Ana Sayfa Yerel Siyaset Karadeniz Devrimci Çocuklarını unutmuyor..

Karadeniz Devrimci Çocuklarını unutmuyor..

Rize’nin ‘Bayram’ı’ olarak anılan, Kurtuluş ve işçi hareketinin Rize’deki önderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, öldürülüşünün 35. yıldönümünde, dost ve arkadaşları tarafından Rize Pilavdağı Mahallesindeki mezarı başında anıldı.

Giriş Tarihi: 30 Temmuz 2015 Perşembe 17:07
Karadeniz Devrimci Çocuklarını unutmuyor..

Ömer Şan-

 Öğretmen olmasına ve atamasının Gaziantep’e yapılmasına karşın, öğretmenliği engellenince Çaykur’a bağlı Zihni Derin Çay Fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlayan Bayram Ali Tatoğlu, kentteki sosyal ve kültürel yaşama, Rize sporuna kattıklarıyla halkın sevgisini kazanmış; fakir ve muhtaç aile ve çocuklara yaptığı yardımlarla adeta kentin Robin Hoodd’u olmuştu.

            İşçi sınıfını örgütleyerek kentte defalarca miting düzenleyen Tatoğlu, 30 Temmuz 1980 gecesi, çalıştığı fabrikadaki gece vardiyasından çıktıktan sonra, Reşadiye Mahallesindeki bir toplantıya giderken, yolda pusuya düşürüldü ve kurşunlara hedef oldu.

            Arkadaşları tarafından Rize Devlet Hastanesine kaldırılmasına karşın, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Katili olduğu iddia edilen 17 yaşındaki Recep Yılmaz, arkadaşları tarafından yakalanarak polise teslim edilir ancak daha sonra serbest kalır.

            Oldukça kalabalık bir cenaze töreniyle Rize’nin Pilavdağı Mahallesindeki Aile Mezarlığında toprağa verilen ‘Kentin Bayram’ı, Bayram Ali Tatoğlu, öldürülüşünün 35.yıldönümünde de unutulmadı.

            Sabahın erken saatlerinde mezarı başında toplanan dost ve arkadaşları, adeta Bayram Ali ile sohbet edercesine anılarını anlatırken; anmada önce Tatoğlu ve devrimci mücadelede kaybedilen canlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Mücadele arkadaşları adına konuşan Tayfun Gençsoy, ülke genelinde yaşanan gerginlik ve savaş ortamına dikkat çekerek, ‘Barışa çağrı’ yaptı.

            Konuşması sırasında Can Yücel’in Deniz Gezmiş için yazdığı ‘Bizim Deniz’ şiirinden dizeler okuyan Gençsoy, “Bayram Ali’yi ölümünün 35.yılında özlem ve hasretle anıyoruz. Kurtuluş Hareketinden fırlayıp, diğer hareketlerin ayrımını yapmadan tam bir işçi sınıfı temsilcisi ve önderi oldu. Kendine has yöntem ve söylemleriyle herkesi birleştirmeyi başardı. Bayram Ali eğer burada olsaydı, bugün ülkemizde bu yaşananlar olmazdı. İşte 12 Eylül faşist darbesinin temel hedefi de buydu. Sınıf bilincine ulaşan, işçi sınıfının gücünü hisseden darbeciler bizleri, devrimcileri ve halkı yıldırıp, susturmak istedi ama bunu başaramadı. Bugün, 12 Eylül’ün hamileri yine iş başında, ülkede kaos ve savaş ortamı yaratarak halkları, insanları birbirine düşman ediyorlar. Ama biz biliyoruz ki yine başaramayacaklar. İnsanlarımız sınıf bilincine ulaştığında ise toplumların böyle sorunları kalmayacak. Her zaman Bayram Ali’ye söz verdiğimiz gibi bir kez daha yineliyoruz: Yaşasın barış, yaşasın mücadelemiz ve yaşasın işçi sınıfı” şeklinde konuşmasını sürdürdü.

            Konuşmanın ardından bir süre daha Bayram Ali Tatoğlu’nun başında kalan dostları, dualar okuduktan sonra kent merkezinde buluşarak sohbet toplantısı yaptı.

            Anmaya Bayram Ali Tatoğlu’nun mücadele arkadaşlarından ve ‘Bir Kentin Bayram’ı’ belgeselinin yapımcılarından müzisyen Şenol Morgül, Av.Remzi Kazmaz, Halk Kültürü Araştırmacısı Tuncay Kazancı, ÖDP İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, CHP Rize Gençlik Kolları Başkanı Kemal Özgür Kahraman ve bazı CHP yöneticileri, Birleşik Haziran Hareketi Rize temsilcileri de katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

CHP Rize il Başkanlığı 2.Yerel Yönetim Komisyon toplantısı yapıldı...

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık