Ana Sayfa Siyaset İşte CHP’nin yeni tüzük taslağı belli oldu..

İşte CHP’nin yeni tüzük taslağı belli oldu..

CHP’nin yeni tüzük taslağı milletvekillerine dağıtıldı. Taslakta gençlik kotası yüzde 30’a çıkarıldı. Gençlik kollarında yaş sınırı da 35’e yükseltildi. İl ve ilçe başkanları görev dağılımını kendileri yapacak. Belediye başkanları doğal delege sayılacak.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2018 Pazartesi 23:54
İşte CHP’nin yeni tüzük taslağı belli oldu..

CHP yönetimi 9-10 Mart tarihlerinde yapılacak tüzük kurultayı öncesinde yeni bir taslak metin hazırladı. Milletvekillerinin incelemesine sunulan metinde, cumhurbaşkanı adayının  nasıl belirleneceği hükme bağlanıyor. Seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması ile aday tespiti yapılacağı vurgulanıyor. Hangi yöntemin kullanılacağına ise Parti Meclisi karar  verecek.

CHP'nın iç tüzük taslağının tam metnini okumak için tıklayın

Tüzük de ittifaklara ilişkin bir düzenleme yer almadı. 87 sayfadan oluşan tüzük taslağında öne çıkan düzenlemelerden bazıları şöyle:

    • Parti aidatları 12 ile 60 liradan, 60 ile 1200 liraya yükseltiliyor
    • Gençlik kotası yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkıyor. Gençlik yaşı da 30'dan 35'e yükseltiliyor.
    • Genel Başkan'ın MYK üyelerini belirlenmesine sınırlama getiriliyor. Sadece örgütler, idari ve mali işler, hukuk işleri ve yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile genel sekreteri belirleme yetkisi tanınıyor.  Kalan MYK üyelerini ise Parti Meclisi seçiyor.
    • Milletvekilli belirleme yönteminde de genel başkanın kontenjan hakkı genişletiliyor. Buna göre, yüzde  80 önseçim kuralı kalıyor, ancak,yüzde 10'nun altında oy alınan yerlere ek olarak bir milletvekilli çıkarılan illerde de genel başkanın kontenjan kullanmasına imkan sağlanıyor.
 

İç tüzük teklifine göre , Cumhurbaşkanlığı adayının belirlenmesi ile değiştirilen kuruluş ve ilkeler kısmı şöyle:

CHP’nin yeni tüzük taslağını bu linkten indirebilirsiniz:

tüzük taslağı

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık