Ana Sayfa Yerel Gündem "HİZMET YAPMANIN YOLU TALAN YAPMAK DEĞİLDİR. BİZ HİZMETE DEĞİL,TALANA KARŞIYIZ"

"HİZMET YAPMANIN YOLU TALAN YAPMAK DEĞİLDİR. BİZ HİZMETE DEĞİL,TALANA KARŞIYIZ"

Fırtına deresinde yaşananlara ilgili basın toplantısı yapıldı."Halka gerçekleri söyleyin.Hizmet Yapmanın yolu talan yapmak değildir.Biz hizmete değil talana karşıyız".

Giriş Tarihi: 25 Haziran 2014 Çarşamba 20:35

Fırtına deresi üzerinde yapılan çalışmalarla ilgili olarak başlayan tartışmalar devam ediyor.

Ardeşen Belediye başkanının fırtına deresinden malzeme alınmasına yönelik tepkiler karşısında ,tepki gösterenleri Mahalle ve köy muhtarlarına şikayet etmesi  ve" malzeme alamazsam hizmet yapamam" demesi  üzerine Fırtına Derelerin Kardeşliği Platformu ve Ardeşen İl Genel Meclis üyesi Mustafa Buçan ortak bir basın açıklaması yaparak yaşanan gelişmeleri aktardılar..

Yapılan Basın açıklamasına CHP Ardeşen İlçe Başkanı R.Kemal Ural ve İlçe yönetim kurulu üyeleri,Belediye Meclis üyeleri Mustafa Örsoğlu ve Nihal Sever de katılarak destek verdiler..

"BEN İL GENEL MECLİSİ ÜYESİ OLARAK YASALARA UYMAK ZORUNDAYIM.AYNI ŞEKİLDE BELEDİYE BAŞKANI DA UYMAK ZORUNDA.HİZMET YAPMANIN YOLU TALAN YAPMAK DEĞİLDİR"

Ardeşen İl Genel Meclisi  üyesi Mustafa Buçan tarafından okunan basın açıklamasında Fırtına deresinde son günlerde yaşanan gelişmeler aktarıldıktan sonra "Bizi hizmete karşı olmakla , belediyenin yatırım yapmasını engellemekle suçluyorlar.Ardeşen Belediye başkanı köy ve mahalle muhtarlarını  toplayarak bizi şikayet ediyor..Ben İl Genel Meclisi üyesi olarak yasalara uymakla zorundayım..Aynı şekilde Belediye başkanı da uymak zorunda..Kendisi il genel meclisi başkanıyken Fırtına'da vermiş olduğu izinler ortada..Fırtına'nın nasıl yağma edildiği..Kimlerin nasıl zengin olduğu ortada..Biz hizmete karşı olmadığımızı kendisine söyledik.Yasalara yönetmeliklere uyun.en azından izin aldık dediğiniz belgedeki koşullara uyun dedik..Yani yasalara uyun dedik..Kendisi yasalar uymak yerine yapmış olduğu hukuksuz uygulama için mahalle ve köy muhtarlarını öne sürerek bize baskı yapıp kendine suç ortağı arıyor..Ben bunu kabul etmem..Kimse de ettiremez.. Hizmet yapmanın yolu yöntemi Talan yapmak değildir,yasalara aykırı iş yapmak değildir. Ardeşen Belediye Başkanı aday olurken insanlara ben Fırtına deresinden malzeme alacağım öyle hizmet yapacağım alamazsam yapmayacağım diyerek mi aday oldu ? Ki kimse de belediye malzeme almasın demiyor..Kendisine de söyledik..Ama başkan diyor ki ben istediğim yerden istediğim malzemeyi istediğim şekilde alacağım.Fırtınaya kaçak köprü yapacağım..Yasa,hukuk vs.benim için önemli değil..Sizde buna göz yumun..Ben böyle bir şeye ne ortak olurum nede göz yumarım?Bir kez daha diyorum , biz hizmete yada yatırıma karşı değiliz..Malzeme alımına karşı değiliz..Biz işin yapılış şekline,gerçek niyetine , hizmet adı altında yağma ve talan yapılmasına karşıyız " dedi?

"BELEDİYE BAŞKANI SORUNU YASALAR YÖNÜNDE ÇÖZMEK YERİNE KAMUOYU BASKISI OLUŞTURUP BİZLERİ SUÇ ORTAĞI YAPMAK İSTİYOR.."

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Saltuk DENİZ ?de yapmış olduğu açıklamada "Bizim olaya müdahalemiz vatandaşların şikayeti üzerinedir.Bu şikayetler uzun zamandır yapılmaktadır.Ve bizde müdahil olmaktayız.Biz Ardeşen'in geleceği için müdahil oluyoruz..Fırtına deresinde yaşananlar herkesin bildiği ve konuştuğu konulardır.Bunları tekrar etmeye gerek yok..Belediye başkanına da söyledik.Yasalara yönetmeliklere uygun malzeme alınabilir buna kimse itiraz etmez..Ama ben yaparım ,ben ederim , sizde buna göz yumun mantığı kabul edilemez.Kul hakkı sadece birisinin hakkını yemek değildir.Hepimizin ortak değeri olan doğayı da katletmek kul hakkıdır.Hem de en büyük kul haklarından birisidir..Hiç kimse bizim bu yasalara aykırı olarak yapılan uygulamalara sessiz kalmamızı beklemesin.Belediye başkanı sorunu yasalara uyarak çözmek yerine özel toplantılar yaparak mahalle baskıları inşa ederek bizleri de suç ortağı yapmaya çalışıyor.DSİ mühendisi bile gelip sayın başkanında olduğu ortamda buradan malzeme alınamaz dedi.Hepimiz başkanın mühendise nasıl davrandığını gördük.O davranış bizim bundan sonraki süreç için şüphelenmemize yol açmıştır.Hiç kimse politik baskı kurarak kafasına göre kararlar aldıramaz.Bir kez daha söylüyorum..Biz yatırım yapılmasına hizmet yapılmasına karşı değiliz.Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir yerel yönetici hizmet yapmak için derelerden yasal olmayan şekilde malzeme alınmasını şart koşamaz.Bunun bir örneği  yoktur..Başkan kulisler yapacağına.Herkesin olduğu bir toplantı düzenlensin ve herkes görüşünü açıklasın..Ve bu iş bir denetime bağlansın..Yasalara yönetmeliklere uygun  olarak sadece ihtiyaçlar doğrultusunda Kamu eliyle yapılsın.Bizim dediğimiz bu"

                                          YAPILAN BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ

                                                          BASIN AÇIKLAMASI

18.06.2014 tarihinde vatandaşlardan gelen şikayet üzerine Ardeşen-Çamlıhemşin yolu üzerinde Fırtına Rafting önünde bulunan dere çatımı mevkiinde malzeme alındığı bu amaçla da Zeni rafting mevkiinde daha önce de köprü olarak kullanılan fakat DSİ tarafından yıktırılan köprünun olduğu yerde dere doldurularak yeni bir köprü yapıldığı bilgisi üzerine bölgeye gidilmiş ve yapılan çalışmalara vatandaşlarla birlikte tepki gösterilmiştir.

Gene her zaman olduğu gibi halka gerçekler söylenmemekte karalama ve yanlış bilgilerle insanlarımız kendi suçlarına ortak edilmeye çalışılmaktadır..

Değerli Basın Mensupları Bilindiği gibi Fırtına Vadisi

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF),tarafından  dünyadaki  200 önemli ekolojik bölgeden biri olarak belirlenmiş ve koruma altına alınmıştır..

Dünyayı Koruma Vakfı tarafından Avrupa'nın korunması gereken 100 orman alanı (100 Hot Spots) kavramına dahil edilen 8 orman alanı Türkiye'de bulunuyor ve bunlardan biri de Fırtına Vadisi.

Doğu Karadeniz genelindeki 2 bin 400 tür bitkinin bin 200 türü Fırtına havzasında bulunmakla birlikte bu bitkilerden 150 tanesi endemik tür olarak biliniyor.

* Bölgenin çeşitli alanları 1., 2. ve 3. dereceden sit alanı. Ayrıca 1994'te de büyük bir bölümü Milli Park ilan edilmiş.

Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğününün 2011 Çevre Durum Raporunda

Rize ilinde uluslar arası öneme sahip Fırtına ve Karadere olarak iki adet sulak alan var denilmiş.

Gene aynı raporda Rize İlinin Korunması gereken Akifer alanlarından birisi olarak Fırtına Çayı Akiferi denilerek ,Fırtına Çayı akifer alanının uzunluğunun karayolu köprüsünden başlayarak menbaya doğru 6 km olduğu belirtilerek 167 sayılı Yer altı suları Kanunu kapsamında korunması gerektiği yazmaktadır

Ayrıca;Orman ve Su işleri bakanlığı Fırtına Deresini Türkiye'nin Uluslararası Öneme sahip 135 Sulak alınından biri olarak tesbit etmiş ve web sayfasında ilan etmiştir.

 Sonuç olarak mücadelesini verdiğimiz sahip çıktığımız dere,vadi burasıdır.

Değerli basın mensupları ; Sahip çıktığımız,sahip çıkmaya çalıştığımız bu yaşam alanında uzun zamandır devam eden ve bugünde gündemimize oturan konu malzeme çıkarılması ile ilgili olan çalışmalardır.

Ülkemizde dere yataklarından malzeme çıkarılması ile ilgili 2 tane önemli genelge ve yönetmelik vardır.Biri 2006/27 yılında çıkarılan Dere yatakları ve taşkınlar konulu altında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'In imzası bulunan genelge diğeri de 0812.2007 tarihinde 26724 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan "Kum,Çakıl ve Benzeri Maddelerin alınması,işletilmesi ve Kontrolu Yönetmeliği"..

Her iki kararda yenidir ve bu döneme aittir.

Ne yazık ki Fırtına deresinde yapılan çalışmalar ne genelgeye nede yönetmeliklere uygun yapılmamaktadır.

İzlenmesi gerek yasal süreçler izlenmemekte politik baskılarla göstermelik izinler alınmakta,izin alınmış görüntüsü verilmektedir.

Bilindiği gibi Fırtına deresinde balık avlamak ve herhangi bir kişinin 1 çakıl alması bile yasaktır.

Ama 1 çakıl almanın bile yasak olduğu yerde yapılan çalışmaları görüyorsunuz..

SON GÜNLERDE OLAN NEDİR

DSİ'de izin alındığı söylenerek Fırtına Deresinden malzeme alınmaya çalışılmıştır kısmi olarak durdurulsa bile hukuksuz olarak malzeme alımı devam etmektedir.

 

Fırtına deresi üzerinde DSİ'nin bilgisi olmadan dolgu yapılarak kaçak köprü yapılmış vatandaşın karşı çıkması üzerine jandarma gelip tutanak tutmuş ilçe özel idaresi köprünün yıkılması için yazı yazmış, fakat ne yazık ki köprü daha yıkılmamıştır.

 

DSİ'den alındığı söylenen izin belgesinde hangi malzemenin nerden ve ne şekilde ve DSİ'nin gözetiminde alınacağı ayrıntılı bir şekilde yazılmasına rağmen hiç birine uyulmamıştır.

İtirazlarımız üzerine DSİ'nin görevli mühendisi gelmiş ve Belediye Başkanına buradan malzeme alınamaz demiştir.

 

Yapılan görüşmelerde kimsenin Belediyenin malzeme almasına karşı olmadığı ama bunun yasalara,yönetmeliklere uygun ve DSİ gözetiminde yapılması söylenmiştir.

 

Ortada hukuksuzluk ,yasalara uymamak ve keyfilik vardır.

 

Bize göz yumun denmektedir.Yasalara uymayın..Yapılan hukuksuzluklara ses çıkarmayın denmekte ve kamuoyu baskısı oluşturularak suçlarına ortak olmamız istenmektedir.

 

Fakat bu süreçte gördük ki Ardeşen kamuoyu ciddi bir şekilde çalışmalarımıza destek vermekte ve artık bu işe bir son verilmesini talep etmektedir.

 

Hizmet yapmanın yatırım yapmanın yolu yağma etmek talan etmek değildir.

 

Fırtına deresindeki malzeme alımlarının nasıl yapıldığı,neler olduğu tüm Ardeşen kamuoyunun bilgisi dahilindedir.Bunları ayrıca belirtmeye gerek yok..

 

Bizim söylediğimiz çok açık ve NETTİR..Fırtına deresi hepimizin ortak değeridir.Kimsenin rant ve zenginlik kaynağı değildir.

 

Bizim hizmete karşı çıktığımız ve yatırımları engellediğimiz söylenmektedir.Bu yalandır.

Biz hizmete yada yatırıma değil yasalara aykırı ,denetimsiz ve kontrolsuz yapılan,doğal yapıyı bozan çalışmalara ve  sonucunda YAĞMAYA VE TALANA karşı çıkmaktayız.

 

Değerli basın mensupları;

 

Eğer taşkın tehlikesi nedeniyle ve de kamusal acil gereksinmelerin karşılanması için malzeme alınacaksa yasalara,yönetmeliklere uyularak,çevresel özelliklerinin korunarak ,kamu eliyle,kamusal disiplin ve denetim altında (yani ne kadar malzeme çıkarıldığının ve nereye gittiğinin bilinmesi) DSİ'nin ve Orman ve Su İşleri müdürlüğü'nün ve diğer yetkili ve ilgili kamu kuruluşlarının  belirlemiş olduğu dönemlerde,belirlenen koşul ve yöntemlerde ve Sivil Toplum Örgütlerinin denetim ve gözlemine açık şekilde ,şeffaf yöntemlerle kamuoyunun bilgisi dahilinde saptanan ihtiyaçlara dönük malzeme alımları yapılabilir..

 

Bu zaten yasal bir durumdur.

 

Bizimde istediğimiz budur..Yürürlükteki yasalara ve yasalar eksik olsa bile doğanın yasalarına uyulmasıdır.

 

Çünkü yaşam alanlarımız birileri için para kaynağı olabilir ama bizim için yaşamsaldır varlık nedenimizdir.

 

Biz malzeme alımına değil alış yöntemine,şekline ve bunun sonucunda oluşan yağmaya karşıyız..

 

Sonuç olarak ; Fırtına deresindeki yasalara aykırı olarak yapılan çalışmalar bir an önce durdurulmalı,kaçak köprü yıkılarak fırtına deresi özgürleştirilmelidir. Ve yapılacak olan çalışmalar yasalara,yönetmeliklere,taraf olunmuş sözleşmelere uygun hale getirilmelidir.

Ben yaparım,ben uygularım mantığı bir kenara bırakılmalı yaşam alanların talan edilmesinden vaz geçilmelidir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık