Ana Sayfa Yerel Gündem Karadeniz Kızıldere'yi unutmuyor..

Karadeniz Kızıldere'yi unutmuyor..

İlk Kontrgerilla Katliamı Kızıldere'de 30 Mart 1972'de Katledilen Mahir Çayan ve Arkadaşları, Cihan Alptekin'in Mezarı Başında Anıldı?.

Giriş Tarihi: 4 Nisan 2014 Cuma 10:27
Karadeniz Kızıldere'yi unutmuyor..

Ömer ŞAN ?(RİZE)- Tokat Kızıldere'de, 30 Mart 1972'de katledilen Mahir Çayan ve 9 arkadaşı, Cihan Alptekin'in Rize'deki mezarı başında, katledilişlerinin 42.yıldönümünde de anıldı.

Başbakan Erdoğan'ın 31 Mayıs 2011'deki Hopa mitingi öncesi ve sonrasında çıkan ve Metin Lokumcu'nun öldüğü olaylar sonrasında, bölgedeki baskı ve yıldırmalara ek olarak; çeşitli dava ve soruşturmalar açılmıştı.

Bu davalardan birisi de, Rize Cumhuriyet Savcılığı'nca, 30 Mart 1972'de Kızıldere katliamında öldürülen THKO'lu Cihan Alptekin'in, 2007'de Rize'nin Ardeşen ilçesine bağlı Yeniyol Köyü'ndeki mezarı başında düzenlenen anmaya katıldıkları gerekçesiyle toplam 48 kişiye beş yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan dava olmuştu.

Özellikle de Hopa olaylarının ardından Karadeniz'deki gelişme ve duyarlılıkları hedef alan AKP hükümeti, 1972'de Kızıldere'de öldürülen Cihan Alptekin ve Mahir Çayan ile arkadaşları için, 30 Mart 2007 tarihinde düzenlenen anma etkinliğine katıldıkları gerekçesiyle 48 kişiye 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Söz konusu 48 kişi hakkında, ?2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet' ve ?suçu ve suçluyu övmek' suçlamalarıyla, Rize Cumhuriyet Savcısı Mustafa Gökhan Yumrutaş tarafından açılan davada bugüne kadar herhangi bir sonuç çıkmadı.

Anma sırasında, "Cihan Alptekin ölümsüzdür", "Kızıldere son değil, savaş sürüyor", "Amerikan uşakları, iktidarın haydutları" şeklindeki sloganlar da davanın gerekçeleri arasında yer almıştı.

Açılan dava ve baskılara karşın Alptekin ve Çayan ile arkadaşları her yıl olduğu gibi bu yıl da, Cihan Alptekin'in Rize'nin Ardeşen ilçesi Işıklı Köyündeki mezarı başında anıldı.

Anmada, Kızıldere'de katledilen Cihan Alptekin, Mahir Çayan ve Ulaş Bardakçı için bu güne kadar kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı bulunmadığı buna karşın, Rize'de 2011'de açılan davaya gerekçe olan suçlamaların ?hukuki gerekçelerden yoksun' olduğu kaydedildi.

Bu tür mesnetsiz uygulama ve yıldırma politikalarını bölge insanına gözdağı vermek anlamında olduğunu kaydeden ÖDP Rize il Başkanı Ahmet Haşim Parlak, davada bugüne kadar herhangi bir yargılamanın olmayışı ve sonuç çıkmamasının bunun en açık göstergesi olduğunu vurguladı.

Özellikle 2011'deki Hopa Olayları sonrasında Karadeniz bölgesine yayılmaya çalışılan bir baskı ve gözdağı uygulamasına gidildiğini anımsatan Parlak, "Bu bölgede HES'lere karşı yerel halk ve köylüler tarafından sürdürülen dirençli bir mücadele var ve arkadaşlarımızın birçoğu da hiçbir siyasi amaç ve çıkar gözetmeden bu mücadelenin içerisinde yer alıyor. İnsanlara durup dururken ?terör' damgası vurmak, baskı altında tutmak, en doğal demokratik hak ve özgürlüklerini kullanmasına engel olmak hiçbir şekilde demokrasiyle bağdaşmaz. Bugüne kadar kesinleşmiş herhangi bir yargı kararı olmayan ve bugüne kadar bu yönde açılan bütün davalarda beraat kararı verilmesine karşın halen bu tür uygulamalarla insanların baskı altına alınmasının başka bir anlamı olamaz" dedi.

Alptekin ile arkadaşları hakkında bugüne kadar açılan davalarda kesinleşmiş herhangi bir mahkeme kararı olmadığına ve dolayısıyla ?suçlu' olarak anılamayacaklarına vurgu yapan Parlak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her yıl anma törenleri düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Cihan Alptekin için her yıl olduğu gibi bu yıl da mezarı başında anma töreni düzenlendi. Ardeşen'in Yeniyol Köyü'ndeki anmaya aralarında CHP'liler, ÖDP, EMEP, Öğrenci Kolektifleri, Halkevleri ve ESP'lilerin de bulunduğu kalabalık bir topluluk katıldı. Her yıl anma töreni düzenlenen Cihan Alptekin'in Yeniyol Köyü'ndeki mezarı, geçtiğimiz yıl arkadaşları tarafından yeniden düzenlenerek, anıt mezar haline dönüştürüldü.

Kızıldere'de ne olmuştu?

Bilindiği gibi 1972'deki 12 Mart muhtırasından sonra yakalanan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idamlarını engellemek için 27 Mart 1972'de; THKP/C kurucularından Mahir Çayan, Dev-Genç Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Dev-Genç MYK üyesi Hüdai Arıkan, THKO'dan Cihan Alptekin, Fatsalı Nihat Yılmaz, öğretmen Ertan Sarıhan ve Ünyeli Ahmet Atasoy, Ünye'deki NATO üssünden iki İngiliz ve bir Kanadalı radar teknisyenini kaçırdı.

Kendilerini Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere'de bekleyen Dev-Genç Genel Sekreteri Sinan Kazım Özüdoğru, SBF Öğrenci Derneği yöneticisi Sabahattin Kurt, THKO'dan Ömer Ayna ve 'Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü'nün kurucusu olarak aranan üsteğmen Saffet Alp'le buluştular.

Grup, köy muhtarının evinde saklanırken; helikopter destekli güvenlik güçleri, köydekilerin ihbar üzerine evi buldu ve kuşattı. Köylülerin iddialarına göre NATO askerleri de kuşatmayı destekledi. İçeridekiler, rehineleri dışarı gösterdiler fakat bilinmeyen bir sebeple güvenlik güçleri rehinelere önem vermedi. Grup lideri Mahir Çayan, güvenlik güçleriyle iletişime geçmek için çatıya çıkıp, ?biz bu yola dönmek için değil ölmek için geldik' şeklinde bir konuşma yaparken; makineli tüfeklerle yaylım ateşi başladı ve çatıdaki Mahir Çayan kafasına isabet eden bir mermiyle orada öldü. Daha sonra devam eden çatışma sonrasında evdekilerin tamamı öldürülürken; ağır yaralanarak yakalandığı ileri sürülen Saffet Alp'in ise askerler tarafından daha sonra infaz edildiği iddia edildi. Evden ise sadece, çatışma sırasında evin altındaki samanlığa kaçan Ertuğrul Kürkçü ise sağ olarak kurtuldu.

Kimler Öldürüldü?

Kızıldere'deki çatışmada öldürülenlerin isimleri ise şöyle: "Mahir Çayan (1946, Samsun), Cihan Alptekin (1947, Rize-Ardeşen-Yeniyol (Oce) Köyü), Hüdai Arıkan (1946, Denizli-Çivril), Ahmet Atasoy (1946, Ordu-Ünye), Ertan Sarıhan (1942, Ordu-Fatsa-Beyceli Köyü), Saffet Alp (1949,Kayseri), Sinan Kazım Özüdoğru (1947, Sivas-Şarkışla-Ortaköy), Sabahattin Kurt (1949, Van), Nihat Yılmaz (1937, Ordu-Fatsa-Bozdağı Köyü) ve Ömer Ayna (1952, Diyarbakır)."

İlk Kontrgerilla Katliamı!

Bu olay tarihe, devletin içerisinde yer edinen ve daha sonraları büyük tartışmalara yolacak kontrgerillanın ilk ve en önemli eylemi olarak geçti. Zira o dönemde adları sıkça kontrgerilla eylemleriyle anılan ve Tevfik Türüng'ün yönettiği bu operasyona ayrıca MİT görevlileri Hiram Abas ve Mehmet Eymür'ün de katıldığı biliniyor.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık