Ana Sayfa Çevre Karadeniz'e biçilen yeni kefen: Yeşil Yol

Karadeniz'e biçilen yeni kefen: Yeşil Yol

Sahil yolu,madenler,HES'ler derken şimdi de Yeşil Yol.Karadeniz'İn yeni kefeni...

Giriş Tarihi: 14 Ağustos 2014 Perşembe 10:07
Karadeniz'e biçilen yeni kefen: Yeşil Yol
İki midibüsün 2500 metre irtifada yan yana karşılaşma ihtimali kaç olarak hesaplandı? Karadeniz için hazırlanan 'Yeşil Yol' projesinin yanıtsız sorularından biri...

Haber: UĞUR BİRYOL -radikal.com.tr

Karadeniz bölgesi, son yılların en ‘gözde' turizm merkezlerinin başında yer alıyor. Elbette bu gözdeliğin ekolojik bir bedeli de var. Turizm denilince akla hemen sadece turizm gelmesin, vahşi turizm anlayışının temsilcilerinin cirit attığı bir coğrafyada yaşıyoruz. 
Karadeniz de bu vahşilerin iştahını kabartan nadide bölgelerin başında geliyor. Kendi arsız ve sonsuz isteklerini yapabilmek uğruna Karadeniz'in en önemli rezerv alanı yaylaları ele geçirmek için başlattıkları ismi ironik ‘Yeşil Yol' projesi, bir garabetin başlangıcı aslında. HES'lerle vurdukları darbeleri tamamlama projesi bir bakıma. 
Karadeniz bölgesi son on yılın en gözde turizm merkezlerinden biri haline geldi. Binlerce yıldır çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bölge; ne yazık ki insanların denizle bağlantısını kesen sahil yolu, taş ocakları, çarpık yapılaşma ve neredeyse her vadiye yapılan HES'lerle yeterince yıpranmışken, şimdi de Yeşil Yol denilen bir projeyle tüketilmeye çalışılıyor. İsmine Yeşil Yol demek Karadeniz'in yükseklerini tıraşlayan bu yollar için oldukça ironik ama yaptıranlara sorarsanız bu yol Karadeniz'de turizm potansiyelini arttıracakmış. 

 
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Spor Sayesinde Engelini Unutarak Hayata Tutundu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık