Ana Sayfa Yerel Gündem HES'ler Kaçak, Ölüm Resmi

HES'ler Kaçak, Ölüm Resmi

Fatsa'da inşaatı yasal olarak durdurulan Atilla HES projesinde inşaat kaçak olarak devam etti, inşaat işçisi Mehmet Çelik iş cinayetinde yaşamını yitirdi

Giriş Tarihi: 26 Ağustos 2014 Salı 08:50
HES'ler Kaçak, Ölüm Resmi

Ordu'nun Fatsa ilçesinde ''ÇED Gerekli Değildir'' kararı iptal edilen ve inşaatı yasal olarak durdurulan Atilla Regülatörü ve HES projesinde inşaat, yargı kararları ve idarenin uyarılarına rağmen devam etti. İnşaat işçisi Mehmet Çelik kaçak şantiyedeki tünelde çökme olunca kafasına düşen taşla yaşamını yitirdi. Fatsa Kaymakamı ve yurttaşlarla önceki hafta yapılan toplantıda inşaata devam etmeyeceğini söyleyen şirketin tünel çalışmalarına kaçak olarak başladığı gün, Çelik hayatını kaybetti.

YARGI KARARLARINA UYULMADI
Ordu İdare Mahkemesi 28 Nisan 2014'de, Atilla Regülatörü ve HES projesine verilen ''Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir'' kararını iptal etti. İptal kararıyla birlikte hukuksuz duruma düşen proje inşaatına ait tüm faaliyetler, 12 Haziran'da Ordu Valiliği kararıyla durduruldu. Fatsa Sulh Ceza Mahkemesi ise çevreyi kasten kirletmek suçundan yetkililerin 5 ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarına karar verdi. Bu arada Danıştay 6. Dairesi de proje kapsamında yapılan kamulaştırmaları iptal etti.

Tüm bunlara karşın yargı kararlarını yorumlamada anlaşmazlıklar yaşanınca, HES'e dava açan Fatsalılar ile yatırımcı şirket yetkilileri 18 Ağustos'ta Fatsa Kaymakamının ev sahipliğindeki toplantıda bir araya geldi. İki tarafı da dinleyen Fatsa Kaymakamı, HES inşaatı çalışmalarının sürmesinin mümkün olmadığını belirtti. Şirket yetkilileri de yargı sürecini bekleyeceklerini ve inşaata devam etmeyeceklerini söyledi. Fakat karşılıklı sözlerin verildiği görüşmenin 6 gün sonrasında başlayan inşaat çalışmaları bir iş cinayetine sahne oldu.

ÖLÜME TÜNELDEKİ ÇÖKME YOL AÇTI
Fatsa Kaymakamlığının yetki alanındaki bölge yerine, Çamaş Kaymakamlığının sorumluluk alanında inşaat çalışmalarına başlandığı Pazar günü, tünel çalışmaları sırasında meydana gelen çökmede 45 yaşındaki inşaat işçisi Mehmet Çelik, kafasına kaya parçası düşmesi sonucunda yaralandı. Fatsa Devlet Hastanesine kaldırılan Çelik tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ADLİ TIP İNCELEMESİ YAPILMADI
İş kazasında yaşamını yitiren Çelik'in cenazesinin Adli Tıp incelemesine gerek duyulmaksızın memleketi Adana'ya gönderilmesi ise dikkatleri çekti. Fatsalı yurttaşlar kaçak inşaatta ölüme sebep olduğu gerekçesiyle şirket hakkında suç duyurusunda bulundu. HES projesine dava açan ve kaza sonrası şantiyeye giden yurttaşlardan Osman Güvenalp, şantiyede daha önce de ölümlü iş kazaları yaşandığının altını çizdi. Güvenalp, BirGün'e yaptığı açıklamada, "Tünellerde kayaların çöktüğünü görmüş, önlemsiz girilmemesini istemiştik. Daha önce bu şantiyede bir işçi ağır yaralandı, bir işçi de kepçenin altında kalarak can verdi" diye konuştu. Öte yandan savcının olay yeri incelemesinde çöken tünele giremediği, raporunda ise "şantiyede hiçbir iş güvenliği tedbirinin olmadığı" ifadelerini kullandığı öğrenildi.

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık