Ana Sayfa Yerel Gündem Kafkasör festivali başladı.

Kafkasör festivali başladı.

Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 35’incisi düzenlenen ve 5 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali renkli görüntülerle başladı.

Giriş Tarihi: 12 Haziran 2015 Cuma 09:31
Kafkasör festivali başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Kafkasör Yaylası’nda bu yıl 35’incisi düzenlenen ve 5 gün sürecek olan Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali renkli görüntülerle başladı.

Kortej yürüyüşü ile başlayan festival etkinlikleri, boğaların vatandaşlar arasında belirli aralıklarla yürütülerek hafta sonu güreş tutacakları bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylasına gönderilmeleriyle devam etti.

Valilik önünde sağanak yağış altında gerçekleştirilen törene; Valimiz Sayın Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, Adli Yargı ve Adalet Komisyon Başkanı Mesut Toktaş, boğa sahipleri ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunması ve Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından gerçekleştirilen halk ozanları atışması büyük beğeni topladı.

Kortej yürüyüşüne, Kafkasör Festivalinin ana temasını oluşturan boğa güreşlerini temsilen 6 boğa getirildi. Artvin Valiliği önünde başlayan kortej yürüyüşü, akordeon eşliğinde oynanan horonlarla birlikte Cumhuriyet Caddesi üzerinden 1300 metre devam etti.

Boğa sahipleri zaman zaman vatandaşlarla birlikte yürütülen boğaları kontrol etmekte zorlandılar. Buradan kamyonlara bindirilen boğalar, festivalin yapılacağı Kafkasör Yaylası’na dualarla uğurlandı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe; "Boğa güreşleri Artvin’in kültüründe var.  Hayvanlarımızı barıştırıyoruz. Bunun amacı da zaten hayvanlarımızın uygun ortamlarda barıştırılmasıdır. İspanya’ya nazire olsun diye boğa, doğa, insan iç içe dostça kardeşçe yürüyoruz. İnsanlar hayvanlara zarar vermezse onların bize hiçbir zararı yok. Doğada aynı şekilde. diye konuştu.

-Vali Cirit, Dünya’daki Benzerlerine Göre En Barışçıl Festival

Valimiz Sayın Kemal Cirit, Kafkasör´ün Artvin için çok büyük bir marka değeri olduğunu belirterek geleneksel bir kültürün yaşatılmasıyla ilgili bir organizasyon yapıldığını söyledi.

Kafkasör Yaylasında düzenlenen festivalin dünyadaki benzerlerine göre en barışçıl ve en doğa dostu festival olduğunu ifade eden Sayın Cirit; “Biz doğada hem insanlar hem de boğalar nasıl birliktelik sağlayabiliyorlar, doğada nasıl bir yaşamı paylaşabiliyorlar bunu göstermek arzusundayız.” dedi.

-İspanya’daki Boğa Güreşlerinden Çok Farklıyız

Artvin’deki boğa güreşleri festivalinin İspanya’dakinden çok farklı olduğunu vurgulayan Valimiz Sayın Kemal Cirit; “İspanyadan farkımızı tüm dünya biliyor. Orada boğayı öldürmek gibi bir organizasyon var. Orada boğaya karşı insanın zaferi var. Burada ise boğaların kendi aralarında ki liderliği ortaya çıkarıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Şehit Altuğ Verdi Koşusu, Rize'de gerçekleştirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık