Ana Sayfa İnsan Hakları İnsan Hakları Kurullarını çalıştırmayanlar suç işliyor.

İnsan Hakları Kurullarını çalıştırmayanlar suç işliyor.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir açıklama yapan Rize İl İnsan Hakları Kurulu Eski Üyesi Saltuk Deniz “İnsan hakları kurullarını toplamayan Mülki Amirler Suç İşliyor”

Giriş Tarihi: 10 Aralık 2014 Çarşamba 11:18
İnsan Hakları Kurullarını çalıştırmayanlar suç işliyor.

  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü 68 yaşında.

2.Dünya Savaşının ardından Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun Haziran 1948 yılında hazırlamış olduğu bildiri birkaç değişiklik yapıldıktan sonra 10 Aralık 1948 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Paris’te yapılan oturumunda 30 Madde olarak kabul edilir.Bu aynı zamanda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi olarak kabul edilir. 10 Aralık 1948 yılı Dünya İnsan Hakları Günü olarak kabul edilir.

Bu bildiriyle, yalnızca demokratik anayasalarla tanınan temel medeni ve siyasi haklar değil, ekonomik, toplumsal, kültürel haklar da genel tanımlarla belirli hale gelmiştir. İlk grup haklar arasında, yaşama, özgürlük ve kişi güvenliği gibi haklarla birlikte, keyfi tutuklama, hapis ve sürgünden korunma, bağımsız ve tarafsız mahkemelerde adil ve kamuya açık olarak yargılanma hakkı ile düşünce, vicdan, din, toplanma ve örgütlenme özgürlükleri bulunur.

Sosyal güvenlik, çalışma, eğitim, toplumun kültürel yaşamına katılma haklarıyla bilimsel ilerlemenin ürünlerinden yararlanma hakkı ise, bildiriyle getirilen yeniliklerdendir.

Türkiye’de bu bildiriyi 6 Haziran 1949 yılında onaylar.

23.11.2003 yılında da İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının oluşturulması ile ilgili olarak 25298 sayılı yönetmelik yayınlanır ve kurullar oluşturularak çalışmalar başlatılır.

Yönetmeliğe göre İl ve İlçe İnsan Hakları kurulları zorunlu olarak toplanır ve gelen şikayetleri değerlendirir.

İl ve İlçe İnsan Hakları sadece gelen şikayetleri değerlendirmez aynı zamanda İnsanların haklarını aramaları için yok gösterici ve aydınlatıcı çalışmalar yapar.

Deniz “İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları toplanmıyor. Mülki Amirler suç işliyor.”

Rize İl İnsan Hakları Kurulu Eski Üyesi Saltuk DENİZ , 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü İle ilgili bir açıklama  yaparak , İl ve İlçe İnsan hakları kurullarını toplamayarak çalışma yapmayan Mülki Amirlerin suç işlediklerini söyledi.

Deniz “ Yönetmelik gereği kuruluna İl ve İlçe İnsan hakları kurulları ayda bir kez toplanmak zorundadır. Başvuru yok diye kurulların toplanmaması yönetmeliğe aykırı hareket etmek demektir. Kurulları toplayacak olanlarda Mülki amirlerdir. Kurulları toplamayan Mülki Amirler yönetmeliğe aykırı hareket etmekte ve bu nedenle suç işlemektedirler. İl ve İlçe İnsan Hakları kurulları sadece şikayetleri değerlendirmekle yükümlü değillerdir.Aynı zamanda İnsanların haklarını aramalarını sağlayacak bilgilendirici çalışmalarda yapmak ve İnsan Hakları konusunda toplumsal duyarlıklar oluşturmak zorundadır.İl ve İlçe İnsan Hakları Kurulları vatandaşların haklarını arayabilecekleri ve haklarını aramak için neler yapması gerektiğini onlara gösterecek bir yapı olsun diye kurulmuşlardır.Bu nedenle toplanmayan,çalışma yapmayan İnsan hakları kurulları en büyük insan hakkı ihlaline neden olmaktadır.” dedi.

İlgli yönetmelik;

"DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

İl ve İlçe İnsan Hakları Kurullarının Çalışma Usul ve Esasları

 

Kurul toplantı esasları

Madde 14 — Kurullar aşağıdaki usul ve esaslara göre çalışır;

a) Kurullar ayda bir defa toplanır. Ancak gerekli görülen durumlarda, başkanın çağrısı üzerine ayda birden fazla da toplanabilir. 

 

 

resim kaynak  

ttp://www.hulyayalim.com/dunya-insan-haklari-gunu/

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık