Ana Sayfa Yerel Siyaset Karadeniz Katliamları Unutmuyor, Unutturmuyor!

Karadeniz Katliamları Unutmuyor, Unutturmuyor!

23 Temmuz 1979’da Yaşanan ve 5 Kişinin Öldüğü Katliamın Yıldönümünde Miting Yapan Şavşatlılar, Yaşama da Sahip Çıktı…

Giriş Tarihi: 23 Temmuz 2015 Perşembe 12:19
Karadeniz Katliamları Unutmuyor, Unutturmuyor!

Ömer ŞAN-(RİZE)- Artvin’in Şavşat ilçesinde 23 Temmuz 1979’da jandarma tarafından gerçekleştirilen ve 5 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan katliamın yıldönümünde, yine Şavşat’ta düzenlenen mitingle insana ve doğaya karşı girişilen bütün katliamlar da protesto edildi.

Şavşat’taki bazı siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve platformların öncülüğünde düzenlenen ‘Yaşama Sahip Çıkma’ mitinginde, 2011’deki Hopa olaylarında polisin sıktığı biber gazı sonu yaşamını yitiren emekli öğretmen Metin Lokumcu da anıldı.

Şavşat kent meydanında toplanan Birleşik Haziran Hareketi, SGDF, Halkevleri ile çeşitli emek ve demokrasi güçleri, katliamda hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenledi.

Etkinliğe, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ile HDP İstanbul Milletvekili Prof.Dr.Emine Beyza Üstün ile birlikte çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Şavşat’ın köylerinden ve civar ilçelerden de mitinge katılım olduğu gözlenirken; 36 yıl önce düzenlenen mitinge yapılan saldırıda katledilen Saime Uzun, Adil Bilir, Atanur Şahin, Alim Kılıç ile Eşref Koca’nın yakınları da miting alanında yer aldı.

Alper Taş ile Beyza Üstün’ün de birer konuşma yaptığı mitinge katılım oldukça yoğun olurken, hafta başında Suruç’ta yaşanan bombalı saldırı sonrası yaşamını kaybedenler de unutulmadı. Mitingdeki konuşmalar sırasında, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” şeklinde sloganlar atıldı.

Miting öncesinde Şavşat kent meydanına kadar yaklaşık 3 km boyunca yürüyen kalabalık, ellerinde 23 Temmuz katliamında yaşamlarını yitiren 5 kişi ile birlikte Metin Lokumcu ve 12 Eylül darbe dönemi ve öncesinden günümüze kadar çeşitli olaylarda öldürülen devrimci-sosyalistlerin fotoğrafları, çeşitli pankart ve dövizler de taşırken; kortejin en önünde ise, “1979 Şavşat, 2015 Suruç, dökülen kanların hesabı sorulacak, Devrimci Gençler” yazılı pankart taşındı.

Şavşat’ta Ne Oldu?

12 Eylül 1980 darbesi öncesinde yürürlüğe konan sıkıyönetim uygulamalarına karşı Devrimci Yol hareketi, Artvin’in Şavşat ilçesinde bir miting organize etti.

Miting için gerekli mevki ve makamlardan izinler de alınırken, 23 Temmuz 1979 günü gerçekleştirilen ve oldukça kitlesel bir katılımın sağlandığı mitingin sonunda; jandarma ekipleri, eyleme katılan halka ateş açtı.

Yaşanan katliamda, biri kalp krizinden olmak üzere 5 kişiyi öldürüldü.

Kolluk kuvvetlerinin halka uyguladığı baskıyı, izinli bir mitingle protesto etmek isteyen halkın üzerine Jandarma tarafından otomatik silahlarla açılan ateş sonucu 30 kişi de çeşitli şekillerde yaralanmıştı.

Şavşat Katliamı’nın üzerinden geçen 36 yılın ardından, 1979’daki eyleme katılanlardan biri olan Av. Erden Aydın, bu yıl 24 Nisan’da, olayla ilgili bilgi almak için BİMER’e yaptığı başvurunun ardından skandal bir yanıt aldı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Erden’in yaptığı başvuruya, Artvin İl Jandarma Komutanlığı tarafından, “422059 sayılı başvurunuzda beyan ettiğiniz 23 Temmuz 1979 tarihinde meydana gelen olay hakkında komutanlığımız arşivinde herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını bildirir; esenlikler dileriz” şeklinde yanıt verildi.

Başvurusunun ardından, 5 kişinin katledildiği ve yüzlerce merminin kullanıldığı olayın devlet arşivinde yer almadığını öğrenen ve bazı gazetelere konuşan Av.Erden, “Aradan geçen bunca yıla rağmen devlet bu konuda hiçbir soruşturma, kovuşturma yapmamış, suçlular adeta her zamanki gibi ödüllendirilmişlerdir. Sanki 23 Temmuz’da böyle bir olay yaşanmamış, Komando Birliği Şavşat’a gelmemiş, ölenler, yaralananlar uzayın farklı bir zaman biriminde ve gezegeninde yaşamıştır.”

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Yolsuzluk iddialarının araştırılması AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık