Ana Sayfa Yerel Gündem İl Genel Meclis Üyesi Buçan ; Ardeşen'in fakültesi nerede ?

İl Genel Meclis Üyesi Buçan ; Ardeşen'in fakültesi nerede ?

CHP Ardeşen İl Genel Meclis üyesi Mustafa Buçan "Fakülte için verilen sözlere ne oldu"

Giriş Tarihi: 29 Eylül 2014 Pazartesi 11:08
İl Genel Meclis Üyesi Buçan ; Ardeşen'in fakültesi nerede ?

Rize’nin en büyük ilçesi Ardeşen’e fakülte yapılmasıyla ilgili verilen sözler yıllardır yerine getirilememesi tepkilere neden oluyor..

 

Recep Tayyib Erdoğan Üniversitesi’nin kurulmasıyla beraber ilçelere fakülte yapılması noktasında AK Parti Rize Milletvekili Nusret Bayraktar’ın 2011 yerel seçimlerinden önce Ardeşen’e 6 fakülte kurulması yönündeki açıklamalarının karşılığının bulunmaması bölge kamuoyunda tepkilere neden oluyor. Yurtla ilgili verilen sözlerin de tutulması bu tepkileri artırıyor.

 

Konuyla ilgili Toplum Gazetesi ve Lazika Haber'e özel açıklamalarda bulunan CHP Ardeşen İl Genel Meclis Üyesi Mustafa Buçan, AKP Rize Milletvekili Nusret Bayraktar’ın verdiği sözlerin havada kaldığını belirtti.

 Buçan açıklamasında şunları söyledi: “Sayın Bayraktar 2011’de Ardeşen Meslek Yüksek Okulu mezuniyet töreninde Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı Hayatı Yazıcı’nın da bulunduğu ortamda fakülte ve yurt yapımı konusunda söz vermişti. Yerel bir televizyon kanalında seçim öncesi çıktığı programda Ardeşen’e 6 programda hizmet verecek Turizm Yüksek Okulu yapılacağını ve daha sonra fakülteye dönüşeceğini söylemişti. Turizm, mühendislik, bankacılık, uluslar arası finans, çevre şehircilik ile mimar dallarında Ardeşen’de bölümlerin açılacağını söylemişti. Nerede bu verilen sözlerin karşılığı? Her şey seçilene kadar mıydı? Tabiri caizse köprüyü geçene kadar ayıya dayı deme gibi oldu bu durum maalesef.

 Ardeşen’in menfaatleri noktasında her türlü olumsuz durumu bertaraf edeceğini ve Ardeşenli’nin çıkarını düşünmeyen herkesin karşısında kendisini bulacağını söyleyen Buçan “Önümüzde Haziran 2015 genel seçimler var. Sayın Bayraktar yine halka söz verip oy mu toplayacak? Yine halkı mı kandıracak? Nusret Bayraktar’a sesleniyorum. Sözlerinizi ne zaman yerine getireceksiniz? Ardeşen halkını artık kandırmayın. 2011’de verdiğiniz Ardeşen’e fakülte sözünüzü yerine getirin. Komşu ilçemiz Pazar’da 50 öğrenci varken fakülte yapılıp dekan atanırken, Ardeşen’de şuanda 500 öğrenci olmasına ve onlarca dönüm boş arazi olmasına rağmen neden fakülte yapılmıyor? Ardeşen Meslek Yüksek Okulu bünyesinde bulunan Uygulama Oteli yurda çevrildi ve sadece 20 bayan öğrenci kalıyor orada, üstelik yüksek bedeller karşılığında. Ardeşen’de Fakülte Derneği kuruldu ve başında Çaykur Genel Müdürü Sayın imdat Sütlüoğlu var. Bu dernek faaliyet göstermiyor mu? Eğer fakülte kurulması yönünde bir çalışmaları yoksa bu dernek neden kuruldu? Ayrımcılık yapmıyoruz diyorlar da bu ayrımcılık değil mi? Yoksa Sayın Bayraktar bir daha aday olmayacağı için mi bu kadar rahat davranıyor.” dedi.

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 15 ilde toplam 15 Bin 950 yataklı yurt yapılacağını ve bu yurtlar arasında Ardeşen’e de 250 yataklı yurt yapılacağını belirten Buçan “Ardeşen’de okuyan öğrenciler neden Pazar ve Fındıklı’da yurda gidiyorlar. Ardeşen’e 250 kişilik yurt yapılması sözü neden sözde kaldı. Bu konuda ödenek hazır dendi, ihalesi yapılacak dendi; ama Sayın Bayraktar’ın bu sözü de havada kaldı.” İfadelerini kullandı.

Fotoğraf : lazikahaber.com

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık