Ana Sayfa Dünya İngilizler AB'ye hayır dedi.Sterlin çöktü Dolar fırladı.

İngilizler AB'ye hayır dedi.Sterlin çöktü Dolar fırladı.

İngiltere'nin Euro'dan çıkışı oyladığı referandumla ilgili sonuçlar kesinleşti. 31.5 milyon seçmenden 16 milyonu 'hayır' dedi.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 09:54
İngilizler AB'ye hayır dedi.Sterlin çöktü Dolar fırladı.
ngiltere'de tarihi oylama sona erdi. İngiltere AB'den ayrılma kararı aldı.   Milyonlarca seçmen İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalıp kalmamasını belirlemek üzere dün sandığa gitti. 

Yayınlanan resmi olmayan rakamlara göre BBC News; AB'den ayrılma yönünde oy kullananların oranı yüzde 52 iken, kalmak isteyenlerin oranı 48'de kaldığını duyurdu.   Reuters: Referandumda 'AB'ye hayır' sonucu çıkması kesinleşti. İngiltere'den gelen son dakika haberlerini anında aktaracağız. [Haber görseli]

Sterlin dibe vurdu, Dolar fırladı

İngiltere, Brexit referandumunda "AB'den çıkalım" dedi. Dolar/TL, İngiltere'deki referandumda ayrılıkçıların önde gittiğine işaret eden sonuçların ardından erken saatlerde 3 seviyesinin üzerini test ederek bir ayın en yüksek seviyesini gördü, sterlin/TL ise Nisan 2015'ten beri en düşük seviyeye geriledi.

Dolar 2,98 

REKOR SAYIDA OY KULLANILDI

Ülkede oy verme hakkına sahip kişi sayısının 46 milyon 499 bin 537 olduğu ve bu sayının da bir rekor olduğu açıklandı.

KAMPANYA 4 AY SÜRDÜ

'AB'den Ayrıl' ve 'AB'de Kal' kampanyaları dört aydır yürütülüyordu. AB referandumu, İngiltere tarihinde ulusal çapta düzenlenen üçüncü referandum. Avrupa Birliği'nin atası konumundaki Avrupa Ekonomik Topluluğu'na (AET) Fransa'nın iki vetosundan sonra 1973'te katılan Birleşik Krallık, AET üyeliğini 1975'te referanduma götürmüştü. 41 yıl önceki ilk referandumda sandıktan yüzde 67 “kalmaö kararı çıkmıştı.

KARARIN HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Sandıktan çıkan kararın hukuki bir bağlayıcılığı yok ancak Başbakan David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti hükümetinin, muhtemel bir ayrılma kararını Lizbon Antlaşması’nın 50’nci maddesine bağlı olarak AB Konseyi’ne bildirmesi gerekiyor. Daha sonra başlayacak süreçte AB ile Londra yönetimi, ayrılık üzerinde görüşmeler yürütecek ve iki yıl içerisinde ise AB anlaşmaları İngiltere için bağlayıcılığını yitirecek.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık