Ana Sayfa Eğitim 'İmam hatip'li öğrenci sayısı 5 yılda 5 kat arttı

'İmam hatip'li öğrenci sayısı 5 yılda 5 kat arttı

Son yıllarda sayısı hızla artan imam hatipler konusunda bir dosya haber hazırlayan Reuters, imam hatipleri mercek altına aldı.

Giriş Tarihi: 25 Ocak 2018 Perşembe 20:39
'İmam hatip'li öğrenci sayısı 5 yılda 5 kat arttı

Diken'in Reuters'ten aktardığı haberde ‘imam hatiplerin canlandırılması Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dini, toplumsal yaşamın merkezine yerleştirme hamlesinin bir parçası’ denildi.

Haberin detayında şu ifadelere yer verildi:

“Hükümetin bütçesine ve yatırım planlarına bakıldığında imam hatip liselerine yönelik harcamaların 2018’de iki kat artırılarak 6 milyar 570 milyon liraya çıkarılacağı görülüyor. Bu, tüm liselere ayrılan bütçenin yaklaşık dörtte biri. Her ne kadar 645 bin imam hatip liseli, tüm liselilerin yüzde 11’ini oluştursa da bütçenin yüzde 23’ünü alacak, yani normal liseye giden bir öğrenciye göre iki kat pay.

 

BEŞ YILDA BEŞ KAT ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

İmam hatip eğitiminin ortaokullara genişletildiği 2012’den bu yana toplam imam hatipli sayısı beş kat artarak 1 milyon 300 bine vardı. Okul sayısı da 4 bini geçti.

Hükümet, 2018’de 128 imam hatip lisesinin inşaatını bitirip 50 okul daha yapma niyetinde.

Öte yandan devlet okullarında da dini eğitim artırıldı. Zaten bu okulların bazıları imam hatipe çevrildi. Hükümet sayı vermeye yanaşmadı.

BAŞARI ÇİZELGESİNDE GERİDELER

AKP hükümetleri başından beri eğitime öncelik verdi. Milli eğitimin bütçe payı 2003’te yüzde 6.9’du. Bu yıl ise yüzde 12.3.

Aldıkları tüm fazladan paraya rağmen, veriler, İslami okulların devlet okullarına göre daha başarısız olduguna işaret ediyor.

2017’deki üniversiteye yerleştirme rakamları, dini okul mezunlarının devlet okullarının gerisinde kaldığını gösterdi. Dini okul mezunlarının sadece yüzde 18’i dört yıllık bir üniversiteye girebildi. Bu oran devlet okullarında yüzde 35, özel okullarda ise yüzde 45’ti.

Aralık 2016 tarihli bir OECD araştırması da dini okul mezunlarının akademik başarasının, ülke ortalamasının altında seyrettiğini ortaya koyuyor.

Araştırmaya daha geniş bir açıdan bakıldığında, Türkiye’nin üç yıl öncesine göre fen, matematik ve okumada, sekiz basamak düşüp 72 ülke arasında 50’nciliğe gerilediği görülüyor.

2017-2018 eğitim öğretim yılında standart müfredatla eğitim yapılan okulların kontenjanı aşılırken imam hatiplerin yüzde 84’ü doldu.”

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Çayeli’de LGS’de başarılı olan öğrenciler ödül

Çayeli’de LGS’de başarılı olan öğrenciler ödül

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık