Ana Sayfa Güncel Hopa Davasında yargılananlar beraat etti.

Hopa Davasında yargılananlar beraat etti.

Hopa Davası’nda yargılanan 98 kişiye 5 yıl sonra beraat kararı çıktı.

Giriş Tarihi: 7 Nisan 2016 Perşembe 21:01
Hopa Davasında yargılananlar beraat etti.

Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın miting için gittiği Hopa’da emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ölümüyle sonuçlanan olayları, 31 Mayıs 2011 tarihinde AKP Ankara İl Başkanlığı önünde protesto etmek isteyen 98 kişiye açılan davada, 5 yıl sonra karar çıktı.

Savcılık, olaylarla ilgili 4’ü avukat olmak üzere 98 kişi hakkında, 2911 sayılı yasaya muhalefet, polise direnme, mala zarar verme gibi suçlardan dava açtı.

24. Asliye Ceza Mahkemesi’nden çıkan kararda mahkeme, tüm sanıklar yönünden Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Yasası’na muhalefet suçu bakımında açılan kamu davasında 6352 sayılı yasanın geçici 1. maddesi doğrultusunda kovuşturmanın ertelenmesine karar verdi. Kamu malına zarar verme, görevli memura hakaret ve direnme suçlarından ise sanıkların yüklenen suçları işlediği sabit görülmediği gerekçesiyle beraat kararı çıktı.

Ankara’daki Hopa eylemine katılan ve daha sonra ev baskınlarıyla gözaltına alınan 22 kişi ise ‘terör örgütüne üye olmak” suçundan yargılanmış ve 6 ay tutuklu kalmışlardı. Tutuklu bulunan ve örgüt üyeliğinden beraat eden 22 kişiye daha sonrasında 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet suçundan dava açıldı. 22 Kişinin 2911 sayılı kanuna muhalefet suçlamasıyla açılan yeni davanın yargılaması ise devam ediyor.

Sendika10.Org

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Mimarlar Odası : Anıtkabir Ulusa aittir.Yapılaşmaya açılamaz.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık