Ana Sayfa Çevre HES'ler yüzünden Solaklı Vadisi susuz kaldı.

HES'ler yüzünden Solaklı Vadisi susuz kaldı.

Paltacı ve Mesoraş gibi Turizm vadisi Solaklı deresi Hesler yüzünden yok olunca dere canlıları ve yeşilim doğa yaşam hakkına son verdi

Giriş Tarihi: 2 Nisan 2016 Cumartesi 23:04
HES'ler yüzünden Solaklı Vadisi susuz kaldı.

rabzon’un Turizm merkezi Uzungöl den başlayarak 45 kilometre yol katlederek Of ilçesinden dereye tökülen Solaklı deresinin üzerinde kurulan 12 Hidroelektrik santralı dereyi tünellerin içine çekerek vadinin yaşam hakkına son verdiler.

Tünel dibi Hesler

Bölgede yapım çalışmalarına başlanan ‘Tünel Tipi HES Projeleri’ nedeniyle yapılan dinamitlemeler sonrası buralardan çıkarılan hafriyatlar, gelişigüzel dere yataklarına dökülmüş ve dere yatakları daraltılmıştır. Ayrıca yapılan dinamitlemeler ve patlatmalar, bölgede sert kayaç ve granit özelliği gösteren zemini çatlatarak, sel ve heyelanlar ile göçüklere zemin hazırlamış, içme suları gibi doğal kaynak sularının da kaybolmasına neden oluyor.

Su Döngüsü

 

İlkokul Hayat Bilgisi kitaplarında dahi öğretildiği gibi ekosistemi besleyen, yağmur ve sisin oluşmasının etkenlerinden olan ‘Su Döngüsü’, yüzyıllardır dere yataklarında özgürce akan suların, adeta kelepçelenerek bu tünellere alınmasıyla kesiliyor ve iklimsel değişikliklere neden oluyor.

Bölgedeki bir çok HES projesinde olduğu gibi, kağıt üzerinde yokmuş gibi gösterilerek birçok dere ve akarsuyun yatağı değiştiriliyor ve başka vadilere, bölgelere aktarılıyor. Bu projelerle birlikte debisi azaldığı düşünülen dere yataklarında, ‘Dere Islahı’ adı altında, yöre ve bölgenin gerçekleri görmezden gelinerek yapılan çalışmalarla, yaklaşık 150-200 metre genişliğinde olan dere yatakları 3-5 metrelik duvarlar veya taş yapılar arasına sıkıştırılmaya çalışılıyor. Buralarda kazanıldığı zannedilen alanlar ise devlet kurum ve kuruluşları ile yerel yönetimler tarafından imara açılarak yapılaşmaya neden oluyor.

takaonline.com

 

 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Bekaroğlu'ndan Erdoğan'ın sitemine sitem..

Bekaroğlu'ndan Erdoğan'ın sitemine sitem..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık