Ana Sayfa Yerel Gündem İftar Kazası Bu Kez Ardeşen'de Yaşandı

İftar Kazası Bu Kez Ardeşen'de Yaşandı

Rize'nin Ardeşen İlçesinde Meydana Gelen İftar Kazası ve Beraberinde Yaşananlar Ortaya Fıkra Gibi Bir Durum Çıkardı.

Giriş Tarihi: 8 Temmuz 2014 Salı 09:26
İftar Kazası Bu Kez Ardeşen'de Yaşandı

Rize'nin Ardeşen İlçesine Bağlı, Hoşdere Köyü caminde iftar ezanı, köyün yaşlısı tarafından 8 dakika erken okudu. Ardından köylüler camiyi basarak ezan okuyan yaşlı adama ezanı erken okudun uyarısında bulundu. Kişinin verdiği tepki ve köylülerle yaptığı Lazca şiveli konuşmalar ise saniye saniye cami hoparlöründen duyulunca ortaya çok ilginç görüntüler çıktı.

Hoşdere köyü caminin yanında bulunan Osmanlı Alabalık Çiftliğinde arkadaşlarıyla birlikte iftar saatini bekleyen Davut Yılmaz isimli vatandaş, ezanın erkenden okunduğunu fark eder fark etmez cep telefonu kamerasıyla o an olup biteni saniye saniye kaydetmeye başladı. İşte tam da her şey bundan sonra başladı. Ezanı okuyan kişi, ezanı bitirir bitirmez aralarında erkek ve kadınların bulunduğu bir grup köylü camiyi bastı ve ezanı erken okudun uyarısında bulundular. Ezan okuyan vatandaş ise tepkisini, Lazların sıklıkla kullandığı şaşırma tepkisi olan ‘Oy Anasini' ifadesi ile dile getirdi. Ardından köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen yarı Lazca, yarı Türkçe cümlerler ise komik anların oluşmasına neden oldu. Çevredeki vatandaşlar cami dışından ezan okuyan vatandaşa mikrofonu kapat diye seslense de, dışarıdaki vatandaşları işitmedi ve köylülerle konuşmaya devam etti.  Ve mikrofonu alıp köylülere, ‘sakın orucu bozmayın ha' diyerek anons yaptı.

Edinilen bilgiye göre, bazı köylüler ezan sesini duyar duymaz orucunu açarken, bazı köylüler ise saati dikkate alıp orucunu açmadı.

Konuyla ilgili açıklama da bulunan, olayın en yakın görgü tanığı Davut Yılmaz, "Arkadaş grubumuzla birlikte orucumuzu açmak için Alabalık Tesisini tercih ettik. Ardından yemek öncesi elimizi yıkamak için tesisin bahçesine çıktık.  Bir anda ezan okunmaya başlayınca şaşkınlık yaşadık ve hemen cep telefonumu çıkararak yaşananları kaydetmeye başladım. Ezandan sonra köylüler ve ezan okuyan vatandaş arasında geçen diyaloglar bizi güldürdü. Vatandaşın bilinç dışı böyle bir yanlışa düştüğünü düşünüyorum. Biz iftar vaktini bekleyerek saatinde orucumuzu açtık." Dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

CHP Fındıklı Kadın Kollarından ,TBMM Başkanına istifa çağrısı..

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık