 

HES'lerle ilgili hazırlanan ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme ) raporunu Türkiye'de özel sektörün para karşılığında hazırladığını belirten Kazmaz'a göre bu raopr İlgili üniversitelerden yetkili ve bilgili kişiler tarafından hazırlanması gerekmektedir. "Böyle olunca isteyen istediği raporu para karşılığında alıyor ve Karadeniz HES mezarlığına döndü." Dedi.

Bölgede 1000'in üzerinde HES projesi olduğunu ve bunların 100 tanesinin faliyete geçtiğini belirten Kazmaz, milli parklara HES yapmak hangi akla hizmet etmektir diyerek yetkililere sert çıktı.

 

BİRİLERİ YALAN SÖYLÜYOR

 

Anayasanın ÇED raporu olmadan HES yapamazsın kararının ardından , Özel firmaların verdiği ÇED raporunu yetkili üniversitelerin uzmanlarıyla iptal ettirdiklerini de sözlerine ekleyen Kazmaz, Hal böyle olunca hemen konun taslağı çıkartarak dereleri kiraya veriyorlar dedi.

Çevre orman bakanlığının nabza göre şerbet verdiğini belirten Kazmaz, Hükümet kanun çıkartıyor fakat kanun tanımaz valiler sanki hakimmiş gibi uygulamalara izin veriyor. Halkı kimse dikkate almıyor, kimse halkı dinlemiyor. Toplantılar gizli yapılıyor. Dedi.

Bu yasa uluslar arası kuruluşlara şirin görünmek için hazırlanmış göstermelik bir yasadır.HES katliamı aynı yerden devam etmektedir.diye konuşan Kazmaz halkın bu durumdan hiçte memnun olmadığını sözlerine ekledi.

 

HESLER BAHANE SULAR ŞAHANE

 

Heslerin doğayı nasıl etkilediğinden uzun uzun bahseden Kazmaz, suyun kanallar altına alındığını, suyun yönünün değiştirildiğini firmaların gerçekte amaçlarının Elektrik üretmek olmadığını dünyanın karşı karşıya olduğu Su savaşlarına hazırlık yapıldığını belirtti.           

Heslerin elektrik enerjisinin 1000'de 4'ünü karşıladığını belirten Kazmaz, doğudaki kaçak elektrik kullanımı kat kat daha fazla burada amaç elektirik üretmek değil suyu damacana yapıp satmaktır. Dikkat edin Hes firmalarının tümünün arkasında yabancı şirketler var. Derelerimiz Sularımız ticarileşiyor.

 

HESLER ÇAYI ve FINDIĞI ÖLDÜRECEK

 

Çay konusunda da mücadelesiyle bilinen Kazmaz, Heslerin çayı öldüreceğini savundu. Kazmaz Açıklamasında ;

Çay nemli havayı sever, fakat dereleri kanallara aldıkları için çiğ olayı nem olayı olmuyor. Çayın sonu yaklaşıyor. Rize'de 1,5 milyon kişi çaydan ekmek yiyor, Rize'nin çaydan başka gelir kaynağı yok. Biz bunları anlatmaya çalışıyoruz. Bize bişey olmaz kuraklık olmaz diyorlar fakat derelerin kuruduğunu görmüyorlar.

 

ÇAY YABANCI BİR FİRMAYA PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR.

 

Çayın özelleştirilmesi için tüm alt yapı çalışması tamamlandı.Meclisde Çay kanunu diye bir dosya var içeriğini kimse bilmiyor. Yabancı bir firma ile flörtler başladı kanun ona göre hazırlanıyor ve çay o firmaya peşkeş çekilecektir.Babam çay işçisi annem çay emekçisiydi. Rize'nin başka kaynağı ve alternatif bir ürünü yok. Bu konuda hemşerilerimi uyarmak görevimdir ve sonuna kadar uyaracağım dedi.

 

Halk53

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık