Ana Sayfa Güncel Hopa Arı Birlik Başkanı;Devlet Ayılarına sahip çıksın.

Hopa Arı Birlik Başkanı;Devlet Ayılarına sahip çıksın.

Hopa’lı Arı yetiştiricisi ve Birlik Başkanı A. Necmi Yazıcı’nın Arı kovanlarını ayıların parçalamasına tepki gösterdi

Giriş Tarihi: 17 Kasım 2014 Pazartesi 18:03
Hopa Arı Birlik Başkanı;Devlet Ayılarına sahip çıksın.

Hayati Akbaş

HOPA- Kış’ın yaklaştığı bugünlerde Kış uykusuna yatmaya hazırlanan Ayı’lar köylerin yakınlarına kadar inerek kendilerine yiyecek aramaya başladılar. Bundan en çok etkilenen de Arı Yetiştiricileri oluyor.

Artvin’in Hopa İlçesinde uzun yıllardır Arı’lık yapan ve Arıcılık işletmesi de bulunan  ’Artvin İli Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olan A.Necmi Yazıcı’da bu isimlerden biri. Başkan Yazıcı’ya ait arı kışlatma yerindeki arı kovanları da Ayı’ların hedefi oldu. Ayı’lar burada bulunan içinde Arı bulunan 10’a yakın Arı kovanını parçalayarak, kovanların içinde bulunan Balı yediler.

Başkan A.Necmi Yazıcı yaptığı açıklamada gece yarısı mahalleye kadar inen ayıların arı kovanlarına büyük zarar verdiğini söyledi ve en az 10.000 liralık zararının olduğunu söyledi.

Yazıcı açıklamasına şöyle devam etti. “Arılarım Ziraat Bankası’ndan sigortalıdır,  ayı saldırısının sigorta kapsamında olmadığını biliyoruz. Ancak burada ortada bizim inisiyatifimiz dışında gelişen bir mağduriyetimiz vardır. Bu mağduriyetimizin bir şekilde devlet tarafından karşılanmasını bekliyoruz.  Devletimiz buna bir çare bulmalı.  İlçedeki arı yetiştiricileri tedirgin ifadesini kullandı.

Necmi Yazıcı yaptığı açıklamada, Ayıların saldırılarına karşın kovanlarının ve işletmesinin çevresini 1.500 TL vererek satın aldığı Elektrik Çit sistemi ile koruma altına aldığını sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık