Ana Sayfa Güncel Hopa Ticaret ve Sanayi Odasından kurs

Hopa Ticaret ve Sanayi Odasından kurs

Hopa TSO bu defa da Ekonomi Bakanlığı ve DKİB ile birlikte Hopa’da Dış Ticaret Bilgilendirme” semineri düzenledi.

Giriş Tarihi: 24 Eylül 2014 Çarşamba 21:52
Hopa Ticaret ve Sanayi Odasından kurs

Hayati Akbaş

HOPA- Hopa TSO bu defa da Ekonomi Bakanlığı ve DKİB ile birlikte Hopa’da Dış Ticaret Bilgilendirme” semineri düzenledi. Peronti Otel toplantı salonunda düzenlenen etkinliğe Hopa TSO üyesi işadamları, Artvin İşadamları Derneği Başkanı Seçim Altunkaya ve HOPAPORT Genel Müdürü Meriç Burçin Özer’de katıldı.

            Seminere Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Şevket Yurt, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme uzmanları Gözde İnaneri, Onur Tekyıldız ve Ayşe Oya Benli Özbaş konuşmacı olarak katıldılar.

            Seminerin Açılış Konuşmasını yapan Hopa TSO Y.K. Başkanı Osman Akyürek konuşmacılara ve katılımcılara “Hoş geldiniz” dedi. Akyürek konuşmasında şunları söyledi. “Burada toplanmamıza vesile olan işin derdini ve sıkıntısını çeken siz çok kıymetli ihracatçılarımız, sizlere de Hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum.

            Değerli katılımcılar, birazdan ihracat destekleri konusunda uzmanlarımız gerekli bilgileri sizlere vereceklerdir. Sizler sorularınızı ve cevabını almayı sakın atlamayın.

            Ben burada birkaç konuya değinmek istiyorum. Türkiye İhracatçılar Meclisi-TİM-2013 Eylül ayı verilerini Hopa’da açıkladı. İlimizde ihracat yapan ve ilk 5 sırlamasının 4’ü Hopa’dan çıktı ve odamız üyeleridir.  Bu bizi çok mutlu etmiştir. İl’imizde İhracat yapanların %85’i ilçemizde faaliyet göstermektedir. Toplantının burada kaynağında yapılma nedeni de budur. Ancak ilçemizden Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulunda bir üyemiz bulunmamaktadır.

            Devletimizin 2023 hedefi  500 Milyar Dolar denmektedir. Burada açıklanacak desteklerin bürokratik engellere takılmadan ve çok hızlı ve ödemelerin zamanında yapılmasına dikkat çekmek istiyorum.  Hopa Ticaret ve Sanayi Odası olarak İhracat ve Lojistiği içine alan İran’a iş gezisi düzenledik. Bu iş gezisi işadamlarımız ve Odamız içinde çok yararlı olmuştur.

            KOSGEB desteği içinde başvurup işlemlerimizi zorda olsa tamamladık. İş gezisi Mayıs ayının 6’sında idi. Bugün ödemenin ne zaman yapılacağını sorduğumuzda Kasım ayında bir ihtimal dendi. Torba yasayla DEİK Ekonomi Bakanlığına bağlandı. TOOB bünyesinde özel sektör DEİK’ten çok hizlı bir şekilde Yurt dışı organizasyonlarda faydalanıyordu. Örneğin biz İran İş gezimiz sırasında gördük. Umudumuz odur ki DEİK bu aktivitesini kaybetmesin. Özel sektörün önünü açmaya devam etsin. İlçemiz Hopa bir geçiş  noktasındadır. İhracat’ta, Turizm’de, Turist’te  bu ilçeden geçmektedir. Haklı olarak bizler ihracata konu bazı belgelerin ilçemizden verilmesini istiyoruz. Örneğin DTS  (Denetimli Tarım Sertifikası) ofisinin Hopa’da olması için gerekli çalışmaları yaptık. En hızlı ref  cevabı aldığımız durum bu oldu. Burada verilebilecek bir belgenin Rize’den alınmasını biz anlayamıyoruz.

            Bizim Devletimize güvenimiz tamdır. Devletinde bize güvenmesini istiyoruz. Bu nedenle İhracatta destek varsa bunu teşvik edelim ama bürokrasiye de boğulmayalım.

            Ankara’dan ihracatçıya pozitif bakacağınıza inanıyor, hepinize saygılar sunuyorum”.

            Osman Akyürek seminere katılanlara da teşekkür etti

Seminere Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Şevket Yurt, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme uzmanları Gözde İnaneri, Onur Tekyıldız ve Ayşe Oya Benli Özbaş konuşmacı olarak katıldılar. İlk konuşmayı Yurt Dışında Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ahmet Şevket Yurt yaptı. İhracatta sağlanan Devlet yardımları ve Türk ürünlerinin yurtdışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin desteklenmesi ile Yurt Dışı Birim, Marka, tanıtım ve tasarım destekleri konularında katılımcılara bilgiler verdi.

İkinci konuşmayı Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme uzmanı Gözde İnaneri yaptı. İnaneri Uluslar arası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, Pazar araştırması ve Pazara giriş desteği, Çevre maliyetlerinin desteklenmeleri konusunda sunumunu yaptı.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme uzmanı Onur Tekyıldız’da İhracat Mevzuatı, dâhilde ve hariçte işleme rejimleri konusunda sunumunu yaptı.

Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme uzmanı Ayşe Oya Benli Özbaş sunumunu yaptı. Özbaş Ülke masaları, Pazar araştırması, Rusya pazarına İhraç rakamları konularında bilgiler verdi.

Seminerin sonunda katılımcılar konuşmalara çok iddialı sorular sordular ve cevaplarını almadan da soruların takipçisi oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık