Ana Sayfa Güncel Kadınlar, yaylada kaçak yapılan gecekonduyu yıktı...

Kadınlar, yaylada kaçak yapılan gecekonduyu yıktı...

Trabzon’un Düzköy ilçesine bağlı Kamena yaylasına, imar affı yasasından yararlanmak amacıyla yapıldığı düşünülen gecekondu, yaylayı mera olarak kullanan köylü kadınlar tarafından yıkıldı

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2018 Pazar 16:07
Kadınlar, yaylada kaçak yapılan gecekonduyu yıktı...

Düzköy’e bağlı mahalleler (köyler) tarafından hayvanları otlatmak için mera olarak kullanılan Kamena Yaylası’na birkaç gün önce gecekondu yapıldığını gören vatandaşlar kaymakamlık, jandarma ve belediyeye durumu bildirdi. Yetkililerin inşaat halinde olan gecekondunun yıkılması için harekete geçmemesi üzerine bugün yaylada toplanan vatandaşlar, kondunun yıkılmasına karar verdi. Cevizli Mahallesi (köyü) kadınları ellerine aldıkları kazma, balyozlarla konduyu yıktı.

Olay hakkında viratrabzon’a açıklamalarda bulunan Cevizli Mahallesi Muhtarı Yüksel Akbal, yayla ve mezralarda son dönemlerde çok ciddi yapılaşma olduğunu, yüzyıllardır hayvanları otlatmak için kullanılan yaylalarının giderek yapılaştığını söyledi. Bölge halkının hayvanlarını otlatmak için kullandığı Kamena Yaylası’na yaylacılıkla ile ilgisi olmayan bazı kişilerin inşaat yapmaya başladığını söyleyen muhtar, ‘’Her tarafta yapılaşma var. Artık hayvanlarımızı otlatacak yer bulamıyoruz. Kamena Yaylası’nda yaylacılıkla hiç ilgisi olmayan bölgeye yabancı birilerinin gelip ev yapmaya başladığını gören mahalle sakinleri büyük tepki gösterdi. Durumu yetkili mercilere bildirdik. Bugün yaylamıza giderek bu yasadışı yapılaşmaya karşı tepkimizi ortaya koyduk. Kadınlarımız evi yıktı. Bu olay böyle düşünenlere ders olsun’’ dedi.

AF YAPILAŞMASI

Hükümetin seçim öncesinde imar barışı adı altında çıkardığı imar yasası, yayla ve mezralardaki yasadışı yapılaşmayı meşru hale getirirken, bazı fırsatçılar yasadan yararlanmak için yaylalarda bina ve benzeri yapı işine girişti. Birçok yaylada, o yaylayı kullananların gerçekleştirdiği fırsatçı yapılaşma, yapanın yanına kar kalırken, yayla ya da yaylayı kullanan köyler dışındaki bazı kişlilerin yasayı fırsata geçirme çabaları, bölge sakinlerinin tepkisiyle karşılaştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

MEB,Neslican'ın adının okuluna verilmesini redetti.

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık