Ana Sayfa Çevre İkizdere Şimşirli HES duruşması 25 Marta ertelendi..

İkizdere Şimşirli HES duruşması 25 Marta ertelendi..

Şimşirli Davası 26 Mart 2015 tarihine ertelendi. Şimşirli’de geçmişte HES karşıtı gösterilere birlikte katılan akrabalardan biri HES yapmaya başladı, diğeri çevre savunuculuğuna devam ediyor. İki akraba, HES davasında karşı karşıya geldi.

Giriş Tarihi: 24 Aralık 2014 Çarşamba 16:25
İkizdere Şimşirli HES duruşması 25 Marta ertelendi..

Rize’nin İkizdere ilçesi Şimşirli Köyünde yapımı planlanan ve ÇED olumlu raporu mahkemece iptal edilen Şimşir HES projesine karşı başlattıkları çevre eylemi için basın açıklaması yapan İsmet Ekşi, firma sahibi İlyas Ekşi tarafından, iş makinelerine zarar verildiği, işaret levhalarını söküp dereye attığı gerekçesiyle dava edildi. İsmet Ekşi ile birlikte 4 kişiye daha dava açılırken, bugün Rize 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, müşteki şirket avukatı ile davalılar ve savunma avukatları katıldı. Davayı izlemek ve köylülere destek olmak için CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, DEKAP Dönem Sözcüsü Ömer Şan ve yürütme kurulu üyeleri ile ineğini satarak Andon HES için iptal davası açan ve HES karşıtı mücadelenin önde gelen isimlerinden Kazım Delal ve çevreciler Rize Adliyesine geldi.

Duruşmada üç sanık savunmalarını yazılı olarak verirken, İsmet Ekşi ile Abdurrezzak Uzun’un sözlü savunmaları alındı. Ekşi ve Uzun, suçlamaları kabul etmedi. Duruşma, eksikliklerin giderilmesi için 26 Mart 2015 tarihine ertelendi.

simsirli2-bahri_bir

ÇED RAPORU İPTAL EDİLDİ

Adliye çıkışında açıklama yapan davalılardan Bahri Bir, 18 Ağustos 2013’teki basın açıklamasından sonra sanık sandalyesine oturtulduklarını belirterek, daha önce firma tarafından alınan ÇED raporuna açtıkları davanın sonuçlandığını belirterek, “Rize İdare Mahkemesi bu ÇED raporunu iptal etti. Şu anda iptal edilmiş bir proje üzerinden dava görüyoruz. Haklıyız, kimseyle sıkıntımız yoktur. Biz, toprağımızı, suyumuzu, havamızı koruma düşüncesiyle sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz.” diye konuştu.

simsirli3-melda_onur

MELDA ONUR: YAŞAM FELAKETİ

Adliye bahçesinde açıklama yapan İstanbul Milletvekili Melda Onur, bu mücadelenin çevre felaketi bağlantılı yaşam alanı felaketine karşı yürütüldüğünü belirterek, “Kökü 90’lara dayanan ama 2000’li yılların ortalarında çıkarılan birtakım yasalarla bugüne gelindiğinde, bu yasaların insan hayatını ve yaşam alanlarını düşünmeden yapıldığı ortaya çıkıyor. Dün Artvin’le ilgili bir duruşma için buradaydık. Bugün de savunmaları dinledik. Bu köylüler haklı ve hep beraberler. Ne var ki, busüreç, iktidara ve onun vahşi kapitalizm anlayışına zaman kazandırıyor. Bu mahkemeler sürerken, bir yandan inşaatlar devam ediyor; yapılıp bitiriliyor. Yapıldıktan sonra da yıkılamıyor. Onun için bu işin baştan ele alınması lazım.” dedi.

ajansrize.net

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık