Ana Sayfa Güncel İşte 62. Hükümetin Bakanları

İşte 62. Hükümetin Bakanları

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni kabineyi açıkladı.

Giriş Tarihi: 29 Ağustos 2014 Cuma 13:46
İşte 62. Hükümetin Bakanları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Vekili Ahmet Davutoğlu'nu 62. hükümeti kurmak için görevlendirdi. Davutoğlu önce Başbakanlık Merkez Binası'ndan ayrılıp Çankaya Köşkü'ne çıktı. Ardından yeni Kabine'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunarak Başbakanlık binasına döndü. Davutoğlu Başbakanlık binasında düzenlenen basın toplantısında yeni kabineyi açıkladı.

KABİNEDE 4 YENİ İSİM VAR

Yeni kabinede dikkat çeken 4 isim oldu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlık döneminde siyasi başdanışmanı olan Yalçın Akdoğan, Emrullah İşler'in yerine Başbakan Yardımcılığı görevine getirilirken, Volkan Bozkır da Mevlüt Çavuşoğlu'nun yerine Avrupa Birliği Bakanlığı'na getirildi.

Mevlüt Çavuşoğlu ise Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık koltuğuna oturmasıyla birlikte Türkiye'nin yeni Dışişleri Bakanı oldu. Kabine de bir diğer değişiklik de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleşti. Hayati Yazıcı'nın yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli getirildi.

HAKAN FİDAN MİT'TE KALDI

Ayrıca beklenenin aksine MİT Müsteşarı Hakan Fidan yeni kabinede yer almadı. Dikkat çeken bir başka karar da kabinede ekonomiye yönelik isimlerin koltuklarının yer değiştirilmemesi oldu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yapılan yeni kabine yorumlarında MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın adı Dışişleri Bakanlığı ile anılıyordu. Ancak Fidan bugün açıklanan yeni kabineye giremezken bu durum da "Genel seçimlere kadar mevcut yapıyla devam" olarak yorumlandı.

AÇILIM SÜRECİ AKDOĞAN'A EMANET

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başbakanlık dönemindeki siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın Başbakan Yardımcısı olarak kabineye girmesi "Açılım süreci Beşir Atalay'dan alınarak Yalçın Akdoğan'a teslim edildi" yorumlarına yol açtı.

KABİNE DIŞI KALANLAR

Yeni kabinenin açıklanmasıyla birlikte 61. Hükümet'ten 62. Hükümete kabine dışı kalan isimler de belli olmuş oldu. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı artık "eski bakan" olarak anılacak.

  

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık